V Velenju so na dan suverenosti, na Kopališki 3, odprli spominski center 1991, prostor, namenjen ohranjanju spomina na čas, ko se je rojevala naša država.
Vsi navzoči so si v spominskem centru 1991 ogledali stalno razstavo o procesih in dogodkih, vezanih na osamosvajanje Republike Slovenije v Šaleški in Zgornji Savinjski dolini.
Spominski center 1991 je zasnovan večplastno. Ob tem, da gosti muzejsko postavitev, ki obiskovalcem na poljuden način predstavlja dogodke in procese, povezane z osamosvajanjem Slovenije v lokalnem okolju, naj bi postal srečevališče članov veteranskih organizacij in vseh drugih domoljubov vseh generacij ter prizorišče različnih dogodkov. Spominski center 1991 naj bi – predvsem mladim – ob informacijah približeval tudi domoljubne vrednote ter spodbujal spoštovanje in ljubezen do slovenskega naroda, kulture in države. Spominski center 1991 naj bo spominski in domoljubni center v pravem in najširšem pomenu teh besed.
Sledila je prireditev ob odprju na kateri je kot osrednji govornik nastopil župan Mestne občine Velenje Bojan Kontič, pozdravna govora pa sta imela ministrica za pravosodje Republike Slovenije Andreja Katič in minister za obrambo Republike Slovenije Karl Erjavec.
Za slavnostni uvod je poskrbel Pihalni orkester Premogovnika Velenje, med samim programom pa je navzoče s svojim glasom očarala sopranistka Mojca Bitenc.
Dogodek se je zaključil z mislijo na prihodnost in ob tem pa je nastopil Otroški pevski zbor enote Vrtca Velenje Najdihojca.
Mestna občina Velenje si predvsem želi, da bi spominski center postal prostor vzgoje, izobraževanja in kulture ter prostor druženja, srečevanja in povezovanja domoljubnih ljudi.
V novembru in decembru bo center odprt vsako soboto od 10. do 12. ure in od 15. do 18. ure, ob predhodni najavi pa je ogled mogoč kadarkoli.
Foto: Niki Saje