Na seji sprejeli sklep o podelitvi naziva ambasador Mestne občine Velenje
Občinski svetniki so na začetku seje sprejeli sklep o podelitvi naziva ambasador Mestne občine Velenje Robertu Goterju, ki je leta 1999 postal svetovni prvak v igranju na diatonično harmoniko. V svoji Glasbeni šoli Goter je izobrazil vrsto talentiranih harmonikarjev, med katerimi so številni dosegli najvišja mesta na državnih, evropskih in svetovnih tekmovanjih.
Ob 40-letnici svojega glasbenega udejstvovanja se je odločil za izjemen izziv – podiranje Guinnessovega rekorda v najdaljšem neprekinjenem igranju harmonike. Dogodek je potekal med 1. in 3. aprilom 2025 v Vili Bianci v Velenju in ni bil le osebni izziv, temveč tudi pomembna dobrodelna akcija. Zbirala so se sredstva za Medobčinsko zvezo prijateljev mladine Velenje, namenjena letovanju otrok iz socialno šibkejših okolij.
Čeprav mu ni uspelo preseči svetovnega rekorda, ki znaša 80 ur, 53 minut in 28 sekund, je z neprekinjenim 58-urnim igranjem postavil nov slovenski rekord in združil Slovenijo v podpori dobremu namenu. S svojo predanostjo glasbi, izjemnim pedagoškim delom in srčnimi dejanji je Robert Goter pomembno prispeval k ugledu in prepoznavnosti Mestne občine Velenje. Priznanje mu bo podeljeno na slavnostni prireditvi ob občinskem prazniku septembra letos.
Sklep o izdaji soglasja k zadolžitvi Ljudske univerze Velenje
Svetniki so potrdili tudi sklep o izdaji soglasja k zadolžitvi Ljudske univerze Velenje. Zavod načrtuje v letu 2025 najeti posojilo v višini 160.000 evrov za izvedbo več projektov, ki jih sofinancirata država in Evropska unija. Projekti se osredotočajo na izboljšanje finančne in digitalne pismenosti, trajnostni razvoj, krožno gospodarstvo ter krepitev kompetenc odraslih.
Posojilo bo najeto za obdobje treh let, pri čemer letni obrok ne bo presegel 65.000 evrov. Ker je Ljudska univerza Velenje posredni proračunski uporabnik, ta zadolžitev ne vpliva na zadolžitveni okvir Mestne občine Velenje.
Razporeditev poslovnega izida javnih zavodov iz leta 2024 in iz preteklih let
Svetniki so potrdili tudi sklep o razporeditvi presežkov poslovanja javnih zavodov za leto 2024 in iz preteklih let. Kar 19 od skupno 21 zavodov je leto zaključilo s pozitivnim rezultatom, pri čemer bodo presežna sredstva, skladno z ustanovitvenimi akti, namenjena za razvoj in izvajanje dejavnosti, investicijsko vzdrževanje, nakup osnovnih sredstev, izboljšanje pogojev dela, v določenih primerih pa tudi za plače, če tako odloči ustanovitelj.
Vrtec Velenje je ustvaril nekaj več kot 3.100 evrov presežka, ki ga bo porabil za investicijsko vzdrževanje in nakup osnovne opreme. Tudi osnovne šole so poslovale pozitivno – z ustvarjenimi presežki med 7.300 in skoraj 34.000 evri bodo vlagale v opremo (informacijsko-komunikacijska tehnologija, kuhinje, učilnice), investicijsko vzdrževanje ter izboljšanje prostorskih pogojev in izvajanje programov.
Presežke bodo v razvoj usmerili tudi Glasbena šola Fran Korun Koželjski, Center za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje, Knjižnica Velenje, Muzej Velenje in Mladinski center Velenje – predvsem v nakup osnovnih sredstev, opreme ter izvedbo posebnih projektov in programov.
Andragoški zavod bo del presežka prihodkov namenil Mestni občini Velenje za nakup dodatnih prostorov, preostanek pa bo usmeril v investicije in pokrivanje materialnih stroškov. Največji presežek med javnimi zavodi je v preteklem letu ustvarila Lekarna Velenje – več kot 592.000 evrov. Del sredstev bodo porabili za investicije in vzdrževanje, 400.000 evrov pa nameravajo nakazati ustanovitelju.
Zdravstveni dom Velenje pa je leto zaključil s primanjkljajem v višini več kot 427.000 evrov, predvsem zaradi nedoseženega programa in dodatnih stroškov, povezanih z neplačanimi presežki. Tudi Center za razvoj, transfer in inovacije SAŠA (CRTI SAŠA) je posloval negativno, a bo primanjkljaj pokril s presežki iz preteklih let.
Zavodi s področja kulture in turizma, kot so Festival Velenje, Muzej Velenje in Zavod za turizem Šaleške doline, bodo presežke namenili razvoju dejavnosti, nakupu nove opreme in organizaciji dogodkov. Zavod KSSENA bo presežek porabil za postavitev sončne elektrarne in ureditev parkirišča, Poklicna gasilska enota Velenje pa bo sredstva iz tržne dejavnosti delno namenila za izplačilo delovne uspešnosti ter nakup nove gasilske opreme.
Skupna slika kaže na skrbno in ciljno usmerjeno razporejanje presežkov prihodkov nad odhodki, s poudarkom na izboljšanju pogojev delovanja zavodov in nadaljnjem razvojunjihovih dejavnosti.
Kadrovske zadeve
Občinski svetniki so v upravo Ustanove Velenjska knjižna fundacija imenovali Jožefa Kavtičnika, Darinko Vrabič in mag. Karmen Grabant. Prav tako so podali pozitivni mnenji k imenovanju Gabrijele Fidler za ravnateljico Gimnazije Velenje ter Helene Zupanc za ravnateljico Šole za storitvene dejavnosti Velenje.
Prostorske zadeve
Svetnice in svetniki so sprejeli tri sklepe o izvzemu določenih nepremičnin iz javnega dobra. Ker te nepremičnine ne služijo več splošni rabi oziroma ne omogočajo več dostopa do javnih površin, je smiselno, da izgubijo status javnega dobra. Po izvzemu bodo nepremičnine prešle v last Mestne občine Velenje.
Ob tem so potrdili tudi uradna prečiščena besedila nekaterih prostorskih aktov.
Vir: Mestna občina Velenje