Namen svetovnega dneva hipertenzije, ki ga zaznamujemo od leta 2005, je laično javnost seznaniti s pomenom hipertenzije in njenih resnih zdravstvenih zapletov ter posredovati informacije o preprečevanju, odkrivanju in zdravljenju, so zapisali z združenja.
Krvni tlak je sila, s katero kri pritiska na steno žile, po kateri teče. Opredeljujeta ga dve številki. Prva številka je vrednost najvišjega krvnega tlaka v žili ob utripu srca, druga številka pa je vrednost najnižjega krvnega tlaka v žili med dvema utripoma, ko srčna mišica počiva. Meja, ko govorimo o zvišanem krvnem tlaku ali hipertenziji, je 140/90 milimetrov živega srebra.
Visok krvni tlak je glavni dejavnik tveganja za bolezni srca, možgansko kap, ledvične zaplete in prezgodnjo smrt. Običajno visok krvni tlak sam po sebi sicer ne povzroča nobenih simptomov, a ga je mogoče preprečiti in obvladati z rednim preverjanjem krvnega tlaka in z zdravljenjem, so pojasnili z združenja.
Vzporedno z dnevom poteka svetovna kampanja ozaveščanja o presejalnem pregledu krvnega tlaka Mesec meritev maj, ki jo je leta 2017 začelo Mednarodno združenje za hipertenzijo. Cilj kampanje je poudariti pomen merjenja krvnega tlaka in ozaveščati o nevarnostih, ki jih predstavljata zvišan krvni tlak in hipertenzija, so sporočili.
Po ocenah strokovnjakov ima v Sloveniji hipertenzijo od 40 do 45 odstotkov odraslih, več kot polovica med njimi pa sploh ne ve, da živijo s tem kroničnim stanjem. Pogostost hipertenzije s starostjo narašča, saj ima po 60. letu starosti zvišan krvni tlak že več kot 60 odstotkov ljudi. Zaradi razširjenosti in pogosto prikrite narave bolezni zdravniki in javnozdravstvene ustanove pozivajo vse odrasle, še posebej tiste po 40. letu starosti, naj si redno merijo krvni tlak, tudi če se počutijo zdravi, so sporočili iz Lekarniške zbornice Slovenije.
Kot so v sporočilu za javnost zapisali v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, želijo s kampanjo “povečati število udeležencev, starejših od 18 let, ki si redno preverjajo krvni tlak, in dati ljudem orodja za razumevanje, kako lahko te informacije prispevajo k znanju o njihovem zdravju. V okviru kampanje nudimo tudi nasvete o prehrani in življenjskem slogu tistim s krvnim tlakom v območju hipertenzije”.
V brošuri, ki je objavljena na spletni strani Združenja za hipertenzijo pa kot nasvete za urejen krvni tlak izpostavljajo redno telovadbo, raznoliko prehrano in omejitev vnosa soli, maščob, sladkorja, kofeina in alkohola. Za zniževanje zvišanega krvnega tlaka je koristno tudi uživanje rdeče pese.
Kampanji so se pridružile številne zdravstvene ustanove v Sloveniji in lekarne, ki izvajajo brezplačne meritve krvnega tlaka. Seznam ustanov in lekarn je dostopen na spletni strani združenja. “Poleg navedenih so še druge lekarne, ki izvajajo meritve krvnega tlaka, zato obiskovalcem lekarn priporočamo, da za meritev krvnega tlaka vprašajo v svoji lekarni,” so dodali z združenja.
Vir: STA