Search

Kaj se v četrtek, 30. 5., dogaja v Velenju in okolici?

30. 5. 2019 ob 10.00 Lirikonfestova matinejska čajanka potopisnega občutja (18. Mednarodni Lirikonfest Velenje, 2019) Dopoldansko srečanje z Lir...

30. 5. 2019 ob 10.00

Lirikonfestova matinejska čajanka potopisnega občutja (18. Mednarodni Lirikonfest Velenje, 2019)

Dopoldansko srečanje z Lirikonfestovim lavreatom – pogovor z dobitnikom festivalne nagrade »krilata želva 2019« (za najboljši slovenski potopis preteklega leta).

Brez vstopnine.
Vila Bianca


30. 5. 2019 ob 11.30

Lirikonfestova matinejska čajanka svetovljanskega občutja (18. Mednarodni Lirikonfest Velenje, 2019)

Opoldansko srečanje z Lirikonfestovim lavreatom – 
pogovor z dobitnikom »mednarodne Pretnarjeve nagrade 2019« – častnega naslova »ambasador slovenskega jezika in književnosti«.

Brez vstopnine
Vila Bianca


30. 5. 2019 ob 18.00

Podelitev priznanj ŠC Velenje

Podelitev priznanj dijakinjam in dijakom ŠC Velenje, ki so s svojo odličnostjo na različnih področjih dosegli vidne uspehe. Izkazali jim bomo priznanje za njihovo ustvarjalno delo ter ob kulturnem programu preživeli lep večer.  

Dom kulture Velenje
Prost vstop


30. 5. 2019 ob 18.00

Izza objektiva Lirikonfestovih 18 – fotografska razstava Jurija Vižintina (18. Mednarodni Lirikonfest Velenje, 2019)

Umetniško-dokumentarna fotografska razstava J. Vižintina, ki že 18. leto osrednje dokumentira književne goste Lirikonfesta (vključno s Herbersteinskimi književniškimi srečanji).

Vila Bianca
Prost vstop


30. 5. 2019 ob 18.00

Slišala sem ptičko pet…

Pomladni koncert učencev in učiteljev OŠ Šalek. 

Avla OŠ Šalek
Prost vstop


30. 5. 2019 ob 18.18

Osemnajst minut s prvim dobitnikom književne nagrade »čaša nesmrtnosti« (2006) (18. Mednarodni Lirikonfest Velenje, 2019)

Refleksija »o melanholiji in distanci v XXI. st.« –  pesnik in filozof Andrej Medved –  »pesniškim in nepesniškim dušam v živo«.

Brez vstopnine
Vila Bianca


30. 5. 2019 ob 18.30

Lirikonfestova knjižna stojnica poezije in potopisa XXI. st. (18. Mednarodni Lirikonfest Velenje, 2019)

Letošnji Lirikonfest spremljajo: festivalna antologija Lirikonfestovih 60 (15. letnik Rp. Lirikon21); Petdeset izbranih pesmi Iztoka Osojnika (lanskega dobitnika književne nagrade »velenjica -čaša nesmrtnosti« za vrhunski 10-letni slovenski pesniški opus v XXI. st.); Slovar melanholije in radoživosti (Šivala je zvezda deklico) Iva Stropnika ter Izbrani potopisi Boruta Koruna.

Vila Bianca
Prost vstop


30. 5. 2019 ob 19.00

Akademija Poetična Slovenija 2019 s slavnostno podelitvijo književnih nagrad in priznanj 18. Mednarodnega Lirikonfesta Velenje (2019)

Na slavnostni akademiji bo šestnajstič podeljena mednarodna Pretnarjeva nagrada oz. častni naslov »ambasador slovenske književnosti in jezika«;
štirinajstič književna nagrada »velenjica – čaša nesmrtnosti« (za vrhunski desetletni slovenski pesniški opus v XXI. st.); tretjič književna nagrada »krilata želva« (za najboljši slovenski potopis preteklega leta); trinajstič festivalno priznanje »Lirikonov zlát« (za vrhunske revijalne prevode poezije XXI. st., predstavljene v festivalni antologiji Rp. Lirikon21); dvoje izbranih književnih ustvarjalcev oz. prevajalcev bo nagrajenih z ustvarjalnim/rezidenčnim  bivanjem v Velenju.

V umetniškem programu akademije bo koncertirala glasbena skupina SLO blues (slovenske ljudske pesmi v blues preobleki). Zasedba: Gregor Strniša (avtor projekta in glasbe, pianist), Aleš Marjetič (kitara), Andrej Zupan (glas, klarinet), Ursula Luthar (glas), Uroš Usenik (baskitara), Miha Friedrich (bobni).

Rezervacija 60 brezplačnih vstopnic.

Vila Bianca (dvorana)
Prost vstop


30. 5. 2019 ob 19.19

Kirgizija

Kirgizija je dežela, ki leži v centralni Aziji, kipi od življenja in je najbolj oddaljena od svetovnih morij. Marinka Dretnik se je s kolegico mesec dni potepala po tej zanimivi deželi na različne načine: s konjem, peš, z mašrutkami in za zaključek še s plavalnim obročem zaplavali v jezeru Issy Kul.

