Mestna občina Velenje je uspešno zaključila predzadnjo fazo izdelave celostne prometne strategije, katere naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Kohezijskega sklada. V namen vzpostavitve trajnostnega načrtovanja prometa in razvoja trajnostne mobilnosti je občina od maja leta 2016 pa do aprila 2017 skupaj z izdelovalci – konzorcijem podjetij b22, d. o. o., PNZ, d. o. o., MK projekt, d. o. o. in podizvajalci izvedla devet sklopov dejavnosti, združenih v tri faze, ki so hkrati usklajene s Trajnostno urbano strategijo za pametno, podjetno in prijazno Velenje 2025. V nadaljevanju v četrti fazi sledi še izvajanje strategije.
Celostno načrtovanje prometa ponuja dolgoročno in strateško vizijo zagotavljanja mobilnosti, katerega ključna posebnost je aktivno vključevanje javnosti na delavnicah, javnih razpravah, in v javnomnenjskih raziskavah.
V začetku procesa priprave strateškega dokumenta so v prvih dveh fazah zagotovili pogoje uspešnosti načrtovanja in izvajanja dejavnosti, kar poleg številnih sestankov in usklajevanj pomeni izvedbo samoocene, opredelitev časovnega načrta, območja, odgovornosti, koordinacije in pristopa ter načrt vključevanja in obveščanja javnosti. Slednje je bilo, kot rečeno, bistveno za razumevanje tako problematike prometa v mestu, kakor tudi za opredelitev ukrepov za doseganje ciljev trajnostne mobilnosti. Ker je prepoznavanje deležnikov različnih vrst in njihovih potreb dolžnost občine in obenem ključna metoda za učinkovitost samega dokumenta in izbiro ukrepov na področju prometa, so v prvih dveh fazah izvedli kar štiri javne razprave, osem delavnic, enaindevetdeset intervjujev in dve anketni raziskavi. Vse aktivnosti vključevanja javnosti je spremljalo obveščanje v medijih, izvedli so tudi razstavo in izdelali informativne zloženke.
V tretji fazi so izvedli tri ankete, v katerih so sodelovali zaposleni Mestne občine Velenje ter zaposleni in šolarji Osnovne šole Šalek. Skupno so zbrali 389 ustrezno izpolnjenih vprašalnikov, s pomočjo katerih so pridobili dodaten uvid v prometno problematiko, potovalne navade anketiranih ter morebitne rešitve, preko katerih bi bilo mogoče vzpostaviti bolj trajnostne oblike prevozov na delovno mesto ali v šolo. Februarja so nato izvedli dve delavnici, kjer so s predstavniki in strokovnimi delavci osnovnih šol ter vrtcev spregovorili na temo uvajanja vsebin trajnostne mobilnosti v vzgojno-izobraževalne procese.
Celovita presoja je torej, zahvaljujoč sodelovanju strokovnjakov in javnosti tekom celotnega procesa, omogočila izdelavo akcijskega načrta, ki sloni na strateških in operativnih ciljih ter predvideva pet ključnih področij ukrepanja z jasno opredeljenimi cilji in merljivimi ciljnimi vrednostmi na podlagi določenih kazalnikov, ki so hkrati časovno opredeljeni. Svet Mestne občine Velenje je po predhodnih uspešnih predstavitvah na seji 28. februarja 2017 potrdil Predlog celostne prometne strategije, ki stremi k doseganju zastavljene vizije.
Ob koncu zadnje faze so kot zaključek in zahvalo vsem sodelujočim organizirali zaključno prireditev na prostem pod sloganom »Trajnostna mobilnost za zeleno Velenje«. Prireditev je potekala 8. aprila 2017 na križišču Cankarjeve ulice in velenjske promenade, kjer so, zahvaljujoč lokalnim društvom, podjetjem, klubom, organizacijam in drugim, predstavili načine, kako po Velenju bolj trajnostno – peš, s kolesi in uporabo javnega potniškega prometa. Predstavilo se je Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih, ki je obiskovalcem ponudilo priložnost spoznavanja pomembnosti prostora brez ovir. Obiskovalci so se lahko registrirali v brezplačni sistem izposoje koles Bicy, si ogledali mestni avtobus Lokalc, se preizkusili v vožnji z legendarnimi Pony kolesi in na simulatorju varne vožnje, se udeležili turističnega vodenja po Velenju ter si prikolesarili napitek. Na dogodku so podelili tudi nagrade srečnim izžrebancem, ki so sodelovali v uvodni anketni raziskavi. Pri anketah je sodelovalo kar 1290 občanov, izmed 707-ih sodelujočih, ki so oddali veljavno izpolnjen anketni vprašalnik in posredovali svoje kontaktne podatke pa so 15. marca izžrebali štiri nagrajence. Nagrajenci so dobili kolo PonyClassic 5, skiro, rolerje in praktično nagrado na temo trajnostne mobilnosti.
Preberite tudi:
Zaključni račun proračuna za leto 2016
20. seja Sveta Mestne občine Velenje (18.4.2017)