Search

Boli me zob – kaj je lahko narobe?

Zbudiš se sredi noči, ker te zbode ostra bolečina v zobu. Ali pa uživaš svoj najljubši sladoled in nenadoma te zabolijo zobje, kot da bi ugriznil v led. So ti tile občutki kaj poznani?
FOTO: Zobozdravstvo Diamant

Zobobol je lahko prava nočna mora in ti pokvari celo najlepši dan. Vzroki za bolečine so različni, od kariesa do resnejših težav, kot so zobni abscesi ali celo sinusne okužbe.

V nadaljevanju preveri, kaj vse lahko povzroča zobobol, kako prepoznati simptome, kako se te bolečine manifestirajo in kaj lahko preventivno narediš, da bo tvoj nasmeh ostal zdrav in brez bolečin.

Najpogostejši vzroki za zobobol

1)   Karies

Karies ali zobna gniloba je eden najpogostejših vzrokov za zobobol. Nakopičene bakterije v ustih proizvajajo kisline, ki razjedajo zobno sklenino.

Simptomi so:

  • bolečina pri stiku s sladkim, toplim ali hladnim,
  • stalna, topa bolečina,
  • vidne luknje ali rjave lise na zobeh.
Vector illustration of tooth decay. Four stages of dental caries.

Če opaziš katerega od teh simptomov, je pomembno, da čim prej obiščeš zobozdravnika. Ljubljana ponuja kar nekaj možnosti za izbor zobozdravnika, če pa še nisi slišal za Zobozdravstveni center Diamant, ti toplo priporočamo, da obiščeš ravno njih!

2)   Zobni absces

Zobni absces je gnojni žep, ki nastane zaradi bakterijske okužbe. Pojavi se lahko zaradi nezdravljenega kariesa ali poškodbe zoba. Pojavijo se lahko:

  • huda, utripajoča bolečina,
  • otekanje in rdečica okoli zoba,
  • povišana telesna temperatura in otekanje bezgavk.

3)   Gingivitis

Gingivitis je vnetje dlesni, ki je običajno posledica nabiranja zobnih oblog. Če se ne zdravi, lahko napreduje v resnejšo obliko, imenovano parodontalna bolezen.

Kaže se kot:

  • rdeče, otekle in krvaveče dlesni,
  • neprijeten zadah,
  • blaga do zmerna bolečina v dlesnih.

Če paradontoza napreduje, lahko povzroči hujše težave, ki zahtevajo ekstrakcijo zoba. V takih primerih ga je potrebno nadomestiti z zobnim vsadkom ali implantatom. Zobni vsadek ne le izboljša estetiko nasmeha, temveč tudi preprečuje nadaljnjo izgubo kosti in ohranja funkcionalnost zobovja. Implantat je trajna rešitev, ki omogoča ponovno vzpostavitev normalnega ugriza in žvečenja, kar je bistveno za celotno ustno zdravje.

Zato je izjemno pomembno, da se gingivitis prepozna in zdravi v zgodnjih fazah, da se preprečijo resnejše posledice, ki lahko zahtevajo ekstrakcijo zoba in vstavitev zobnega vsadka.

4)   Poškodbe zob

Bolečine se lahko pojavijo tudi zaradi poškodbe zob zaradi udarca, padca ali žvečenja trde hrane. Simptomi:

  • ostra bolečina pri žvečenju,
  • občutljivost na vroče in hladno,
  • vidne razpoke ali odlomki zoba.

Ob poškodbi zoba ne odlašaj in čimprej obišči zobozdravnika.

5)   Občutljivost zob

Občutljivost je lahko posledica tanjšanja sklenine ali izpostavljenosti zobnih korenin. Kaže se kot bolečina pri stiku s hladno, toplo, sladko ali kislo hrano in pijač.

6)   Rast modrostnih zob

Modrostni zobje lahko v obdobju izraščanja pritisnejo na sosednje zobe in povzročijo bolečino. Značilne so bolečina in oteklina na zadnji strani ust, težave pri odpiranju ust in vnetje ter okužbe okoli modrostnega zoba.

7)   Sinusna okužba

Včasih je zobobol posledica sinusne okužbe, saj so zgornji zobje blizu sinusov. Opozorilni znaki za to obolenje so bolečina v zgornjih zobeh, pritisk in bolečina v sinusih ter zamašen nos in glavobol.

Ne odlašaj z obiskom zobozdravnika

Čeprav se morda zdi, da lahko zobobol ignoriraš, je pravočasen obisk zobozdravnika ključnega pomena. Zobozdravnik bo strokovno ugotovil vzrok bolečine in zagotovil ustrezno zdravljenje.

Prej ko obiščeš zobozdravnika, večje so možnosti, da preprečiš resnejše zaplete in se izogneš morebitni izgubi zoba ter nadomeščanju z implantatom.

