Danes, na 24. seji Sveta Mestne občine Velenje, je po potrditvi zapisnika pretekle seje, svetnik dr. Franc Žerdin na vodstvo Mestne občine Velenje naslovil nekaj očitkov glede nesporazumov s Premogovnikom Velenje pri nakupu Kampa Jezero. Vprašal je, kako bo MO Velenje pristopila k dolgoročnemu reševanju težav v zvezi z zemljišči ob jezerih in posredno tudi z njihovo namensko rabo.
“S Premogovnikom Velenje (PV) se lahko vse dogovorimo, a če ni zelene luči s strani Holdinga slovenske elektrarne (HSE), do realizacije ne pride,” je uvodoma odgovoril župan Peter Dermol. “Naš cilj je, da Kamp Jezero ponovno zaživi in naloga lokalne skupnosti je, da zaščiti javni interes, zato smo zoper PV vložili tožbo. S tem smo si pustili odprta vrata za naprej, za pogajanja in boj v primeru, da kamp preide v lastništvo špekulantov. V nasprotnem primeru mi nimamo interesa, da bijemo bitke na sodiščih, ampak to je edina pravna možnost, ki jo danes imamo, da zaščitimo ta javni interes,” je nadaljeval.
Mestna občina Velenje v letu 2020 predkupne pravice pri prodaji kampa za ceno 670.000 evrov ni uveljavila, po tem naj bi prejeli še tri predkupne pravice za isto vrednost, pa jih tudi niso uveljavili, saj so, po besedah župana, želeli dati prednost za prevzem in vodenje kampa nekomu iz te branže. Rezultat tega je, da je lani kamp ostal prazen in zanemarjen. “Medtem ko so nekateri zgolj prekupčevali s turističnimi boni, smo mi pozivali Premogovnik Velenje naj vsaj pokosijo travo. Toliko jim ni bilo mar, kaj se je dogajalo na jezeru. Zaradi tega smo potem uveljavili naslednjo predkupno pravico za 650.000 evrov.”
Takrat naj bi pogodbo celo uskladili, a se je zataknilo v Ljubljani. Posel se je ustavil, za nov razpis pa je bilo potrebno počakati še pol leta. “Če bi lani lastništvo prevzela Mestna občina Velenje, bi že takrat zagotovo imeli novega upravljalca.” je zatrdil župan. Zgodilo se je prvič, da se predkupna pravica ni spoštovala, čeprav je to pravni precedens. Današnja dejstva pa so takšna, da je Mestna občina Velenje včeraj prejela novo predkupno pravico, katere vrednost je sedaj preko milijon evrov, skoraj 400.000 evrov več kot pa pred meseci. Kamp je vsako leto v slabšem stanju, cena pa se mu drastično viša – izključno zaradi tega, ker je lokalna skupnost vlagala v vsa okoliška zemljišča, torej Velenjska plaža, Vista, otroško igrišče, ipd. “Cena njihovih zemljišč se dviguje, cena naših zemljišč na degradiranem območju pa pada. Bolj kot bodo zavlačevali, težje bomo menjali ta zemljišča oz. večji zaslužek bodo oni imeli. In kdo sedaj tu špekulira?” je dodal.
Župan je jasno dal vedeti, da bodo v Mestni občini Velenje vložili vse napore v to, da kamp letos zaživi. Pred njimi je izziv, ali uveljaviti predkupno pravico ali ne. V primeru, da je ne uveljavijo, naj bi imeli jasna zagotovila, da kamp ne bo pristal v rokah špekulantov. V primeru uveljavitve predkupne pravice pa je možnost, da sodni spor nadaljujejo z vztrajanjem pri ceni, ki je bila predhodno dana. “Primer Zasavja nam je znan, še danes župani odkupujejo zemljišča, ki so takrat šla v špekulativne namene. Mi tega v sklopu prestrukturiranja ne bomo dovolili in zahtevamo, da se že danes ta zemljišča namenijo v nadaljnji razvoj doline,” je bil oster župan Peter Dermol.
Mestna občina Velenje je tudi aktivni udeleženec v postopku sprejemanja dveh zakonov – zakona o prestrukturiranju premogovnih regij in zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje. Do danes naj ne bi bilo niti enega usklajevalnega sestanka na to temo. Župan je nadaljeval: “Pod mizo se tvorijo neki zakoni, s katerimi bomo mi seznanjeni šele, ko bodo v javni obravnavi, čeprav smo pred približno mesecem dni zagotovo obema ministrstvoma poslali dopis z zahtevo, da nas vključijo v ta proces, pa je bil odgovor z Ministrstva za infrastrukturo dan, da bo ta skupina formirana, pa se še do danes niso sestali. Odziva s strani MGRT pa pravzaprav ni bilo. In še en dokaz k temu, kako zelo nepoenoteno delamo z zemljišči je rudarski zakon, kjer so menedžerji ali direktorji energetskih družb lobirali, ko so klicali razne državne svetnike, poslance ter vse ostale, da glasujejo proti interesom lokalne skupnosti in to jim je v tej sestavi na žalost tudi uspelo. Predvsem se mi zdi ključno, da zemljišča, ki so strateške narave vključimo v sam zakon o prestrukturiranju premogovnih regij, tukaj mi vidimo rešitev in seveda tudi z Uradom za gospodarski razvoj in prestrukturiranje, na tem področju največ delamo.”
Avtor: Ervin Škotnik
Foto: Kamp Jezero, Velenjcan