Mestna občina Velenje bo v okviru prve faze projekta preobrazbe sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline z naložbami v obstoječo infrastrukturo omogočila optimizacijo, torej zmanjšanje izgub, in postopen zagon energetsko učinkovite decentralizacije proizvodnje toplotne energije in/ali hladu po načelih učinkovite rabe energije. Del projekta je tudi podpora digitalizaciji za oskrbo in napajanje distribucijskega sistema, so ob odobritvi sredstev zapisali na kohezijskem ministrstvu.
Projekt zajema obnovo kritičnih odsekov vročevodnega in toplovodnega omrežja distribucijskega sistema toplote v dolžini nekaj manj kot osem kilometrov, posodobitev devetih toplotnih postaj s pripadajočim omrežjem v dolžini 2,4 kilometra in izgradnjo 65 novih internih toplotnih podpostaj.
Preobrazba sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline je po navedbah ministrstva eden bistvenih projektov za uresničevanje pravičnega energetskega prehoda, to je celovitega energetskega prestrukturiranja regije.
Še zahtevnejša naloga čaka lokalne odločevalce v naslednji fazi, saj bo moralo Komunalno podjetje Velenje glede na lani sprejeti zakon o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, ki do konca aprila 2027 ureja novi režim delovanja sedanjega dobavitelja toplote Termoelektrarne Šoštanj, do začetka leta 2026 izbrati novega ponudnika oskrbe s toplotno energijo.
Za izvedbo projekta v vrednosti nekaj manj kot 30,3 milijona evrov bo sklad za pravični prehod EU prispeval malenkost več kot 19,9 milijona evrov.
Vir: STA