Search

Korupcija v ZD Žalec: Ovadenih 15 fizičnih in 6 pravnih oseb

Celjski kriminalisti zaradi korupcijskih kaznivih dejanj v javnem zavodu kazensko ovadili 15 fizičnih in 6 pravnih oseb.
FOTO: pixabay

Celjski kriminalisti so zaključili s predkazenskim postopkom preiskave sumov storitev 31 korupcijskih kaznivih dejanj – nedovoljeno sprejemanje daril po 241. členu KZ-1 in nedovoljeno dajanje daril po 242. členu KZ-1, poroča PU Celje.

Za točno kateri zavod gre, na Policiji niso razkrili. STA poroča, da gre za Zdravstveni dom (ZD) Žalec. 

Za dokazovanje očitanih kaznivih dejanj so materialne dokaze v predkazenskem postopku ob klasičnih metodah dela pridobivali tudi s prikritimi metodami dela ter izvedbo večjega števila hišnih preiskav na naslovih bivanja osumljenih fizičnih oseb in pravnih oseb.

Za očitana kazniva dejanja so kazensko ovadili 15 fizičnih in 6 pravnih oseb, ki jih utemeljeno sumijo, da so od leta 2022 do leta 2024 s sredstvi javnega zdravstvenega zavoda z območja Policijske uprave Celje, ki je z zakonom zavezan k izvajanju primarne zdravstvene dejavnosti, razpolagali negospodarno in netransparentno. Z vnaprej dogovorjenim in usklajenim sodelovanjem so delovali tako, da so storitve, potrebne za nemoteno delovanje zavoda, katerih vrednost je sodila v okvir tako imenovanih evidenčnih javnih naročil, organizirali z izbiro favoriziranih ponudnikov, ki so sami priskrbeli konkurenčne ponudbe, kar pomeni, da je zavod postopek javnega naročanja izvedel zgolj formalno in ne v skladu z načeli Zakona o javnem naročanju.

V preiskavi so ugotovili tudi, da sta osumljena, zaposlena v zavodu, pred formalno izvedbo posla osumljenim izvajalcem sporočala podatke o višini sredstev, ki jih ima zavod na razpolago za izvedbo posameznega posla. S tem sta favoriziranemu ponudniku omogočila, da se je s ponudbo čim bolj približal maksimalni vrednosti razpoložljivih sredstev zavoda. Na ta način so favorizirani ponudniki cene storitev, v zameno za pridobitev posla, dvignili do 30 % od takrat veljavnih cen na trgu. Dvig cen je predstavljal vrednost daril zaposlenim v zavodu oziroma neopravičeno bogatenje favoriziranega ponudnika na račun javnih sredstev.

Osumljeni je favoriziranim ponudnikom v zameno za nedovoljeno nagrado v višini 10 do 15 % vrednosti posla omogočal sklenitev posla z zavodom, pri čemer je ravnal očitno v nasprotju z ZJN-3 in načeli gospodarnosti, učinkovitosti in uspešnosti, načelom o zagotavljanju konkurence med ponudniki in predvsem načelom enakopravne obravnave ponudnikov.

Z ravnanji ovadenih je bila javnemu zavodu povzročena velika premoženjska škoda.

S preiskavo je bilo ugotovljeno, da so se dogovarjanja preiskovanih poslov nanašala na investicije oziroma materialno tehnična sredstva ter storitve potrebne za nemoteno delovanje javnega zavoda ne pa na dobavo medicinske opreme oziroma zdravil.

Korupciji je treba reči STOP

Vsak evro, ki je v državi izgubljen zaradi korupcije, je denar, ki bi lahko izboljšal javne storitve za državljane. Najbolj izpostavljena področja s tveganji za korupcijo so med drugim javna naročila, zdravstveni sektor, finančni sektor, gradnja, šport. Tudi podatki Evropske komisije za leto 2024 kažejo, da so javna naročila najbolj tvegano področje, saj javne institucije v EU porabijo 2 trilijona evrov za javna naročila, kar predstavlja 14 % celotnega BDP v EU. Glede na ocene Evropske komisije, da se za različne oblike podkupnin porabi od 13-25 % vrednosti pogodb.

Da so javna naročila eno od bolj izpostavljenih področij v Sloveniji, ugotavlja tudi slovenska policija. Omenjen primer je le eden od primerov večjih preiskav v zadnjem obdobju. V letu 2024 je policija na pristojna državna tožilstva poslala kazenske ovadbe za 98 (105 v letu 2023) korupcijskih kaznivih dejanj in 604 (107) kaznivih dejanj z elementi korupcije. Za več kot 72 % korupcijskih kaznivih dejanj so bili dokazi zbrani s pomočjo prikritih preiskovalnih ukrepov.

