Prvi, zgolj prehodni korak pri reševanju delovnih mest in oskrbe s toploto Šaleške doline bo predstavljal interventni zakon o Termoelektrarni Šoštanj (Teš), temu pa bosta nato v prihodnjem letu sledila zakon o zapiranju premogovnika in zakon o prestrukturiranju šaleške regije, ki naj bi prinesla trajne rešitve.
“Namen interventnega zakona mora biti samo to, da omogoči čas, da se sprejmeta oba ključna krovna zakona, zato da omogočimo socialno pravičen in socialno vzdržen prehod šaleške regije iz premogovne dobe,” je v četrtkovem pogovoru za STA dejal predsednik vlade.
Celotna Šaleška dolina je sicer po njegovih besedah danes talka zgrešenih odločitev politike in kriminalnih dejanj vodstva Teša iz preteklosti. “Da smo prišli v tako situacijo, je v veliki meri kriva ravno zgrešena, kriminalna naložba v šesti blok Teš izpred desetih let. Če bi takrat namesto milijarde in pol plačali normalnih do 500 milijonov evrov za nadomestni objekt kotla 4 s standardno manjšo enoto, danes skoraj gotovo ne bi bili v tej situaciji,” je povedal.
“Nezaslišano in nesprejemljivo je, da rudarji živijo v strahu za svojo prihodnost, ljudje pa za toplino svojih domov. Prav tako pa ni sprejemljivo pričakovati, da bomo nadaljevali z dosedanjimi praksami, kjer stotine milijonov evrov, ki jih prispevajo slovenski državljani, izginjajo v brezno Teša, medtem ko se težave zanemarjajo in pometajo pod preprogo,” je dejal.
Premieru se pri tem poraja vprašanje, zakaj “nihče noče sprejeti odgovornosti, da smo se v tej situaciji znašli, in zakaj se pričakuje tudi od te vlade, da bo čez noč našla milijardo evrov iz državnega proračuna za to, da bi pokrivala zablode iz preteklosti”. “Preden damo nadaljnje stotine milijonov evrov, moramo imeti zelo jasen odgovor na to vprašanje,” je dejal in dodal, da mora vlada obenem poskrbeti, da bo s tem povezan pritisk na javne finance čim manjši.
Vir: STA