To po besedah Dobrin, sicer vodje delovne skupine za obravnavo romske problematike, potrjujejo tudi župani nekaterih občin jugovzhodne Slovenije. “Upravljanje romske tematike pa je izrazito medresorska naloga, ki je lahko uspešna le ob pravem dialogu in sodelovanju z lokalno skupnostjo,” so na ministrstvu njene besede povzeli v sporočilu za javnost.
Spomnila je, da so ministrstvo za notranje zadeve, policija in inšpektorat za notranje zadeve med ključnimi nosilci nacionalne varnosti, ki pa je neločljivo povezana z zagotavljanjem varnosti posameznika. To seveda ni le operativna naloga policije in drugih, ampak zahteva premišljeno strateško načrtovanje politik, je dejala državna sekretarka Dobrin.
“Vsi naši ukrepi na področju boja proti nasilju zasledujejo le en cilj – to je ničelna toleranca do nasilja, najsibo medvrstniško, intimno-partnersko, na športnih prireditvah ali na varnostno obremenjenih območjih naše države,” je povedala.
Še vedno so velik izziv nezakonite migracije, je dejala. Policija je po njenih besedah še posebej dejavna pri preprečevanju nedovoljenih vstopov in odkrivanju tihotapskih mrež. Tako je letos obravnavala prek 400 kaznivih dejanj tihotapljenja ljudi.
Helga Dobrin je predstavila nekatere aktivnosti ministrstva na zakonodajnem področju. Med njimi so letos sprejeta Resolucija o nacionalnem programu preprečevanja in zatiranja kriminalitete za obdobje 2024-2028, nov zakon o detektivski dejavnosti, predlog novele zakona o nalogah in pooblastilih policije, predlog novele zakona o nadzoru državne meje in protokol o obveščanju in ukrepanju v primeru groženj v vzgojno-izobraževalnih zavodih.
Vir: STA