Pojav kakršnekoli bolečine v mišično-skeletnem sistemu omeji zmožnost uspešnega opravljanja vsakdanjih aktivnosti. S tem torej negativno vpliva na kakovost življenja, zato se čim prej po njenem nastopu priporoča ukrepanje v obliki celostnega zdravljenja. To v primeru manjših bolečin lahko zajema le masaže, kadar gre za dlje trajajočo bolečino ali bolečino višje intenzitete pa se svetuje fizioterapija.
Kdaj z namenom odprave bolečine izbrati fizioterapijo?
Bolečina v mišicah in/ali sklepih se dandanes najpogosteje pojavi kot posledica neustrezne telesne drže ali nepravilne obremenitve in prilagoditve telesa, v manjši meri kot posledica bodisi poškodbe bodisi katerega od zdravstvenih stanj.
Med slednje najpogosteje sodijo športne in druge poškodbe, obrabe mišično-skeletnega sistema, poškodbe glave, hrbtenjače ali osrednjega živčevja oziroma kronične sistemske bolezni.
Fizioterapijo zato najpogosteje poiščejo ljudje z bolečino v križu, vratu, ramenu, kolenu, zapestju in drugih sklepih ali mišicah ter mišično šibkostjo kot naravnemu pojavu po poškodbi.

V zasebni fizioterapevtski ambulatni Svet zdravja – Fizioterapija Zrnec, kjer storitve izvajajo tudi v angleškem in nemškem jeziku, se posvečajo tako preventivnim programom zdravljenja, denimo vodeni vadbi za hrbtenico ter izvajanju skupinske vadbe, kakor fizioterapiji, vključno s fizioterapijo na domu, prav tako pa je del njihovega poslanstva tudi izobraževanju splošne in strokovne javnosti.
Med njihova področja delovanja sodijo:
- McKenzie terapija, ki je zelo učinkovita fizioterapevtska metoda odpravljanja bolečin v mišično-skeletnem sistemu,
- Terapevtske masaže, ki prispevajo k boljšemu počutju, saj sprostijo napetosti, izboljšajo krvni obtok in omilijo bolečine (njihovo izvajanje se priporoča predvsem v preventivne namene ali kot dopolnitev drugim tehnikam),
- ročna limfna drenaža za izboljšanje limfnega obtoka, stanja kože in odpravljanje odvečnih tekočin iz telesa (njeno izvajanje je posebej učinkovito v povezavi z edemi in limfomi),
- protibolečinska elektroterapija z električnimi impulzi za zmanjšanje bolečine (izvajanje te je najučinkovitejše pri artritisu, nevralgiji in mišičnih bolečinah),
- fizioterapija na domu, ki posameznim pacientom omogoča zdravstveno obravnavo v udobju njihovega doma ter njim in svojcem prihrani breme prevoza do zdravstvene ambulante.
V čem se McKenzie terapija razlikuje od ostalih terapij?

McKenzie terapija velja za eno najučinkovitejših fizioterapevtskih praks, namenjenih (samo)zdravljenju bolečin in motenj v mišično-skeletnem sistemu. Poteka v treh korakih.
- korak: Testiranje. Terapevt se osredotoči na zbiranje informacij o vrsti bolečine, mestu pojava te in njeni dolžini trajanja, na prisotnost morebitnih drugih simptomov ter na aktivnosti, ki stanje izboljšujejo ali poslabšujejo. Poleg tega oceni prizadetost gibljivosti in delovanja bolečega predela ter na podlagi tega določi vaje za popravilo tkiv. Pomembno je vedeti, da tovrstna fizioterapija vključuje le eno ali dve vaji, ki jih pacient ob upoštevanju navodil izvede na vsake tri ure (petkrat dnevno) in mu vzamejo tri do pet minut.
- korak: Terapija. Ker je kar 88 % primerov bolečine v mišično-skeletnem sistemu povezanih z bolečino v hrbtenici, kar je posledica slabe drže in nepravilne uporabe telesa, terapevt pacienta nauči prepoznavati povezave med nastankom bolečin ter življenjskim slogom. Pacienta nauči ozavestiti dejavnosti, ki pripomorejo k izboljšanju stanja, ter prepoznati dejavnike, ki vodijo do ponovnega nastanka bolečine ali napredovanja te.
- korak: Preventiva. Po zaključeni terapiji je pacient popolnoma usposobljen samostojne odprave bolečine, ob rednem izvajanju vaj pa celo preprečiti njeno ponovitev.
Večinoma so potrebne tri terapevtske obravnave, pri čemer morata prvi dve potekati v dveh zaporednih dnevih, medtem ko je priporočeno, da med drugo in tretjo obravnavo (ali nadaljnjimi) mine pet do sedem dni. Trajanje prvega obiska je sicer nekoliko daljše (75 min), vsi naslednji pa so strnjeni v eno šolsko uro (45 min).
Prednost te vrste fizioterapije je, da jo je mogoče izvajati kadarkoli in kjerkoli ter da zanjo niso potrebne nikakršne naprave, za odpravo bolečin pa si mora pacient vzeti le nekaj minut (dve do tri) petkrat dnevno. Poleg tega je ta izjemno uspešna pri odpravljanju nespecifičnih bolečin v križu, vratu, sklepih in mišicah, ki veljajo za najpogosteje prisotne bolečine.
Svet zdravja – Fizioterapija Zrnec je z izvajanjem McKenzie terapije absolutna prva izbira, ko gre za bolečine v mišično-skeletnem sistemu, saj vas naši fizioterapevti poleg učinkovite fizioterapije tudi izobrazijo, da razumete izvor vaše bolečine ter vas opolnomočijo z znanjem, kako lahko bolečino v prihodnje sami obvladujete.