Podžupan Mestne občine Velenje Peter Dermol je na današnji seji Sveta Mestne občine Velenje članom in članicam občinskega sveta predstavil informacijo o dosedanjih aktivnostih lokalne skupnosti v zvezi z napovedanim množičnim odpuščanjem. Podžupan je še enkrat poudaril, da je takšno odpuščanje v Gorenju nedopustno in bi bilo potrebno z vsemi deležniki poiskati boljše rešitve. Članice in člani sveta so soglasno potrdili Sklep o stališčih Sveta Mestne občine Velenje do napovedanega množičnega odpuščanja v podjetju Gorenje, ki ga prilagamo TUKAJ.
Lokalna skupnost je vse od prevzema podjetja s strani novega lastnika Hisense spremljala aktivnosti v podjetju in skušala vzpostavljat dialog z vodstvom podjetja in zaposlenimi. »Na podlagi namere o izgradnji nove tovarne, smo jim pomagali z znižanjem komunalnega prispevka, sprejetjem prostorskega akta in izdajo pozitivnega mnenja k investiciji. Že konec leta smo odločno nasprotovali odločitvi o selitvi dela uprave Gorenja v Ljubljano. Takrat je glavni direktor Chao Liu zatrjeval, da se zaradi tega število delovnih mest v Velenju ne bo bistveno zmanjšalo. Zadnji dve leti se razmere zelo zaostrujejo, prihaja do odpuščanj, negotovost in strah med zaposlenimi sta vsak dan večja,« so zapisali na MOV.
Konec aprila so v Velenje na delovnem sestanku gostili ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Ciglerja Kralja in ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška. Vsi prisotni so se strinjali, da je nujno potrebno poiskati boljše rešitve in preprečiti napovedano veliko odpuščanje zaposlenih.
O stanju v Gorenju so obvestili tudi predsednika države in veleposlanika Ljudske republike Kitajske. Podžupan je oba pozval k ukrepanju in k iskanju boljših rešitev ter preprečitev takšnega števila odpuščanj. K vključevanju v razreševanje nastale problematike pa so pozvali tudi Vlado RS.
V Velenje povabili tudi premierja Janeza Janšo
Podžupan je na današnji seji svet seznanil, da so skupaj z GZS, OZS in SKEI naslovili dopis na predsednika Vlade RS v zvezi z razvojem Šaleške doline v prihodnje in iskanjem ustreznih rešitev. Odziv predsednika Vlade RS na skupni dopis je bil pozitiven.
Prva odpuščanja v juniju
V Skupini Hisense Europe so zaradi posledic pandemije napovedali odpuščanja v sloveniji naj bi od skupaj 5580 bilo presežnih kar 828. Svetnica Veronika Juvan, zaposlena v Gorenju že 20 let, je na seji povedala, da jih je vodstvo družbe pretekli teden obvestilo, da bodo za delo v proizvodnji najemali agencijske delavce, čemur svet delavcev ostro nasprotuje. Prva odpuščanja pa naj bi se zgodila v drugi polovici junija in julija, pred kolektivnim dopustom v Gorenju.
V Hisense Gorenju so danes v zvezi z navedbami svetnice za STA pojasnili, da je v podjetju vedno nek odstotek zaposlenih za določen čas, saj se število zaposlenih nenehno prilagaja potrebam proizvodnje. Ta je v drugi polovici leta običajno bolj zasedena in so tudi potrebe po delavcih večje.
»Agencijskih delavcev pa že od julija lani, ko smo zaključili prvi program presežnih delavcev, ne najemamo, saj to po zakonu eno leto po odpuščanjih ni dovoljeno. Torej agencijskih delavcev ne smemo zaposlovati vsaj do 1. julija 2021,« so navedli v družbi.