“Trajalo je 23 let, da bo demokratična Slovenija vzpostavila pravico, ki so smo si jo ženske izborile še v socializmu in jo nato izgubile z referendumom 2001,” so poudarili v ženskem lobiju. Ta referendum se po njihovih navedbah sploh ne bi smel zgoditi, saj je o pridobljeni pravici manjšine odločala večina.
Odločitev po njihovem mnenju za ustavne sodnice in sodnike ni bila lahka in samoumevna, zato je toliko bolj vredno, da so jo zmogli sprejeti. “Želimo si, da bi se krivične zakonske določbe spremenile v najkrajšem možnem času, in pričakujemo od DZ, da bo njegova večina glede tega vprašanja takoj prešla od obljub in napovedi k dejanjem,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Ob tem so spomnili, da je človekove pravice žensk zelo težko izboriti. “Ne borimo se samo z nazadnjaštvom, ki ga je najti v vseh strankah, ampak z globoko ukoreninjenimi, družbeno uveljavljenimi predstavami in predsodki, v tem primeru o tem, kako naj bo videti za otroke edino primerna in sprejemljiva družina, čeprav že dolgo živimo v družbi, kjer je mnogo vrst družin in vsaka med njimi je lahko odlična, povprečna ali usodno škodljiva za otroke,” še poudarjajo.
Ceno po njihovih navedbah plačujejo manj premožne ženske. “Nikoli ne bomo izvedeli, koliko je bilo teh samskih žensk in žensk v istospolnih zvezah, ki jim je čas, ko bi bile biološko sposobne zanositi in roditi z biomedicinsko pomočjo, neusmiljeno in za vedno potekel,” so še opozorili v ženskem lobiju.
Ustavno sodišče je namreč presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske ter ženske v istospolnih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. Državni zbor mora ugotovljeno neskladje odpraviti v roku enega leta, do tedaj pa se sporne določbe še naprej uporabljajo.
Vir: STA