“Glede na omenjene ocene se zavedamo dejstva, da so odkrita kazniva dejanja korupcije le vrh ledene gore celotne korupcijske kriminalitete. Policija več kot 80 % korupcijskih kaznivih dejanj odkrije sama. Pomembna je kultura prijavljanja javnih uslužbencev, kot tudi zaposlenih v zasebnem sektorju.”

Policija je v lanskem letu poleg že omenjenega področja javnih naročil obravnavala korupcijska kazniva dejanja uradnih oseb na različnih ravneh organiziranosti, predvsem v upravnih enotah lokalnih skupnosti. Najpogosteje pri reševanju vlog na upravnih enotah in drugih organih, kot so npr. postopki za izdajo gradbenih dovoljenja. Obravnavani so bili tudi primeri ponujanja podkupnine policistom, pridobitev podatkov iz sodnih vpisnikov, pridobitev različnih zdravniških potrdil, vplivanje na imenovanje javnih funkcionarjev in različne zlorabe odgovornih oseb v gospodarstvu.

Zavedati se je treba, da tudi na videz »ulična korupcija« lahko privede do velike premoženjske in nepremoženjske škode. Na primer vozilo, ki je zaradi dane podkupnine opravilo tehnični pregled in mu ne delujejo zavore, lahko povzroči tragično prometno nesrečo z izgubo življenj. Gradbeni projekt, v katerem je bilo četrtina vrednosti namenjene podkupninam, se izvede s četrtino manj sredstev kot po predvideni projektni dokumentaciji, kar se odraža v slabši nosilnosti objektov, slabših cestah in drugi infrastrukturi, ki ni zgrajena po predpisih. Vse to predstavlja nevarnost za nas, ki to infrastrukturo uporabljamo in v njej preživimo veliko časa, še opozarja policija. “Ti primeri niso izmišljeni, ampak so realni, dogajajo se tako pri nas kot v soseščini in so še toliko bolj značilni v državah z visokim tveganjem za korupcijo.”

PU Celje

Dodaj odgovor

Več novic

Družba

Letošnji maj drugi najtoplejši v zgodovini meritev

Letošnji maj je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus drugi najtoplejši maj doslej. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 15,79 stopinje Celzija, kar...
Družba

Arso: Sušne razmere se zaostrujejo

Ob odsotnosti padavin in izrazitejšem izhlapevanju v juniju v večjem delu Slovenije vladajo zelo sušne razmere v površinskem sloju tal. Sušno stanje beležimo na Obali, Goriškem, Notranjskem, v osrednji Sloveniji...
Družba

Sobotne lutkarije: Sobotni dopoldnevi tudi to poletje prinašajo lutkovne predstave za najmlajše

To soboto se začenja sklop lutkovnih predstav za najmlajše - Sobotne lutkarije....
Družba

Akcija Policije: 369 voznikov pod vplivom alkohola, 37 pod vplivom drog

Med 16. in 26. junijem 2025 je potekala preventivna akcija Varno brez alkohola in drog, ki je bila namenjena preprečevanju vožnje pod vplivom alkohola, drog in psihoaktivnih snovi ter povečanju...

OBVESTILA

Obvestila

Začasne omejitve uporabe vode v občinah Mozirje, Nazarje, Rečica ob Savinji in Ljubno ob Savinji

Obvestila

Obvestilo o začasnih zaporah na Cankarjevi

Na Cankarjevi cesti potekajo pripravljalna dela za obnovo fekalne kanalizacije, prestavitev vročevoda in telekomunikacijskih napeljav. Zaradi izvedbe infrastrukturnih del bo v juliju vzpostavljenih več začasnih in kratkotrajnih zapor. Dostopi za...
Obvestila

Omejitve hitrosti v železniškem prometu zaradi visokih temperatur

Zaradi visokih temperatur in posledično zaradi zagotavljanja varnosti v prometu je upravljalec železniškega omrežja vpeljal omejitve hitrosti. Omejitve veljajo tudi danes in jutri, 3. in 4. julija, med 12. in...
Obvestila

Jutri bo na območju Goriške ceste, Lipe in Ceste v Bevče prekinjena dobava toplotne energije

Komunalno podjetje Velenje obvešča vse končne uporabnike, da bo na območju Goriške ceste, Lipe in Ceste v Bevče jutri, 2. julija, od 5. do 11. ure zjutraj prekinjena dobava toplotne...

Zadnje osmrtnice

Marija Ana Kuhar

Dušan Kurmanšek

Franc Štraus