V sredo, 16. novembra, je potekalo tretje posvetovanje med ministrom za infrastrukturo mag. Bojanom Kumrom in kandidatko za županjo Mestne občine Velenje Lidijo Črnko, predstavnico Lokalnega iniciativnega odbora Gibanje Svoboda Šaleška dolina, na temo dolgoročnega reševanja izzivov občine, vezanih na rudarski sektor.
V Lokalnem iniciativnem odboru Gibanje Svoboda Šaleška dolina, se s podporo na državni ravni zavzemajo za iskanje celostnih rešitev na podočju reševanja rudarskega sektorja v Velenju. Pravijo, da se dobro zavedajo izzivov, ki jih narekuje Nacionalna strategija za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda in ustrezni Zakon. »SAŠA regija in njeno ožje območje treh občin, kamor sodi Velenje, zahteva prilagojene ukrepe, pri čemer imajo ključno vlogo sredstva kohezijske politike EU in program Next Generation EU, ki se stekata v Sklad za pravični prehod. Zato vse aktivnosti Gibanja Svoboda Šaleška dolina na tem področju pozdravljam, potrebno se je pravočasno pripraviti z uporabo praks, ki so se v mednarodnem okolju izkazale za uspešne,« je povedal minister za infrastrukturo mag. Bojan Kumer.
Lidija Črnko opozarja na povečano zadolženost občine in upad koeficienta razvitosti
Kandidatka za županjo Velenja Lidija Črnko je na razpravi dejala, da ima ključno vlogo pri izstopu iz premoga nacionalni proračun, zato so za pripravo Programa velenjske občine izvedli več posvetovanj z ustreznim ministrstvom, ki pokriva rudarski sektor – z ministrom za infrastrukturo g. Bojanom Kumrom. »Ker se zavzemamo za pravične prekvalifikacije za delavce, ki so neposredno ali posredno zaposleni na delovnih mestih, vezanih na premogovništvo, in ohranjen življenjski standard v Velenju in širši regiji, so trenutni statični podatki naše občine zaskrbljujoči,« je dejala. Besede pa pojasnila s tem, da naj bi se v zadnjem mandatu, kjer je upoštevan proračun 2022, občutno povečala zadolženost občine. Njen koeficient razvitosti naj bi padel za kar za 8 odstotnih točk. »To pomeni ne samo, da Mestna občina Velenje trenutno ni pripravljena na težko obdobje prestrukturiranja, ampak se njeno stanje za spopadanje s to problematiko celo poslabšuje. Po indeksu rasti v petletnem obdobju 2016-2021 je med sto najhitreje rastočih podjetij v savinjsko-zasavski regiji uvrščenih zgolj 8 podjetij s sedežem v Velenju,« pravi Črnko.
Rešitev oz. naslednji korak vidi v sprejetju ukrepov za vzpostavljanje pogojev za poslovne priložnosti in pobude, da se bodoo lahko uspešno spopadli z izzivi za izstop iz premoga. Dodaja: »Potrebno je zagotoviti investicijska vlaganja v podjetja z delovnimi mesti z dodano vrednostjo, tu so naložbe v infrastrukturo, raziskave, razvoj, »start-up« ekosistemi in uravnoteženost naložb med različnimi panogami: turizem, kulturna dediščina, izobraževanje in ostala. Nazadovanje v še slabše rezultate je nedopustno, okrepiti moramo izvozni potencial ne samo Velenja, ampak celotne regije. Z deležniki in deležnicami v vladi, bomo kepili vse potrebne aktivnosti in posledično izvajanje ukrepov, da delavcem zagotovimo ne samo ustrezno upokojevanje, ampak prekvalifikacije, izobraževanja, socialno varnost in delovna mesta, ki ustvarjajo dodano vrednost s ciljem izboljšanja življenjskega standarda.« Kandidatka poudarja, da se bodo s svetniki Gibanja Svoboda zavzemali za vzpostavitev delovanja občinske uprave po najsodobnejšem modelu t. i. Gibkega oz. Dinamičnega vodenja, katerega cilj je: povezovanje, učinkovitost, hitrost, vključujoče delovanje in inovativnost.
Naročnik: Gibanje Svoboda Šaleška dolina