Otroci se na TOM telefon obračajo zlasti z vprašanji glede vrstnikov, duševnih težav in družine. Prav tako sprašujejo glede telesnega razvoja in spolnosti ter šole. Mladi v starosti od pet do 15 let najpogosteje doživljajo težave z vrstniki. Ko so stari od 15 do 18 let, najpogosteje poročajo o psihičnih težavah in odnosih v družini, starejši od 18 let pa imajo vprašanja o psihičnih težavah, ljubezni in spolnosti.
Pogosto se prepleta več dejavnikov, ki otroke spravljajo v stiske. Tako denimo zaradi zahtevnih družinskih odnosov zapadejo v depresijo, kar lahko vodi v neuspeh v šoli. Tovrstno medsebojno vplivanje različnih dejavnikov privede mladostnika do občutkov ujetosti in brezizhodnosti. Pogosto imajo nizko samopodobo, so osamljeni in ne sprejemajo samega sebe.
Najpogosteje se na TOM telefon obračajo stari od 13 do 15 let. Otrok iz te starostne skupine je bilo lani več kot 40 odstotkov. Približno petina je bilo starih od 16 do 18 let in prav tako približno petina starih od deset do 12 let. Preostali so bili bodisi mlajši od deset let bodisi starejši od 18 let.
Na TOM telefonu so z otroki in mladostniki v stiku prek brezplačnega telefona 116 111, spletne klepetalnice na naslovu www.e-tom.si in e-pošte tom@zpms.si. Telefon deluje vsak dan, tudi med vikendi in prazniki, od 12. do 20. ure, klepetalnica pa je odprta od ponedeljka do petka od 14. do 21. ure ob vnaprej določenih terminih.
TOM telefon je lani prejel skoraj 24.000 telefonskih klicev, e-vprašanj je bilo nekaj manj kot 800, opravili pa so tudi več kot 750 klepetov. To pomeni, da je bilo vseh kontaktov skupno skoraj 25.500.
Evropska komisija je leta 2007 določila, da mora vsaka država članica omogočiti dostop do posebnih številk 116, pri čemer ima vsaka od teh številk svoj namen. Posebne številke 116 so brezplačne, lahko si jih je zapomniti, nameni, ki jih imajo, pa so enotni v vseh članicah EU, so še pojasnili v ZPMS.
Vir: STA