Search

Poletne nevihte in toča – pripravite se pravočasno

Tudi na poletne nevihte se lahko pripravimo – in jih v nekaterih primerih celo pravočasno obidemo. Tako se izognemo stresni vožnji in morebitnim poškodbam vozila. Izraziti vročinski valovi pogosto prinašajo popoldanske ali večerne nevihte, ki s seboj lahko prinesejo obilne nalive, močne sunke vetra in celo točo. Ko nebo v nekaj minutah izlije velike količine dežja, se razmere na cestah hitro poslabšajo. Če je prisotna še toča z debelejšimi zrni, postane vožnja nevarna tudi v avtomobilu – še toliko bolj pa na motorju ali kolesu.
FOTO: pixabay

Razmišljajte vnaprej – vreme vas ne sme presenetiti

Čeprav ne moremo zanesljivo napovedati vsake poletne nevihte ali se ji popolnoma izogniti, lahko z nekaj previdnosti in sodobno tehnologijo veliko naredimo za svojo varnost. Z aplikacijami za spremljanje vremena na pametnih telefonih lahko dovolj natančno predvidimo, kje in kdaj bo nevihte najverjetneje največ ter katera območja bodo najbolj izpostavljena toči in nalivom.

Ob resnejših vremenskih opozorilih zato razmislite, ali je pot nujna – morda jo lahko preložite. Če to ni mogoče, pa poskrbite za varno parkiranje vozila. Če nimate garaže ali nadstreška, preverite možnosti v okolici – v večjih mestih lahko pomoč ponujajo tudi podzemne garaže nakupovalnih središč.

Za dodatno zaščito pred točo lahko uporabite posebna zaščitna prekrivala, ki učinkovito ublažijo udarce manjših do srednje velikih ledenih zrn.

Brisalci in klimatska naprava

Ko vožnje ne moremo preložiti ali prilagoditi poti, ne glede na hitrost ali nepričakovanost nevihte, postane izjemno pomembno, da so brisalci brezhibno delujoči. Gumijaste metlice morajo biti čiste in dovolj sveže, da z vetrobranskega stekla učinkovito odstranijo čim več vode v čim krajšem času.

Ob močnem nalivu pa tudi najboljši brisalci morda ne bodo zadostovali – zato vedno zmanjšajte hitrost in bodite pozorni tudi na dogajanje za vami.

Poleg tega lahko velika količina vlage, ki prodre tudi v motorni prostor, povzroči zarositev stekla. V takšnem primeru obvezno vključite klimatsko napravo ter usmerite osušen zrak neposredno proti vetrobranskemu steklu.

Kakovostne pnevmatike

Za učinkovito odvajanje vode izpod koles je ključnega pomena, da so pnevmatike v dobrem stanju – predvsem z dovolj globokim profilom (deznom). Čeprav zakon kot še dopustno globino navaja 1,6 mm, je pnevmatika pri tem že na robu uporabnosti. Priporočljivo je razmisliti o zamenjavi že prej, ko globina profila pade pod približno 3 mm.

Globino lahko enostavno preverite s kovancem za dva evra – če srebrni rob izgine v profilu, ste še na varni strani.

Z dovolj globokim profilom bistveno zmanjšate tveganje za splavanje oziroma akvaplaning – nevaren pojav, pri katerem pnevmatika zaradi prevelike količine vode izgubi stik s podlago in začne dobesedno “plavati”. Takrat vozilo ni več vodljivo, zavore pa ne delujejo učinkovito. Posebej nevaren je ta pojav tudi za motoriste, saj imajo še manjšo površino stika s cestiščem.

Foto: Pixabay

Ali ste vedeli, da …
… vse štiri pnevmatike avtomobila pri hitrosti 100 km/h in debelini vodnega sloja med 1 in 3 mm izpodrinejo kar med 60 in 100 litri vode na sekundo?

Nevihta me je ulovila. Kaj zdaj?

Večina poletnih neviht je na srečo kratkih in intenzivnih, brez ekstremnih pojavov, kot so toča, strel in grmenje. Če vas med vožnjo ujame nevihta na avtocesti, nadaljujte vožnjo previdno: zmanjšajte hitrost, vključite brisalce in klimatsko napravo.

Ob močnem nalivu in gostem pršcu za vašim avtomobilom lahko prižgete zadnje meglenke, vendar le dokler pršec dejansko omejuje vidljivost voznikom za vami.