Knjižnica Velenje (Študijska čitalnica)
Prost vstop


30. 5. 2019 ob 19.30

Koncert pianistov Umetniške gimnazije Velenje – ODPADE!

Nastop dijakov klavirja umetniške smeri in vzporednega izobraževanja ODPADE!

Glasbena šola Velenje (Orgelska dvorana)
Prost vstop


30. 5. 2019 ob 21.00

Swingatan – koncertna zdravica lavreatom idr. gostom 18. Mednarodnega Lirikonfesta Velenje (2019)

Akustični kvintet Swingatan (gipsy-swing glasba).  Zasedba: Peter Ugrin (violina), Marko Čepak – Maki (kitara), Marko Mozetič – Mozo (kitara), Nikola Matošić (kontrabas), Zmago Štih (harmonika).

Rezervacija 60 brezplačnih vstopnic.

Vila Bianca
Prost vstop


30. 5. 2019 od 13.00 do 20.00

Središče mladih in otrok Velenje: delavnice, igre, pomoč pri učenju

Mladim so na voljo opremljeni prostori za kvalitetno druženje in igro. Poleg tedenskih tematskih delavnic (športno-rekreativnih, sprostitvenih, glasbenih, filmskih, kuharskih,…), organiziramo vodene terenske ekskurzije, izlete, večdnevne tabore, tečaje, zanimiva predavanja, skupnostne akcije in razvijamo prostovoljno delo.

Prost vstop


23. 5 . – 30. 6. 2019

Razstava o Jožetu Lampretu

23. maja 2019 je minilo 50 let od smrti Šoštanjčana Jožeta Lampreta, duhovnika, politika in naprednega narodnega delavca, ki se je v zgodovinski spomin Slovencev zapisal predvsem kot partizanski duhovnik – verski referent 14. divizije. 

Podhod Pošta
Prost vstop


20. 5 . – 19. 6. 2019

Razstava Čebele

Razstava fotografij avtorice Kate Laštro je posvečena 2. svetovnemu dnevu čebel. Razstava je del projekta Zelena knjižnica za zeleno pismenost. V sodelovanju z DPM Levi breg Velenje. 

Knjižnica Velenje (Sončna stena)
Prost vstop


20. 5 . – 19. 6. 2019

Čebela

Razstava fotografij kranjske sivke, domače čebele in njene najljubše paše na domačih medonosnih rastlinah avtorice Kate Laštro je posvečena 2. svetovnemu dnevu čebel. Razstava je del projekta Zelena knjižnica za zeleno pismenost. V sodelovanju z DPM Levi breg Velenje. 

Knjižnica Velenje (Sončna stena)
Prost vstop


17. 5 . – 15. 6. 2019 od 10.00 do 18.00

Inventura 19 in Sonja Hrastnik Jančič, O(d)čaran svet

V Galeriji Velenje sta na ogled dve razstavi. V spodnjem nadstropju je tradicionalna razstava likovnih del INVENTURA 19, ki so jih v tem šolskem letu ustvarili dijaki Gimnazije Velenje, umetniške gimnazije likovne smeri, v zgornjem nadstropju pa razstava akad. slikarke Sonje Hrastnik Jančič.

Sonja Hrastnik Jančič predstavlja kolaže različnih tehnik in materialov. Uporablja barvni papir, usnje, tekstil, visoki tisk, akril, in grafit na platno in papir. Žanrsko se razstava osredotoča na krajino in figuro, ki je umeščena v fantastičen, čaroben svet. Življenjske situacije avtorice in dogodki so transformirani v mitični, pravljični kontekst. Na ogled so podobe sanj, notranjega sveta avtorice, prežeti z večnimi temami ljudskih pravljic.

Razstava bo zasnovana na način, kjer bodo na ogled dela skupaj z nekaterimi skicami in manjšimi deli, ki so del procesa za nastanek večjih slik oziroma grafik. Gledalec bo imel možnost uvida v nastanek umetniškega dela in njegovo spreminjanje skozi proces. Razvoj umetniškega dela, kot razvoj individualnega človeka skozi čas bivanja na o(d)čaranem svetu.

Razstavi sta na ogled do 15. junija 2019.

Galerija Velenje 
Prost vstop


10. 5 . – 30. 6. 2019

Teden vseživljenjskega učenja 2019

Brezplačne delavnice, predavanja in drugi dogodki

V letu 2019 bo Teden vseživljenjskega učenja potekal od 10. maja do 30. junija. Največ brezplačnih delavnic, predavanj, predstavitev in drugih dogodkov se bo zvrstilo v tednu od 10. do 19. maja. Aktivnosti bodo potekale na različnih lokacijah, in sicer na Ljudski univerzi Velenje ter pri partnerskih organizacijah oz. na terenu. 

Podroben seznam dogodkov najdete na spletni strani http://www.lu-velenje.si/vsezivljenjsko-ucenje/teden-vsezivljenjskega-ucenja

Čas je za praznovanje vseživljenjskega učenja v Sloveniji! Smo del #TVU2019. Pridite in praznujte z nami!

