Podobno kot lansko leto so na šolo povabili literarne ustvarjalce iz doline (Borut Korun je imel potopisno predavanje o svojih veslanjih po svetovnih rekah), nekdanje dijake, ki se ukvarjajo z umetnostjo (Vanja Kretič s kamišibajem), domoznanstvom (David Vidmar Čeru iz Knjižnice Velenje je predstavil Šaleške razglede), in predavateljice s katedre zahodno slovanskih jezikov FF LJ: polonistko dr. Lidijo Rezoničnik za delavnice o Wislawi Szymborski, dr. Špelo Šramel Sevšek o Plečnikovi pisemski korespondenci z Masarykovo ženo, v jezikovnih delavnicah so bili prvo- in drugošolci (o češko-slovenskih poimenovanjih žuželk in literarnih aluzijah na Kafko).


Dijaki 3. U so imeli literarno delavnico projekta Beletrine Novel EU, glasbeniki so se z Vitom Primožičem pogovarjali o glasbenem založništvu, nekaj športnikov pa se je preizkusilo celo v tolkalski delavnici in si ogledalo razstavo ob 40. obletnici zimskih OI v Sarajevu (v Knjižnici Velenje).
Letošnja gosta sta bila tudi pesnik in vsestranski kulturni ustvarjalec dr. Miklavž Komelj ter dr. Ignacija Fridl Jarc iz Slovenske matice, ki je maturantom na predavanju predstavila to najstarejšo slovensko kulturno institucijo in nato primerjalno odprla nekaj eksistencialnih tem iz obeh del letošnjih del avtorjev za maturitetni esej pri slovenščini – Edvarda Kocbeka in Draga Jančarja.
Maturanti so za darilo prejeli tudi Jančarjev roman Katarina, Pav in jezuit. Miklavž Komelj se je dijaki pogovarjal o svoji poeziji in nato skupaj z njimi likovno ustvarjal.
Umetnost je bila na predpraznični dan vsaj za kratek čas naša duhovna pot tja, kamor nas hiter tempo vsakdana redkokdaj pusti … In bilo je vredno in navdihujoče.
Besedilo: Alenka Šalej, Gimnazija ŠC Velenje