Obisk ministrice je bil namenjen seznanitvi s stanjem v bolnišnici in pogovoru o prihodnjih korakih na področju zdravstvene politike. Vodstvo bolnišnice je spregovorilo o izzivih in priložnostih v zdravstvu, vključno z vplivom zdravniške stavke in pomanjkanjem kadra, ter predlagano novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva ločitev javnega in zasebnega zdravstva.
Predstavili so tudi dogovor z Medicinsko fakulteto Univerze v Ljubljani, po katerem bo celjska bolnišnica izvajala klinične predmete za študente medicine. Prvi študentje naj bi bolnišnico obiskali že oktobra 2024. Ministrica je bila obveščena tudi o načrtih za uvedbo samostojnih oddelkov kardiokirurgije in nevrokirurgije.
S sprejetjem Uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja je bolnišnica prejela sredstva za izvajanje kardiokirurških operacij na odprtem srcu, s prvimi posegi načrtovanimi za september 2024.
Nevrokirurgija v bolnišnici že več kot dve desetletji deluje kot odsek Travmatološkega oddelka, vendar naraščajoče število operacij, več kot 30 odstotna rast v zadnjih letih, zahteva ustrezno prostorsko ureditev in investicije v opremo.
Splošna bolnišnica Celje pokriva približno 350.000 prebivalcev celjske in okoliških regij, zato je uvedba in razvoj novih ter že obstoječih dejavnosti ključna.
Ti razvojni koraki niso pomembni le za privabljanje mladega kadra in krepitev javnega zdravstva, temveč predvsem za skrajšanje čakalnih dob ter zagotavljanje hitrejše in lažje dostopnosti do nevrokirurške in kardiokirurške oskrbe za vse bolnike, ne glede na njihovo geografsko lokacijo, ekonomski status ali zdravstveno zavarovanje.
Ob delovnem kosilu so z ministrico govorili tudi o energijski sanaciji bolnišnice ter nadaljevanju projekta Nadomestna novogradnja, ki bo omogočil dolgoročni prostorski in strokovni razvoj bolnišnice ter nadgradnjo programa zdravstvene dejavnosti v smeri izpolnjevanja spremenjenih pričakovanj uporabnikov zdravstvenih storitev in potreb zaradi spremenjenih demografskih trendov.
V začetku lanskega leta so v novih prostorih že začeli delovati Dnevna bolnišnica, anesteziološke ambulante in heliport na vrhu novega objekta, kar je ponovno omogočilo pristanek helikopterja na območju bolnišnice.

Naslednja faza projekta vključuje dokončanje in opremljanje drugega, tretjega in petega nadstropja objektov E1 in F1, kjer bodo nameščeni Kardiološki oddelek, Oddelek za otorinolaringologijo in cervikofacialno kirurgijo ter varni podatkovni center.
Ministrica je izrazila zadovoljstvo, da je končno obiskala SB Celje. Med ogledom prostorov se je seznanila s poslovanjem bolnišnice, kadrovsko stisko in načrti vodstva za prihodnost. Poudarila je, da bolnišnica načrtuje številne projekte, vključno z novogradnjami, ter izpostavila možnosti sodelovanja in podpore s strani ministrstva. Kar zadeva izvajanje dejavnosti, se je ministrica osredotočila na dva pomembna programa: »da je bil z uredbo dodeljen bolnišnici program kardiokirurgije, sedaj je potrebno pripraviti prostore, kupiti opremo, kar pomeni celoten postopek priprave projektne dokumentacije javnih naročil, pripravljajo pa se tudi na program nevrokirurgije, kjer že izvajajo dejavnost.«

Dr. Dragan Kovačić, direktor celjske bolnišnice je besedam ministrice prikimal in dejal: »Z veseljem ugotavljam, da ministrstvo še vedno stoji na liniji, da pomaga naši bolnišnici, največji v tej regiji, in uresniči nekatere programe, ki bodo ljudem omogočili hitrejšo dostopnost do zdravstvenih storitev.«
Direktor je v nagovoru sporočil tudi novico, ki je pomembna za celotno regijo: »Na sestanku z vodstvom Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani smo dosegli dogovor, v katerem bo prišlo do spremembe statuta Medicinske fakultete na način, da bomo ustanovili kampus Celje. To pomeni, da bo celjska bolnišnica postala na nek način podružnica Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Lahko ponudimo kompletno bolnišnično uslugo, saj imamo pokrita vsaj področja, ki zadevajo pouk študenta medicine, kjer bomo komplementarni z Medicinsko fakulteto Univerze v Ljubljani, s čimer bomo olajšali število v bodoče povečano število vpisanih študentov, kar je edina trajna rešitev kadrovskih problemov, ki jih imamo v Republiki Sloveniji.«
Uvedba kampusa v Celju je bila tudi v velikem interesu Mestne občine Celje, saj mesto po besedah direktorja potrebuje mlade, ki bodo ustvarili mlade družine, kar bo prispevalo k pomlajevanju in nadaljnjemu razvoju mesta.
Sogovorniki so se strinjali, da je nadaljevanje zastavljenih projektov ključno za prihodnost zdravstva v širši regiji. Srečanje so zaključili z dogovorom, da bodo vse strani nadaljevale z dialogom in sodelovanjem, da bi dosegli skupne cilje in izboljšali kakovost zdravstvenih storitev za vse prebivalce.

Vir: Splošna bolnišnica Celje