Neto proizvodnja električne energije je v petem letošnjem mesecu dosegla 1299 gigavatnih ur (GWh) in se je v primerjavi z aprilom povečala za 47 odstotkov, v primerjavi z lanskim majem pa za dva odstotka.
Proizvodnja v hidroelektrarnah je bila ob nadaljevanju ugodne hidrologije v tem letu s 602 GWh za 17 odstotkov večja kot aprila in za šest odstotkov večja kot v maju lani.
V termoelektrarnah je bila ob daljšem obdobju nedelovanja Termoelektrarne Šoštanj s 111 GWh za 55 odstotkov manjša kot aprila in za 21 odstotkov manjša kot pred enim letom. Manjši proizvodnji električne energije v termoelektrarnah je sledil tudi padec porabe goriv. Skupna poraba goriv je bila maja za 30 odstotkov manjša kot pred letom dni.
Nek je medtem po aprilskem remontu v začetku maja spet začel obratovati, a se je nekaj dni nedelovanja in le postopno povečevanje njegove moči poznalo v proizvodnih številkah. Proizvodnja iz jedrske elektrarne je bila tako s 472 GWh še vedno za devet odstotkov manjša kot maja lani, je bila pa za 100 odstotkov večja kot aprila.
V Sloveniji smo maja uvozili 761 GWh električne energije, kar je bilo 18 odstotkov manj kot aprila, a dva odstotka več kot maja lani. Izvozili pa smo 1040 GWh električne energije, kar je bilo 42 odstotkov več kot aprila in šest odstotkov več kot maja lani.
Razpoložljiva električna energija je bila tako pod črto z 982 GWh za pet odstotkov manjša kot aprila in za tri odstotke manjša kot maja lani.
Gospodinjstva so maja porabila 231 GWh električne energije, poslovni subjekti pa 571 GWh, pri čemer so s 300 GWh prevladovale predelovalne dejavnosti. V primerjavi z mesecem prej se je poraba električne energije v gospodinjstvih zmanjšala za osem odstotkov, pri poslovnih subjektih pa je bila za en odstotek večja. Medletno pa je bila poraba gospodinjstev prav tako manjša za osem odstotkov, poraba v gospodarstvu pa je bila za štiri odstotke manjša.
Vir: STA