Ljudska iniciativa Velenje je na včerajšnjem sestanku s predstavniki Komunalnega podjetja Velenje našla skupen jezik. Na pristojne organe bodo naslovili zahtevo o izključitvi CO2 kuponov iz cene toplotne energije. Predloge za zmanjšanje stroškov iniciative bo velenjska komunala preučila.
Včeraj, 29. junija, so se na sedežu Komunalnega podjeta Velenje (KPV) sestali predstavniki podjetja in predstavniki Ljudske iniciative Velenje (LIV). Iniciativa je ob povišanih cenah na položnicah KPV želela podrobnejšo obrazložitev in iskanje rešitev za socialno ogrožene občanke in občane, ki so izkusili kar 50% dvig. Direktor podjetja KPV mag. Gašper Škarja jim je na sestanku podrobno predstavil potek zagotavljanja oskrbe s toplotno energijo in oblikovanje cen toplotne energije. Še posebej je izpostavil, da toplota, ki jo KPV kupuje od Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), ni le odvečna toplota oz. stranski proizvod tehničnih procesov v TEŠ, kot to mnenje prevladuje med občani, ampak je v TEŠ potreben dodatni proces za proizvodnjo toplotne energije.
Po obojestranski izmenjavi mnenj in podpori so na koncu dosegli enotno stališče, da bo KPV preverila možnosti za izboljšanje dispečinga, torej ustreznega in pravočasnega naročila toplote pri TEŠ, kar bi lahko vplivalo na variabilno ceno toplote. Direktor je prav tako zagotovil, da bo njihovo pobudo o subvencioniranju toplote s strani občine predlagal ustreznim organom.
Iniciativa bo predlog izključitve CO2 kuponov naslovila tudi na vlado RS
Ker na ceno v veliki meri vplivajo CO2 kuponi bo LIV v prihodnjih dneh na TEŠ kot predlagateljico cene in na ustrezne pristojne službe, kot sta Agencija za energijo in vlado RS, naslovila predlog o izključitvi CO2 kuponov iz cene toplotne energije. Direktor KPV jim je ob tem zagotovil podporo. Izključitev CO2 kuponov pa utemeljujejo iz več razlogov »predvsem zato, ker je sistem daljinskega ogrevanja energetsko učinkovit in se na podlagi Zakona o spodbujanju obnovljivih virov energije ni mogoče od njega odklopiti. Prav tako TEŠ poleg premoga za proizvodnjo toplotne energije uporablja tudi biomaso, na katero se CO2 kuponi ne obračunavajo.«
Direktor KPV je ob tem povedal, da so že večkrat pri pristojnih organih poizkušali oz. predlagali izključitev CO2 kuponov iz toplotne energije, a so, žal, naleteli na gluha ušesa.
Direktor KPV mag. Gašper Škarja.
Škarja je po sestanku za portal Velenjcan dejal: »Na sestanku smo predstavili to kar je bilo povedano že na seji Sveta MO Velenje; zakaj je prišlo do teh podražitev, kako je sestavljena cena in kaj lahko uporabniki na krajši in daljši rok naredijo za znižanje porabe. Zaključek je bil ta, da nam bodo predstavniki LIV posredovali tudi nekaj svojih predlogov, ki jih bomo potem na naših organih upravljanja in nadzora preučili in se do njih opredelili. Nekako pa smo ugotovili, da imamo vsi skupaj isti cilj, kako zmanjšati stroške za končne uporabnike in kako tudi dolgoročno ta daljinski sistem ohraniti vzdržen. Moram povedati, da se zavedamo stisk posameznikov, sploh socialno bolj ogroženih in verjamem, da bomo skupaj z nekaterimi dosedanjimi mehanizmi, kot so energetski dodatek, svetovanje v energetski pisarni in obročno plačevanje, našli še kakšen dodaten način, kako priti do tega, da naše uporabnike dvigi stroškov ne bi preveč obremenili.«
Ima pa KPV pred seboj še eno veliko nalogo in to je, kako prestrukturirati daljinski sistem in se pripraviti na čas, ko TEŠ premoga več ne bo kuril. »Smo zelo vpeti tudi v bodočnost, v načrte za prestrukturiranje, ampak ob vsem tem gledamo predvsem na racionaliziranje poslovanja in pa seveda vzdržnost daljinskega sistema. V prvi fazi nas čaka obnova obstoječega omrežja, kar bo prisnelo manj izgub, nižje temperaturne režime in vse to bo ugodno vplivalo na stroške končnega uporabnika,« pojasnjuje Škarja.
LIV ne bo odnehala
V LIV so po sestanku dodali: »Ne smemo pozabiti, da je bil TEŠ 6 narejen tudi z namenom pridobivanja cenejše toplotne energije, zdaj pa smo se znašli sredi absurda, ko imajo občani Celja nižjo ceno toplotne energije od nas. Trudimo se in se bomo še naprej trudili, najprej s konstruktivnim dialogom. V primeru, da to ne bo prineslo želenih rezultatov, se bomo združili in zahtevali znižanje cen toplote na malo bolj revolucionaren način.«