Prost vstop


23. 4 . – 31. 5. 2019

Tadej Golob

Razstava nam bo skušala približati delo in delček življenja slovenskega pisatelja, alpinista in novinarja Tadeja Goloba. Mogoče se bo našla še kakšna malenkost, ki je o njem niste vedeli. Uradna otvoritev razstave bo v okviru projekta Noč knjige.

Avtorica razstave je Stanka Ledinek, oblikovalec Peter Groznik – Peč.

Knjižnica Velenje (Osrednje razstavišče)
Prost vstop


4. 1 . – 31. 5. 2019

Tudi zate sonce sije

Likovna razstava učenk in učencev Centra za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje Velenje, kjer že šestdeset let soustvarjajo spodbudno okolje za celovit napredek otroka, učenca in  mladostnika s posebnimi potrebami. Razstavo bo pripravil prof. Robert Klančnik.

Knjižnica Velenje (Mladinska soba)
Prost vstop


22. 2 . – 31. 5. 2019

Razstava Kajuhove pisemske korespondence

Ob obletnici smrti pesnika Karla Destovnika Kajuha smo pripravili razstavo o pesnikovem dopisovanju s publicistom Francem Šebjaničem, srbsko pisateljico Milko Žicino in pesnikom Radovanom Zogovićem. Avtorica razstave je Andreja Jurkovnik.

Knjižnica Velenje (Domoznansko razstavišče)
Prost vstop


28. 3 . – 31. 5. 2019

Na hribčku grad stoji

»Na hribčku grad stoji,

v gradu bele line tri,

pri vsaki lini žena stoji,

pojdi jo zdaj reši ti!«

Izštevanke, pesmi in pripovedke iz ljudskega izročila so v Vrtcu Velenje še posebej žive. Za tokratno razstavo so otroci likovno podoživljali pravljice, legende, pesmi, ki opisujejo življenje na gradovih. Po poteh zmaja Pozoja so gradove v Šaleški dolini tudi obiskali in v grajskih sobanah odkrivali skrivnostne zaklade, ki jih lahko vidi le otroška domišljija.

Knjižnica Velenje (otroški oddelek)
Prost vstop


1. 10. 2018 – 30. 6. 2019

Razstava "Litosfera"

Gostujoča razstava vzorcev kamnin iz študijskih zbirk Oddelka za geologijo Naravoslovno tehnične fakultete Univerze v Ljubljani.

Velenjski grad
Prost vstop

Več novic

Kultura

Dan reformacije kot spomin na prve slovenske tiskane knjige

V Sloveniji od leta 1992 praznujemo 31. oktober kot dan reformacije. Praznik in dela prost dan je posvečen verskemu, družbenopolitičnemu in kulturnemu gibanju v 16. stoletju, ki je med drugim...
Gospodarstvo

Manj porabe toplote, več sanacij – V Mestni občini Velenje nadaljujejo s podporo ukrepom

Na rednem srečanju z upravniki večstanovanjskih stavb, sodelavci Komunalnega podjetja Velenje in predstavniki Mestne občine Velenje so se seznanili z aktualno analizo porabe toplote v večstanovanjskih objektih. "Predstavljeni podatki so...
Družba

Pikin festival nominiran za nagrado Best of Local 2026

Pikin festival se poteguje za nagrado Best of Local. Vabljeni k glasovanju....
Utrinki

Včeraj je v Vizorah potekala državna tekma v skokih U12 in U13, uspešno nastopili tudi velenjski skakalci #utrinki

Včeraj, 12. oktobra, je v Vizorah potekala državna tekma v smučarskih skokih za kategorijo U12 in U13. Udeležili so se je tudi skakalci SSK Velenje....

OBVESTILA

Obvestila

Obvestilo o prekinitvi dobave toplotne energije – Žarova cesta

Komunalno podjetje Velenje obvešča uporabnike, da bo na območju KS Staro Velenje v torek, 11. novembra, od 8.00 do 16.00 prekinjena dobava toplotne energije zaradi vzdrževalnih del na omrežju. Območje...
Obvestila

Do nedelje popolna zapora na cesti Velenje-Polzela

Do nedelje bo po informacijah Prometno-informacijskega centra na cesti Velenje-Polzela vzpostavljena popolna zapora....
Obvestila

Obvestilo o začasno spremenjeni prometni ureditvi – Konovska cesta

Komunalno podjetje Velenje obvešča, da do vključno 15. novembra 2025 začasno velja spremenjena prometna ureditev na lokalni cesti LC 452121 Konovska cesta in JP 953401 zaradi obnove primarnega vodovoda z...
Obvestila

V četrtek bo na območju KS Gorica prekinjena dobava toplotne energije

Komunalno podjetje Velenje obvešča uporabnike, da bo na področju KS Gorica v Velenju v četrtek, 6. novembra, med 8. in 22. uro prekinjena dobava toplotne energije zaradi vzdrževalnih del na...

Zadnje osmrtnice

Jožef Juteršek

Slavica Kortnik

Janez Pušnik