Search

V številnih proizvodnih podjetjih tudi letos kolektivni dopusti, tudi v velenjskem Hisensu

številnih slovenskih podjetjih se poleti odločijo za kolektivni dopust, v času katerega prekinejo proizvodnjo in večinoma opravijo vzdrževalna in servisna dela ter delavcem omogočijo počitek. Še posebej v velikih podjetjih si s tem tudi olajšajo organizacijo dela. Najpogosteje ga umestijo v sredino poletja in traja dva tedna.
FOTO: Pixabay

V novomeški tovarni zdravil Krka, ki ima skoraj 13.000 zaposlenih, so odločitev za kolektivni dopust sprejeli že pred dvema desetletjema. Razlog zanjo je tako spoštovanje zakonodaje, ki zahteva, da mora del dopusta trajati najmanj dva delovna tedna skupaj, kot tudi potreba, da se v podjetju opravijo dela, ki zahtevajo zaustavitev delovnega procesa.

Iz Krkine službe za odnose z javnostmi so za STA sporočili, da imajo kolektivni dopust v prvi polovici avgusta in traja 14 koledarskih dni. Termin je izbran premišljeno, saj so v tem času v veliki meri na dopustu tudi poslovni partnerji, so pojasnili.

V prvih dveh tednih avgusta bodo tako na kolektivnem dopustu vsi zaposleni v Krki, na delo bodo prihajali le tisti, katerih prisotnost bo nujna. To so predvsem službe, ki izvajajo različna vzdrževalna in servisna dela, ter sodelavci, ki se ukvarjajo s prodajo izdelkov.

V podjetjih skupine Hisense Europe, katere del je velenjsko Gorenje, je kolektivni dopust stalnica. Zaradi specifike dela v proizvodnji in nanjo vezanih podpornih služb v podjetju način razpršenega koriščenja poletnih dopustov ne pride v poštev, saj ne bi omogočal nemotenega dela proizvodnih linij in nanje vezanih služb, so pojasnili za STA.

Kolektivni dopust tako pojasnjujejo z lažjo organizacijo dela, ki je posebej v večjih sistemih sicer lahko težavna. Večina od skoraj 5000 zaposlenih na lokaciji v Velenju je namreč zaposlenih v proizvodnji, ki jo za ta čas ustavijo. Letos bo to od 21. julija do 4. avgusta.

V Gorenju med kolektivnim dopustom običajno delajo vzdrževalci, saj takrat poteka redno vzdrževanje ter remonti proizvodne opreme. Gre za nekaj manj kot 100 zaposlenih, so še povedali v proizvajalcu bele tehnike in gospodinjskih aparatov. Dodali so, da je tudi s tega vidika kolektivni dopust prednost, saj proizvodne linije stojijo in letni remonti ne motijo ali zaustavljajo proizvodnega procesa.

Tudi v Leku kolektivni dopust, predvsem v proizvodnji, najpogosteje umestijo v konec julija in začetek avgusta. Vezan je na vzdrževalna in investicijska dela, zato so termini glede na proizvodno lokacijo različni. Zaposleni na lokaciji v Lendavi bodo tako letos na kolektivnem dopustu v zadnjih dveh tednih julija, v Ljubljani pa zadnji teden julija in prvi teden avgusta.

“Prilagajamo se potrebam delovnega procesa oz. naročilom,” so za STA pojasnili v Leku, ki sodi pod okrilje švicarskega Sandoza. V času kolektivnega dopusta opravijo nekatera redna predpisana vzdrževalna in investicijska dela, prav tako v v tem času načrtujejo čiščenja v proizvodnji, ki bi drugače motila redne proizvodne aktivnosti.

V zadnjih nekaj letih je kolektivni dopust stalna praksa tudi v treh največjih proizvodnih družbah skupine Sij, to so Sij Acroni, Sij Metal Ravne in Sij Ravne Systems. Potekal bo različno – od sredine julija do sredine avgusta -, večinoma v dolžini 14 dni, koristila pa ga bo večina zaposlenih v proizvodnji. Zaposleni iz podpornih služb pa se bodo temu časovnemu oknu prilagodili, če jim bo delovni proces to dopuščal.

V tem času bodo vzdrževalne ekipe poskrbele za obsežnejše remonte strojev in naprav, ki jih med rednim obratovanjem ni mogoče ustaviti. “S tem zagotavljamo nemoteno nadaljevanje proizvodnje po zaključku dopusta,” so zapisali v Siju. V družbah Sij Acroni in Sij Ravne Systems bo v času kolektivnega dopusta delala približno tretjina zaposlenih, predvsem v podpornih službah, laboratorijih in vzdrževanju, v družbi Sij Metal Ravne pa nekoliko manj.

V Siju so za STA še pojasnili, da v družbah svoje skupine kolektivni dopust v poletnem času načrtujejo že pri pripravi letnega delovnega koledarja. To jim omogoča pravočasno usklajevanje proizvodnih procesov in načrtovanje vzdrževalnih del, ki potekajo v tem času, zaposlenim pa da dovolj časa, da dopuste uskladijo tudi znotraj družine in si organizirajo preživljanje prostega časa po svojih željah, so sporočili.

