Računalniki so postali sestavni del našega vsakdana in velika težava je, če ne delujejo brezhibno. S tega vidika je redno vzdrževanje toliko bolj pomembno, saj na ta način preprečite številne težave, hkrati pa si zagotovite izboljšano zmogljivost, povečano varnost, prihranke pri stroških popravil, hitrejše delovanje in seveda tudi daljšo življenjsko dobo.
Kako pravilno vzdrževati svoj računalnik?
Čeprav se mnogi zavedajo pomembnosti vzdrževanja računalnika, pa je le malokdo seznanjen s postopkom njegovega pravilnega vzdrževanja. Pripravili smo nekaj priporočil, s katerimi bo vaš računalnik brezhibno deloval še vrsto let.
- Redno čiščenje prahu in umazanije
Ne glede na to ali gre za prenosni ali namizni računalnik, je redno čiščenje prahu in umazanije ključni korak pri njegovem vzdrževanju. Prašni delci lahko povzročijo tudi pregrevanje in druge težave, zato je potrebno poskrbeti za osnovno čiščenje vseh njegovih delov:
- Ohišje: Ohišje je pomemben del vsakega računalnika, saj so v njem shranjene vse njegove ključne komponente. Zunanji del ohišja obrišite z mehko krpo, medtem ko si pri čiščenju njegove notranjosti pomagajte s stisnjenim zrakom.
- Tipkovnica: Ali ste vedeli, da je tipkovnica lahko celo bolj umazana od straniščne deske? Najboljši način za njeno čiščenje je s pomočjo stisnjenega zraka in vlažne krpe, ki ne pušča sledi. Pri tem je seveda pomembno, da je namizni ali prenosni računalnik izklopljen.
- Monitor: Za bleščeče čist monitor oziroma zaslon boste najbolje poskrbeli, če boste uporabili namensko čistilo za zaslone in mehko krpo iz mikrovlaken, ki ne pušča sledi. Zaslon očistite z nežnimi gibi in nikoli ne pritiskajte premočno.
- Redno posodabljanje programske opreme
Posodabljanje programske opreme je ključni element vzdrževanja računalnikov, saj pripomore k njihovi večji zmogljivosti in varnosti.
Ne glede na to, ali so to novi računalniki, rabljeni ali pa refurbished računalniki, poskrbite za redno nameščanje posodobitev operacijskega sistema, gonilnikov in programov.
- Redna nadgradnja protivirusne zaščite
Zlonamerna programska oprema in virusi lahko resno poškodujejo računalnike, prav tako pa lahko izgubite dragocene podatke. To pa ni največja nevarnost računalniških virusov in kibernetskih napadov – z neustrezno zaščito lahko nepridipravi pridejo do vaših osebnih podatkov ali podatkov o vaših računih.
Protivirusni programi so zato nepogrešljivi za učinkovito zaščito vašega računalnika. Vendar bodite pri tem pozorni na to, da morate tudi protivirusne programe neprestano posodabljati.
- Nasveti za podaljšanje življenjske dobe baterije
Vsak prenosni računalnik ima baterijo, od katere je odvisno tudi njegovo delovanje. Baterije imajo omejeno življenjsko dobo, zato morate tudi z njo ustrezno ravnati.
Če želite optimizirati življenjsko dobo baterije, jo ohranjajte pri napolnjenosti med 20 in 80 % in ko doseže baterija 100 %, računalnik odklopite iz električnega napajanja. Prenosni računalnik prav tako izklopite iz električnega omrežja, če ga dalj časa ne boste uporabljali.
- Preprečevanje pregrevanja
Kadar ni ustrezno poskrbljeno za odvajanje toplote, obstaja resna nevarnost za pregrevanje računalnika. Ta lahko povzroči upočasnjeno delovanje, prav tako pa je eden najpogostejših vzrokov za okvare računalnikov.
Prva obramba pred pregrevanjem je ventilator, zato se prepričajte, da deluje pravilno in ga po potrebi očistite s pomočjo stisnjenega zraka. Nevarnost pregrevanja je toliko večja, če imate gaming računalnik, saj mora procesirati računalniške igre, ki porabijo veliko energije procesorja.
Na pregrevanje morate biti pozorni tudi pri prenosnih računalnikih, pri čemer morate paziti predvsem na to, kje jih uporabljate. Čeprav gre za prenosljive naprave, pa lahko njihova uporaba v postelji ali na blazinah blokira zračnike, zato so trde površine vsekakor najboljša izbira ali pa si v ta namen priskrbite podlogo z ventilatorji za dodatno hlajenje.
- Odstranjevanje nepotrebnih datotek
Ali ste opazili, da je vaš računalnik neobičajno počasen? Potem je čas, da se znebite vseh nepotrebnih datotek in programov, s čimer boste sprostili prostor na trdem disku in izboljšali zmogljivost računalnika.
Dejstvo je, da prenapolnjeni trdi diski dodatno obremenjujejo računalnik, s tem pa zmanjšajo njegovo zmogljivost. Zato poskrbite, da odstranite neuporabljene programe z nadzorne plošče in izpraznite koš, prav tako pa odstranite tudi vse piškotke brskalnika in izpraznite predpomnilnik.
- Profesionalno servisiranje
Kadar se pri računalniku pojavijo resnejše težave, jih nikakor ne rešujte sami, ampak se posvetujte s strokovnjakom. S profesionalnim servisom se boste izognili dodatni škodi, hkrati pa poskrbeli, da vam bo vaš računalnik služil še vrsto let.
Upoštevajte naše nasvete za pravilno vzdrževanje računalnikov in prepričani smo, da boste z njimi poskrbeli za brezhibno delovanje in izboljšali življenjsko dobo svojih naprav.