Možnosti zdravljenja

  • Zdravljenje zobobola je odvisno od vzroka težave. Karies, ena najpogostejših težav, se zdravi s plombiranjem, ki zapolni luknje v zobeh. Če je karies zelo napreden, je morda potrebno koreninsko zdravljenje, kjer se odstrani okuženo tkivo znotraj zoba.
  • Zobni abscesi, ki so posledica bakterijskih okužb, zahtevajo drenažo abscesa in uporabo antibiotikov. V hujših primerih je potrebna tudi ekstrakcija zoba.
  • Gingivitis, vnetje dlesni, se zdravi s profesionalnim čiščenjem zob in izboljšano ustno higieno, kar vključuje redno ščetkanje in uporabo zobne nitke. Če ga ne zdravimo pravočasno, lahko napreduje v paradontozo in izgubo zob. Izguba zoba se nato nadomešča z implantatom, vse bolj pa je v primeru izgube več zob priljubljena metoda all on 4. Metoda all on 4 je napredna tehnika za nadomeščanje vseh zob v eni čeljusti s samo štirimi zobnimi vsadki. Postopek vključuje vstavljanje štirih implantatov v premiščjeno izbrane pozicije, ki zagotavljajo maksimalno podporo za celoten lok nadomestnih zob. Prednosti metode all on 4 sta krajši čas okrevanja in takojšnja funkcionalnost.
  • Poškodbe zob se obravnavajo s plombiranjem ali namestitvijo kron, ki zavarujejo poškodovan zob. V primeru hudih poškodb se lahko uporabijo zobni vsadki, ki nadomestijo manjkajoče zobe.
  • Občutljivost zob se običajno zdravi z uporabo posebnih zobnih past za občutljive zobe, ki pomagajo zmanjšati bolečino pri stiku s hladnim, toplim, sladkim ali kislim.
  • Rast modrostnih zob, ki lahko povzroči bolečine in vnetja, se pogosto rešuje z ekstrakcijo.
  • Sinusne okužbe se zdravijo z antibiotiki in dekongestivi za lajšanje pritiska v sinusih.

Preventivni ukrepi

Za ohranjanje zdravih zob in preprečevanje zobobola je ključno redno ščetkanje zob vsaj dvakrat na dan z zobno pasto, ki vsebuje fluor, in uporaba zobne nitke, ki očisti medzobne prostore, kamor ščetka ne doseže. Nujni so tudi redni obiski zobozdravnika Ljubljana za pregled in profesionalno čiščenje zobnega kamna, saj lahko zobozdravnik pravočasno odkrije in zdravi morebitne težave.

Ne pozabi tudi na uravnoteženo prehrano. Izogibaj se preveč sladki in kisli hrani, saj ta lahko povzroči erozijo zobne sklenine in poveča tveganje za karies.

Zdravi zobje so ključnega pomena za tvoje splošno zdravje in dobro počutje. Če občutiš bolečino, ne odlašaj in čimprej obišči svojega zobozdravnika – Ljubljana ima Zobozdravstveni center Diamant, preveri in se naroči!

0 Komentarji
staro
novo najbolj glasovano
Inline Feedbacks
View all comments

Več novic

Družba

Izplačila odškodnin za objekte s seznama za rušenje v polnem teku, po novem letu prva rušenja

Do danes je država za izplačilo odškodnin v primeru 258 domov, ki so jih pristojni po lanskih poplavah umestili na seznam za odstranitev, z lastniki podpisala 119 pogodb, za 57...
Družba

V četrtek se z večernim koncertom Vilija Resnika odpira Čarobna promenada

V četrtek, 19. decembra, bo na Titovem trgu v Velenju zaživela Čarobna promenada. Praznično vzdušje na trgu bo obogatilo pestro dnevno dogajanje in večerni koncerti, ki bodo zadovoljili tako najmlajše...
Utrinki

Srčna dobrodelna akcija velenjskih gimnazijcev #utrinek

Srčnost so znova pokazali zaposleni in dijaki velenjske gimnazije....
Obvestila

Sprememba elektronske komunikacije v ZD Velenje

Zdravstveni dom Velenje obvešča, da s 1. 1. 2025 ukinjajo spletne obrazce, do katerih dostopate preko internetne strani ZD Velenje....

OBVESTILA

Obvestila

Pri Velenjki zaradi okvare tovornjaka oviran promet

Pri Nakupovalnem centru Velenjka (pred krožnim v smeri proti centru) je zaradi okvare tovornjaka oviran promet. Previdno in potrpežljivo, če ste na poti....
Obvestila

Pogrešan 30-letni Toni Baliban: Nazadnje opažen v Mozirju

Obvestila

V SB Celje prepoved obiskov odraslih hospitaliziranih pacientov in omejitev obiskov hospitaliziranih otrok 

Zaradi poslabšanja epidemioloških razmer, povezanih z virusi gripe, SARS-CoV-2 in respiratornim sincicijskim virusom (RSV), so v Splošni bolnišnici Celje z današnjim dnem (8. 1. 2025) sprejeli ukrep prepovedi obiskov odraslih...
Obvestila

Na Kardeljevi za velenjsko pošto prišlo do prometne nesreče

Previdno in počasi na Kardeljevi v Velenju....

Zadnje osmrtnice

Martin Vrtarič

Zofija Ramšak

Franc Prapertnik