Če sem iskren, določenih očitkov na socialnih omrežjih na temo povišanja cen za ogrevanje še ne razumem popolnoma, sva pa s sodelavko zadnje dni podrobneje preučevala situacijo in se udeležila tudi včerajšnjega sestanka v sejni dvorani MOV, na katerem so Komunalno podjetje Velenje, Uprava Mestne občine Velenje in upravniki večstanovanjskih stavb, debatirali o možnih energetskih prihrankih, ki so med drugim nujni tudi za razumevanje, koliko energije zares potrebujemo pri prehodu na nov način daljinskega ogrevanja.
Vrhunec včerajšnje debate je nekako bilo spoznanje, da so končni odjemalci toplotne energije splošno pomanjkljivo ozaveščeni o ravnanju s topolotno energijo, razumevanju svojih stroškov in tudi s težo tega novega obdobja, da bi upravniki večstanovanjskih objektov lažje prepričali ljudi v energetske sanacije stavb in podobne ukrepe, ki naj bi po praktičnih izkušnjah končnih uporabnikov tudi precej zniževali stroške.
Dotikamo se roba nekakšne energetske revščine, ko očitno moramo spremeniti pogled in odnos do toplotne energije. Namig je večkrat letel tudi na starejšo generacijo, ki maha z izjemno visokimi komunalnimi položnicami in nima ravno posluha za prilagoditev ali spremembe, zato se je kot dober razlog zdelo uvesti tudi individualno svetovanje na sedežu KPV. Komunala se je nekako odprla in omogoča kader, ki se bo zavzel za vas individualno in vam odgovoril na vsa vprašanja, glede prejete položnice ali pa vam po potrebi nudil tudi energetsko svetovanje.
Sestanek je seveda odrezal del, ko se sprašujemo o izvoru visokih stroškov (ki segajo tudi preko emisijskih kuponov) in ali bi KPV in MOV lahko že prej ali v samem postopku višanja cen, lahko naredila kakšno potezo več. Osredotočili so se bolj na sprejemanje nove realnosti in reševanja težav iz te točke. Po vseh raziskavah do sedaj, ne izgleda, da ima lokalna politika, kaj preveč veze s trenutno situacijo. Ta je namreč prizadela celotno državo, v Šaleški dolini pa lahko na račun daljinskega ogrevanja na pragu TEŠ in sofinanciranja občine, trenutno uživamo še najnižje cene. Komunalno podjetje naj bi v začetku marca podrobneje predstavilo tudi nov način daljinskega ogrevanja za cca. 40.000 odjemalcev. Ali se bodo stroški s tem drastično znižali? Ne, se pa zaradi naše neodvisnosti dobave toplotne energije ne bodo drastično višali.
Kakorkoli že, potrebno se je pripraviti na novo realnost in o tem konkretno ozavestiti javnost. Na občini bomo oddali ponudbo za novo, dokumentarno usmerjeno serijo video prispevkov Velenjcan, ki bi po epizodah, podrobneje ozaveščala širšo javnost o pomenu daljinskega ogrevanja, trenutni situaciji in novih smernicah. Pišite nam na info@velenjcan.si ali v komentarjih, kaj vas najbolj skrbi ali zanima in skušali bomo najti odgovore.