Konferenca, razdeljena na več tematskih panelov, bo potekala v ponedeljek, 30. septembra, od 9. ure naprej v Domu kulture Velenje. Konferenco bosta odprla župan Mestne občine Velenje, Peter Dermol, in državni sekretar na Ministrstvu za naravne vire in prostor, Miran Gajšek. Osrednji gost bo dr. Janez Potočnik, nekdanji evropski komisar za okolje.
Mestna občina Velenje, ki se ponaša z nazivom evropski zeleni list 2024 in je članica Misije 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030, z različnimi razvojnimi projekti dokazuje svojo zavezanost brezogljični prihodnosti in soustvarja trajnostno prihodnost. Smernice omenjenih projektov vpletajo v vsakodnevne prakse in spreminjajo življenjske navade ter jih usmerjamo v bolj trajnostne in naravi prijazne življenjske sloge. Tisti, ki se danes soočajo s temi izzivi, so tisti, ki bodo jutri oblikovali trajnostna mesta prihodnosti.
Cilji konference
Glavni cilji konference so združevanje strokovnjakov in deležnikov na področju podnebnih sprememb in zelene infrastrukture, izmenjava dobrih praks, spodbujati izmenjavo idej in sodelovanje med različnimi sektorji in državami ter razviti priporočila za trajnostno urbano načrtovanje in vključevanje prebivalcev v razvoj lokalnih skupnosti
Tematski paneli
Panel Trajnostna mesta bo predstavil uspešne evropske prakse uvajanja trajnostnih navad in zelene infrastrukture, ki bodo oblikovale smernice in priporočila za prihodnje trajnostno urbano načrtovanje.
V panelu Mesta v misiji bodo izpostavljeni izzivi in dosežki slovenskih mest, vključenih v Misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest – Ljubljane, Kranja in Velenja.
Panel Zeleno in inovativno pa bo posvečen inovativnim rešitvam za zelena mesta ter razpravi o možnostih sofinanciranja ukrepov trajnostnega razvoja mest, ki jih ponujajo pristojna ministrstva.
Konferenca se bo zaključila ob 15. uri z okroglo mizo, kjer bodo ključni odločevalci predstavili konkretne smernice in rešitve za trajnostni in zeleni razvoj mest ter prilagajanje podnebnim spremembam.
Konferenca je namenjena mestnim načrtovalcem, urbanistom, predstavnikom lokalnih skupnosti, okoljskim inženirjem, političnim odločevalcem, neprofitnim organizacijam, zagovornikom trajnosti, akademikom, raziskovalcem, podjetjem ki sodelujejo pri pravičnem, zelenem in pametnem prehodu v brezogljično prihodnost.
Vir: Mestna občina Velenje