Letošnji slogan svetovnega dne boja proti raku “United by unique” poudarja, da je rak več kot diagnoza. Za vsako diagnozo se skriva edinstvena človeška zgodba – zgodbe o žalosti, bolečini, zdravljenju, strahu, ljubezni in še več. Zato naj bo pristop k zdravljenju raka, osredotočen na ljudi. Poleg medicinske oskrbe, ki je na voljo, naj vključuje tudi individualne potrebe vsakega posameznika in s sočutjem ter empatijo vodi do najboljših zdravstvenih rezultatov.
Pomembno je tudi spomniti, da bi lahko v Sloveniji z izvajanjem preventivnih aktivnosti preprečili skoraj polovico vseh rakov. Mnogi raki so namreč povezani z nezdravim načinom življenja – kajenjem, prekomernim pitjem alkohola, neustrezno prehrano, prekomerno težo in prekomerno izpostavljenost soncu oziroma UV sevanju idr.
Življenja lahko rešujejo tudi presejalni programi DORA, ZORA in Svit, saj z zgodnjim odkrivanjem raka zmanjšujejo umrljivost za rakom dojk, rakom debelega črevesa in danke ter rakom materničnega vratu.
Po podatkih Registra raka Republike Slovenije, ki deluje na Onkološkem inštitutu Ljubljana, v Sloveniji vsako leto v povprečju za rakom zboli več kot 17.000 ljudi, kar pomeni, da za rakom zboli vsak dan povprečno 47 oseb. Med nami tako živi že več kot 130.000 ljudi, ki jim je bila kadarkoli v življenju postavljena diagnoza rak.
V Sloveniji se soočamo z velikim javnozdravstvenim bremenom raka, a uspešno krepimo presejalne programe za raka, dostop do najnovejših načinov zdravljenja in celostno obravnavo bolnikov z rakom, so zapisali v skupni izjavi za javnost Državnega programa obvladovanja raka in Onkološkega inštituta Ljubljana.
“V zadnjih letih je Slovenija dosegla velik napredek na področju raka, kar potrjuje tudi poročilo Evropske komisije in OECD o (ne)enakosti obravnave raka. Hkrati poročilo izpostavlja priložnost za nadaljnje izboljšave z močnejšim poudarkom na primarni preventivi; po ocenah bi lahko med letoma 2023 in 2050 s tem preprečili več tisoč primerov raka,” so poudarili.
Uspešno ter dolgoročno obvladovanja bremena raka je mogoče le s celovitim in sistemskim obvladovanjem, ki ga v Sloveniji že 15 let uresničujemo z državnim programom obvladovanja raka. »V letošnjem letu Državni program obvladovanja raka (DPOR) obeležuje 15 let od sprejetja prvih strateških usmeritev za razvoj onkologije na državni ravni. V teh letih smo v Sloveniji naredili velik napredek na področju raka, kar kaže tudi poročilo držav članic o stanju na področju (ne)enakosti obravnave raka, ki sta ga pripravili Evropska komisija in Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD),« je povedala dr. Sonja Tomšič, dr. med., koordinatorica državnega programa obvladovanja raka. Poročilo kaže, da sta incidenca (tj. število novih primerov rakov) in umrljivost zaradi raka v Sloveniji višji od povprečja EU, vendar smo pri tem nadpovprečno glede na EU povišali preživetje, za več kot 10 odstotnih točk, kar kaže na uspeh zgodnjega odkrivanja bolezni, presejalnih programov in dostopa do najnovejših načinov obvladovanja raka.
“Bolezen rak ne predstavlja velikega bremena samo za posameznike in zdravstvo, temveč vpliva na vse družbene sisteme. Zaradi zgodnejšega odkrivanja in naprednega zdravljenja je pričakovati, da se bo število ljudi z izkušnjo raka v prihodnje samo še povečevalo, zato se moramo zavedati, da potrebe na vseh področjih skokovito naraščajo. Obvladovanje raka mora (p)ostati ena od prioritet slovenske družbe, saj bomo le tako lahko sledili vsem izzivom, ki jih rak prinaša. Če želimo zmanjšati breme te bolezni in s celostno podporo pri okrevanju in ponovni vključitvi v družbo izboljšati kakovost življenja bolnikov ter njihovih svojcev, bo treba v prihodnje v obvladovanje raka vložiti še več sredstev, podpore in sistemskih rešitev. Slovenija si ne sme privoščiti, da bi na tem področju zaostala,” je še dodala.
Vir: SZJ Državnega programa obvladovanja raka in Onkološkega inštituta Ljubljana, Društvo onkoloških bolnikov Slovenije