Trenutna zakonodaja sicer omogoča sofinanciranje nakupa gasilske opreme in vozil, vendar ne predvideva državnega prispevka za gradnjo objektov, kar je v celoti prepuščeno lokalnim skupnostim.
Zaradi visokih finančnih zahtev teh investicij se lokalne skupnosti soočajo s težavami in kljub nujnosti, projekti na nekaterih mestih zastajajo, saj same ne morejo zagotoviti zadostnih lastnih sredstev.
Dermol je v pobudi izpostavil, da imajo gasilski domovi ključno vlogo pri zaščiti in reševanju v primeru naravnih nesreč, kot so poplave in ekstremni vremenski dogodki, katerih pogostost in intenzivnost naraščata. Gasilci so nujno potrebni pri intervencijah, zato je primerna infrastruktura bistvenega pomena za njihovo učinkovito delovanje. Poleg tega se v teh objektih hrani specializirana oprema, ki je ključna za hitro in učinkovito posredovanje.
Gasilski domovi pogosto služijo tudi kot začasna zatočišča in logistični centri med večjimi nesrečami. Z investicijami v gradnjo in obnovo gasilskih domov bi se povečala pripravljenost in odzivnost gasilskih enot ter s tem učinkovitost obvladovanja naravnih in drugih nesreč.
Potrebe po novih, večjih in bolj funkcionalnih objektih so vse večje, a lokalne skupnosti same ne zmorejo zagotoviti vseh potrebnih sredstev. Zato je po Dermolovem mnenju državno sofinanciranje teh objektov ključnega pomena, saj bi zagotovilo stabilnejše financiranje in s tem večjo podporo lokalnim skupnostim. To bi obenem prispevalo k večji varnosti prebivalcev v primerih naravnih nesreč ali drugih kriznih situacij. Še posebej to velja za objekte, ki niso namenjeni izključno lokalnim skupnostim, temveč imajo tudi širši, regijski ali državni pomen.
V Velenju načrtujejo izgradnjo Centra za zaščito in reševanje, v Sloveniji pa tli želja po več kot 20 podobnih projektih.
V Velenju je v načrtu izgradnja Centra za zaščito in reševanje, ki bo vključeval nove prostore za Poklicno gasilsko enoto Velenje, ki je tudi gasilska enota širšega pomena (GEŠP) za več občin in se bo širila tudi za potrebe nove hitre ceste, za državno enoto Jamske reševalne čete, ki bo potrebovala prostore po zapiranju Premogovnika Velenje, za ostale sile zaščite in reševanja lokalne skupnosti ter za center za usposabljanje z vrvno tehniko.
Center za zaščito in reševanje bo namenjen tudi dejavnostim širšega pomena, saj bo služil tudi za dejavnosti, ki presegajo lokalne potrebe. Podobne potrebe po obnovi ali gradnji gasilskih domov so izrazile tudi druge lokalne skupnosti. Ker so tovrstne investicije finančno zelo zahtevne, se občine soočajo s težavami, zaradi katerih projekti, čeprav nujni, na mnogih mestih ostajajo v ozadju, saj občine ne morejo zagotoviti lastnih virov financiranja. Posledično so prisiljene odpovedati se drugim prav tako potrebnim investicijam.
Zaradi nezmožnosti lokalnih skupnosti, da same zagotovijo vsa sredstva za gradnjo takih objektov, je državno sofinanciranje nujno za izboljšanje varnosti prebivalcev.
Državni svet je pobudo soglasno podprl in jo posredoval Ministrstvu za obrambo, s pozivom k dopolnitvi zakonodaje, da bi zagotovili stabilno financiranje nujno potrebne gasilske infrastrukture po vsej Sloveniji.
Vir: Mestna občina Velenje