V torek, 11. februarja, je v prostorih Mestne občine Velenje potekala peta regionalna delavnica o digitalnih potrebah občin. Direktor Uprave Mestne občine Velenje mag. Iztok Mori je goste uvodoma nagovoril in jim predstavil delovanje uprave v Mestni občini Velenje nato pa opozoril na težave, s katerimi se srečujemo na tem področju. Izpostavil je predvsem prepočasno odzivanje države pri reševanju skupnih projektov, kot so občinske eVloge na portal eUprave. Z njim so se strinjali tudi sodelavci in predstavniki drugih občin, vsi pa so bili mnenja, da je potrebno občankam in občanom omogočiti urejanje zadev z občino in njenimi zavodi od doma in kadarkoli.
Udeleženci delavnice so izpostavili težavo, ki jih imajo občine, in sicer slabo digitalno pismenost tako zaposlenih v občinskih upravah, kot občanov in drugih uporabnikov storitev. Posamične rešitve, ki jih občine kupujejo na trgu, npr. za eRazpise, so ocenili kot zelo drage in ugotavljali, da vse občine v Sloveniji vodijo postopke razpisov enako in da ni racionalno, da vsaka občina kupuje svoje rešitve. Podobno je pri mnogih nalogah, ki jih izvajajo občine ali skupne občinske uprave, redarstvo in inšpekcijski nadzor, muzeji, izdaje lokacijskih informacij in drugo. Udeleženci so izpostavili tudi potrebo po skupni točki za investitorje, ki bi tako na enem mestu dobili dovoljenja od različnih subjektov, občine, upravne enote in drugih.
V praktičnem delu delavnice so se udeleženci razdelili v dve skupini in s pomočjo metode SEROI+ obravnavali dva problema. Pri prvem so iskali način izboljšave kakovosti ločevanja odpadkov, pri drugi pa so preučili digitalno identiteto, kot predpogoj za digitalno, brezpapirno poslovanje z občino in njenimi zavodi.