Marsikje, denimo v Krki in Leku, umestijo kolektivni dopust tudi v druge termine, na primer v čas prvomajskih in božično-novoletnih praznikov. Tako lahko namreč bolj racionalno gospodarijo z zmogljivostmi, so pojasnili v Krki.

V podjetjih opažajo, da so zaposleni s kolektivnim dopustom zadovoljni. Predstavlja namreč enega od učinkovitih načinov okrevanja po delovnih in drugih obremenitvah, so pojasnili v Krki. V Gorenju pa so izpostavili še eno prednost – datum je znan že v začetku leta in se ne spreminja ter ni odvisen od potrjevanja nadrejenega, zaradi česar lahko zaposleni dopust načrtujejo in organizirajo že sedem mesecev vnaprej. Kot morebitno slabost pa so navedli, da kolektivni dopust sovpada s časom najvišje turistične sezone.

Da zaposleni cenijo, da dopust lahko načrtujejo vnaprej, predvsem zaradi vnaprejšnjega lažjega usklajevanja dopusta znotraj družine, so prepričani tudi v Siju. Prav tako opažajo, da vpliva tudi na višjo delovno motivacijo po vrnitvi na delo.

Tudi v nekoliko manjših industrijskih podjetjih se še naprej zatekajo k praksi kolektivnega dopusta. V žalskem Juteksu z okoli 140 zaposlenimi, ki je del belgijske skupine Beaulieu, bodo imeli zaposleni v proizvodnji konec julija in v začetku avgusta tri tedne kolektivnega dopusta. Ostale službe bodo v tem času delale v zmanjšanem obsegu, kolikor bo nujno za normalen potek prodajnega procesa.

V Juteksu so za STA pojasnili, da bi koriščenje individualnih dopustov zanje pomenilo nesorazmerno obremenitev prisotnih delavcev, saj mora biti na proizvodni liniji ves čas prisotno konstantno število delavcev. Ker so del mednarodne skupine, se s kolektivnim dopustom prilagodijo tudi sodelavcem v Belgiji, tako da se lahko zaposleni res odklopijo.

Vir: STA

Dodaj odgovor

Več novic

Družba

Pred potovanji s hišnimi ljubljenčki nujno preveriti pogoje drugih držav za vstop

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin lastnikom malih živali priporoča, naj pred potovanji z živaljo dovolj zgodaj preverijo, katere pogoje mora izpolnjevati za vstop v državo, v katero...
Družba

Voda v Velenjskem jezeru je primerna za kopanje 

Osvežitev v Velenjskem jezeru je popolna izbira za vroče poletne dni. Topla in čista voda vabi k sproščenemu plavanju, supanju ali preprosto uživanju ob vodi. Idealno za vse, ki si...
Šport

Velenjski plavalci minuli vikend zablesteli: Stopničke osvajali tudi na Alpen Adria Swim Cup ob Velenjskem jezeru

Minuli vikend je bil za velenjske plavalce tekmovalno obarvan. Udeležili so se Alpen Adria Swim Cup ob Velenjskem jezeru in 2. in 3. kola poletnega troboja. Najya Hana Jukić pa...
Utrinki

Velenjska plaža bogatejša za nov foto okvir #utrinek

Poletna razglednica iz Velenja je bogatejša za še en čudovit foto kotiček – že tretji po vrsti, postavljen na prav posebnem mestu: ob Velenjskem jezeru, kjer se sproščen mestni utrip...

OBVESTILA

Obvestila

Začasne omejitve uporabe vode v občinah Mozirje, Nazarje, Rečica ob Savinji in Ljubno ob Savinji

Obvestila

Obvestilo o začasnih zaporah na Cankarjevi

Na Cankarjevi cesti potekajo pripravljalna dela za obnovo fekalne kanalizacije, prestavitev vročevoda in telekomunikacijskih napeljav. Zaradi izvedbe infrastrukturnih del bo v juliju vzpostavljenih več začasnih in kratkotrajnih zapor. Dostopi za...
Obvestila

Omejitve hitrosti v železniškem prometu zaradi visokih temperatur

Zaradi visokih temperatur in posledično zaradi zagotavljanja varnosti v prometu je upravljalec železniškega omrežja vpeljal omejitve hitrosti. Omejitve veljajo tudi danes in jutri, 3. in 4. julija, med 12. in...
Obvestila

Jutri bo na območju Goriške ceste, Lipe in Ceste v Bevče prekinjena dobava toplotne energije

Komunalno podjetje Velenje obvešča vse končne uporabnike, da bo na območju Goriške ceste, Lipe in Ceste v Bevče jutri, 2. julija, od 5. do 11. ure zjutraj prekinjena dobava toplotne...

Zadnje osmrtnice

Marija Ana Kuhar

Dušan Kurmanšek

Franc Štraus