Delavci ob preveliki izpostavljenosti toplotno neustreznemu delovnemu okolju za določeno delovno nalogo potrebujejo več časa, so zapisali v sindikatu. Prav tako se dela ne more izvajati tako dolgo ali tako intenzivno kot v toplotno ustreznem delovnem okolju, saj visoke temperature povzročajo tako večjo nepazljivost kot tudi večjo verjetnost delovnih nezgod.
“Še posebej so visoke temperature v delovnem okolju nevarne za zdravje in varnost starejših delavcev nad 50 let, ki jih je bilo ob vstopu v leto 2024 med vsemi delovnimi aktivnimi v državi po statističnih podatkih skoraj 32 odstotkov, kronične bolnike, ki se zdravijo z določenimi zdravili, nosečnice, delavcev s čezmerno telesno težo ter delavce, ki opravljajo delo na prostem,” so zapisali in dodali, da je tako ob visokih zunanjih temperaturah ogrožena več kot polovica vseh delovno aktivnih.
V Konfederaciji sindikatov 90 Slovenije delodajalcem predlagajo ukrepe, s katerimi bodo zagotovili varno in zdravo delovno okolje.
Na podlagi preteklih izkušenj so izpostavili dejavnosti gostinstvo in turizem, trgovino, gradbeništvo, cestni potniški promet in komunalo. Izpostavljajo tudi težave zaposlenih v industriji, kjer se proizvodnja opravlja v starih in iztrošenih proizvodnih halah, ki so slabo toplotno izolirane.
Delodajalcem predlagajo, da v času visokih temperatur zmanjšajo intenzivnost dela, svetujejo jim tudi premik delovnega časa, skrajšanje delovnega časa, uvedbo več odmorov in uvedbo prijaznejše tehnologije, kot so na primer indukcijski kuhalniki v gostinstvu.
Delodajalci naj uvedejo tudi hladne cone, delavcem zagotovijo osvežilne napitke, prezračujejo naj prostore, večjo pozornost namenijo postavitvi in vzdrževanju klimatskih naprav ter osebni varovalni opremi, so še zapisali v sindikatu.
Opažajo, da delodajalci kljub rekordnim dobičkom “nesramno in nedopustno” varčujejo na račun zdravja in varnosti delavcev, ko jim ne zagotovijo osnovnih pogojev za varno in zdravo delovno okolje.
Pristojno inšpekcijo pozivajo, naj s ciljanimi nenapovedanimi pregledi v poletnih mesecih pri delodajalcih preverjajo zagotavljanje varnega in zdravega okolja, še posebej v delovno intenzivnih dejavnostih, kjer primanjkuje kadra. Hkrati odločevalce pozivajo, da delovno zakonodajo zaostrijo tako, da bo delavcem zagotovljeno varno in zdravo delovno okolje brez izjem.
Vir: STA