Search

Bolniki z epilepsijo si želijo boljše dostopnosti do zdravstvenih storitev

Bolniki z epilepsijo si želijo boljše dostopnosti do zdravstvenih storitev, saj so čakalne dobe za predkirurško obravnavo dolge dobro leto dni, je v spletnem pogovoru STAkluba poudaril nevrolog epileptolog Marko Korošec. Hitrejša obravnava in možnost operacije v Sloveniji pa bi pomagala predvsem bolnikom, ki se soočajo z neučinkovitostjo zdravil.
FOTO: pixabay

Korošec je pojasnil, da je epilepsija kronično stanje s trajno nagnjenostjo k ponavljanju epileptičnih napadov. “Gre za nenormalno sinhrono proženje možganskih celic, ki so podlaga epileptičnim napadom, vzroki so pa lahko zelo različni,” je dejal.

Gre za eno najpogostejših nevroloških bolezni, ki je najpogostejša v otroški in mladostniški dobi ter v starosti, predvsem po 65. letu. Med vzroki pri starostnikih so lahko okvare možganov zaradi možganske kapi, demence ali tumorjev, pri otrocih pa gre lahko za prirojene spremembe možganov, zaplete pri porodu, okužbe v poporodnem obdobju ali genetske vzroke.

Na epilepsijo posumijo ob motnjah zavesti, ključen pa je opis dogodka oziroma informacija, kako je bil bolnik videti v času napada. V urgentni ambulanti nato opravijo računalniško tomografijo, kasneje pa tudi magnetno resonanco, ki podrobneje prikaže strukturo možganov in morebitne okvare. Z elektroencefalografijo (EEG) pa opazijo morebitna odstopanja električne možganske aktivnosti.

Kadar pa se izguba zavesti zgodi brez očividcev, o epilepsiji lahko sklepajo samo posredno z znaki, ki kažejo na epileptični napad. To so med drugim ugriz v jezik, višja vrednost mišičnih encimov in pri nekadilcih višja vrednost levkocitov.

Korošec je v spletnem pogovoru pojasnil, da se epilepsija po prvem epileptičnem napadu načeloma ne zdravi, če ostale preiskave pokažejo normalne vrednosti. “Po klinični definiciji naj bi epilepsija predstavljala vsaj dva epileptična napada v obdobju petih let,” je dodal. Če pa vsaj ena od preiskav pokaže za epilepsijo značilne spremembe pa je že en napad znak, da gre verjetno za to bolezen.

“V tem primeru svetujemo protiepileptično zdravilo, ki zmanjšuje tveganje za ponovitev napada,” je dejal Korošec. Ob tem je opozoril, da z zdravili lahko zdravijo okoli tri četrtine bolnikov, četrtina pa je na zdravila odporna. Pri slednjih preverijo možnost kirurškega zdravljenja, če to ni mogoče, pa lajšajo število in težo napadov s t. i. paliativno metodo zdravljenja.

Kirurško zdravljenje trenutno opravljajo le v tujini, upajo pa, da bo določene primere epilepsij sčasoma možno operirati tudi v Sloveniji.

Ob vsakem napadu ni treba takoj klicati reševalne službe, sploh če ta poteka kot običajno, svetuje Korošec. Ob napadu je treba bolnika ustrezno zavarovati, ga namestiti v stabilen bočni položaj, sprostiti dihalne poti in mu pod glavo namestiti blazino. Ob bolniku je treba ostati tudi, ko se prebuja, preprečiti morebitne poškodbe ali tavanje po stanovanju, potem pa ga pomiriti in mu povedati, da je imel napad.

Epilepsija lahko predstavlja dvojno tveganje za zmanjšano sposobnost za vožnjo. A bolnik lahko vozi avto, če je spontanega epileptičnega napada minilo vsaj leto dni. Če pa napad izzovejo jasno prepoznavni sprožilci, pa velja izogibanje sprožilcem in vožnji vsaj pol leta po napadu.