Posebno pozornost namenite kolesnicam, kjer je povečana nevarnost splavanja (akvaplaninga). Če med vožnjo začutite, da je volan nenadoma mehak in neodziven, ohranite mirnost – ne obračajte volana in ne zavirajte nenadoma. Če vozite z ročnim menjalnikom, pritisnite sklopko, sicer enostavno popustite plin in pustite, da pnevmatike same poiščejo oprijem.

Pri dolgotrajnem in močem deževju lahko na nekaterih odsekih pričakujete, da hudourniški potoki prestopijo bregove in povzročijo poplave. Takšne situacije so zelo nevarne, zato bodite pozorni in po možnosti raje poiščite obvoz.

Hudournik lahko namreč avtomobil odnese s seboj, že pregloboka voda pa lahko povzroči vodni udar, ki lahko povzroči hude poškodbe motorja.

Ne ustavljajte v podvozih ali tunelih!

Najpomembneje je, da nikoli ne ustavljate pod nadvozi, mostovi ali v tunelih. To je izredno tvegano in nevarno, saj ogroža vašo varnost in varnost drugih udeležencev v prometu, še posebej ob slabši vidljivosti med močnim dežjem.

Namesto tega zapeljite na prvi možni izvoz, poiščite primerno mesto za varno ustavljanje ali uporabite bližnje počivališče.

Še ena pomembna opomba: toča avtomobil navadno poškoduje le ob tako imenovani “suhi toči”. Če zraven toče pade tudi dež, so poškodbe na vozilu redke. Zapomnite si, da nobena udrtina ali praska na pločevini ni vredna tveganja za vaše življenje ali življenja drugih.

Vir: Agencija za varnost prometa

Dodaj odgovor

Več novic

Policijsko poročiloKronika

PP Velenje: Policijsko poročilo – 10. 6. 2025

Policijsko poročilo za pretekli teden je pripravil Roman Pavič, višji policist – vodja policijskega okoliša....
Družba

Kaj početi čez vikend v Velenju: Jutri vas na prenovljeni Velenjski plaži čaka pestro dogajanje

Pred nami je konec tedna, poln topline sončnih žarkov in prvih resničnih utrinkov poletja. Morda vas bo narava povabila k objemu, navdihnila k novim korakom ali vam preprosto podarila dragocen...
Družba

Filmski poklon šaleškim rudarjem: Ob rudarskem prazniku si lahko v Domu kulture ogledate film Premog je luč

V okviru Poletnih kulturnih prireditev bo jutri, 3. julija 2025, ob 19.30 v mali dvorani Doma kulture Velenje na ogled dokumentarni film Premog je luč. Dogodek poteka v počastitev 150-letnice...
Družba

Vreme: Iz dneva v dan bo topleje

V nedeljo je Slovenijo prešla hladna fronta, ki je ob nekoliko hladnejših temperaturah prinesla tudi dež. Tega v naslednjih dneh po zadnjih napovedih ni več na vidiku. "Pred nami je...

OBVESTILA

Obvestila

Začasne omejitve uporabe vode v občinah Mozirje, Nazarje, Rečica ob Savinji in Ljubno ob Savinji

Obvestila

Obvestilo o začasnih zaporah na Cankarjevi

Na Cankarjevi cesti potekajo pripravljalna dela za obnovo fekalne kanalizacije, prestavitev vročevoda in telekomunikacijskih napeljav. Zaradi izvedbe infrastrukturnih del bo v juliju vzpostavljenih več začasnih in kratkotrajnih zapor. Dostopi za...
Obvestila

Omejitve hitrosti v železniškem prometu zaradi visokih temperatur

Zaradi visokih temperatur in posledično zaradi zagotavljanja varnosti v prometu je upravljalec železniškega omrežja vpeljal omejitve hitrosti. Omejitve veljajo tudi danes in jutri, 3. in 4. julija, med 12. in...
Obvestila

Jutri bo na območju Goriške ceste, Lipe in Ceste v Bevče prekinjena dobava toplotne energije

Komunalno podjetje Velenje obvešča vse končne uporabnike, da bo na območju Goriške ceste, Lipe in Ceste v Bevče jutri, 2. julija, od 5. do 11. ure zjutraj prekinjena dobava toplotne...

Zadnje osmrtnice

Dušan Kurmanšek

Franc Štraus

Franc Hrustl