Predlog veta na zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki bi polnoletnemu bolniku, sposobnemu odločanja o sebi, dal pravico do prostovoljnega končanja življenja, če zaradi hude neozdravljive bolezni ali druge trajne okvare zdravja neznosno trpi, je podala skupina svetnikov s prvopodpisanim Danijelom Kastelicem.
Predlagatelji veta med drugim poudarjajo, da zakon pred sprejetjem ni bil deležen zadostne širše javne razprave, DZ pa ga je obravnaval tik pred parlamentarnimi počitnicami, ko je po oceni predlagateljev veta pričakovati manj negativnega odziva zainteresirane javnosti.
V predlogu veta izpostavljajo še zaščito temeljnih človekovih vrednot in dostojanstva, obenem pa so nanizali več pomislekov glede zakona, med drugim, da urejanje tega področja terja več razmislekov o socioloških, filozofskih, etičnih, moralnih in pravnih vprašanjih, povezanih s to temo. Prav tako zgolj referendumsko izrekanje volivcev o tem ne more biti zadostna podlaga za uzakonitev takšne pravice, ocenjujejo predlagatelji veta.
Med pomisleki so navedli tudi vprašanje, ali se je prav postaviti na “stran spodbujanja smrti namesto življenja”, kot tudi, ali naj država posameznikom nakaže možnost rešitve za njihove težave, ki rezultira v predčasnem končanju življenja. Izpostavili pa so tudi možnost zlorab te pravice in morebitne negativne posledice za vse neposredno ali posredno vključene v sam proces, od kandidata do njegovih bližnjih in strokovnjakov.
Predlog veta na zakon o konoplji za medicinske in znanstvene namene, katerega cilj je po besedah predlagateljev zakona zagotoviti dostop prebivalcem do varno pridelane konoplje za medicinske namene, pa je podala skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Markom Staroveškim.
Predlagatelji veta menijo, da zakon ne odraža ključnega cilja, ki bi ga moral zasledovati, pač pa gre za “nepremišljen poskus izpolnjevanja koalicijskih zavez in uresničevanja specifičnih interesov iz ozadja”.
Med očitki so nanizali, da zakon ni bil deležen širše javne razprave, kot tudi, da ni bil pripravljen v javnem interesu, pač pa po meri ozke skupine ljudi, na tržni podlagi in netransparentno. Med posameznimi člani predvidene strokovne skupine za pripravo zakona obstajajo nikoli ustrezno razkrite poslovne povezave, nedogovorjeno pa po njihovem mnenju ostaja tudi vprašanje morebitnega konflikta interesov ter dvom o integriteti celotnega postopka zakona, so dodali.
“Prezrta so bila tudi vsa opozorila zainteresirane in strokovne javnosti glede nujnosti strokovno premišljene in bolnikom prijazne zakonodaje,” so prepričani predlagatelji veta. Hkrati pa menijo, da tudi po sprejetju tega zakona ureditev konoplje kot rastline v širšem pomenu in za dobro ljudi, ostaja odprto.
Oba predloga za odložilna veta bo v torek najprej obravnavala komisija DS za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide, končno odločitev pa bodo zatem državni svetniki sprejeli na popoldanski izredni seji DS.
Ob morebitnem izglasovanem vetu bodo morali poslanci vnovič odločati o obeh zakonih, za potrditev bo tokrat potrebnih 46 glasov. Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja je sicer DZ minuli teden sprejel s 50 glasovi za, 34 proti in tremi vzdržanimi, zakon o konoplji za medicinske in znanstvene namene pa s 50 glasovi za in 29 glasovi proti.
Vir: STA