Sprožilci napada so med drugim nejemanje zdravil, nenaspanost, utrujenost, stres, različne bolezni, ki oslabijo telo in nekatera zdravila, je naštel Korošec.

Psihologinja Lea Dvoršak je dejala, da je za bolnike izjemno pomembna tudi podpora svojcev, ki pa se morajo izobraziti o bolezni, njenih oblikah, možnih sprožilcih in ukrepanju ob napadu.

Po njenih besedah so zelo dragocene tudi skupine za samopomoč. V njih se bolnik seznanijo z izzivi, stiskami in čustvi drugih, ter se zaradi tega počutijo manj osamljene v svoji stiski. V skupinah o bolezni lahko govorijo zelo odkrito, krepijo socialne veščine in izmenjujejo informacije.

Anita Pečnik, ki so ji epilepsijo odkrili pri 12-ih letih, pa je dodala, da življenje z epilepsijo zahteva nekatere prilagoditve, sploh pri mobilnosti. Pri načrtovanju družine pa se je obrnila na nevrologa, s katerim sta že ob načrtovanju nosečnosti zmanjšala odmerke zdravila in povečala vnos folne kisline.

V Sloveniji naj bi bilo okoli 15.000 bolnikov z epilepsijo, vsako leto pa na novo zboli približno 1000 ljudi.

Spletni pogovor z naslovom Živeti z epilepsijo je pripravil STAklub v sodelovanju z Društvom Liga proti epilepsiji Slovenije.

Vir: STA

Dodaj odgovor

Več novic

Gospodarstvo

O menjavi službe razmišlja 70 odstotkov zaposlenih

Stanje na trgu dela bo po oceni večine sodelujočih v raziskavi portala MojeDelo ostalo stabilno, a se ob tem povečuje delež tistih, ki napovedujejo povečanje brezposelnosti. Raziskava je pokazala tudi,...
Družba

Arso: Sušne razmere se zaostrujejo

Ob odsotnosti padavin in izrazitejšem izhlapevanju v juniju v večjem delu Slovenije vladajo zelo sušne razmere v površinskem sloju tal. Sušno stanje beležimo na Obali, Goriškem, Notranjskem, v osrednji Sloveniji...
Družba

Ob višjih temperaturah na NIJZ svetujejo umik pred vročino

V Slovenijo v prihodnjih dneh prihaja prvi letošnji vročinski val, vročina pa ima lahko številne škodljive vplive na zdravje, zlasti pri občutljivejših skupinah prebivalstva, je danes na novinarski konferenci opozorila...
Turizem

Vrata je ponovno odprl Turistično informacijski center Vista

Znova so odprli Turistični informacijski center Vista, kjer so za obiskovalce vse do konca avgusta odprti vsak dan med 9. in 17. uro....

OBVESTILA

Obvestila

Jutri bo na območju Goriške ceste, Lipe in Ceste v Bevče prekinjena dobava toplotne energije

Komunalno podjetje Velenje obvešča vse končne uporabnike, da bo na območju Goriške ceste, Lipe in Ceste v Bevče jutri, 2. julija, od 5. do 11. ure zjutraj prekinjena dobava toplotne...
Obvestila

Velika požarna ogroženost: Preventivni pregledi območja MO Velenje z dronom

Obvestila

Knjižnica Velenje in enoti Šoštanj ter Šmartno ob Paki prehajajo na poletni delovni čas

Poletje je čas sprostitve, novih doživetij in prijetnih trenutkov z dobro knjigo v roki. Zato vas Knjižnica Velenje obvešča o pomembnih novostih glede prehoda na poletni delovni čas in vhoda...
Obvestila

Obvestilo za uporabnike garažne hiše Gorica: V sredo bodo znova aktivirana vrata za vstop in izstop

KP Velenje obvešča vse uporabnike garažne hiše Gorica, da te dni ponovno testirajo vrata za vstop in izstop iz garažne hiše Gorica. V sredo, 2. julija, ob 7. uri zjutraj...

Zadnje osmrtnice

Ivan Ostovršnik

Martin Ježovnik

Sabina Horvat