Ultravijolično (UV) sevanje je del elektromagnetnega sevanja, ki ga poleg vidne svetlobe in toplote oddaja Sonce. Sonce ima poleg koristnih učinkov (nastanek vitamina D, dobro počutje, svetloba, toplota) tudi škodljive učinke na zdravje ljudi. Prekomerno izpostavljanje UV-žarkom lahko povzroči akutne in kronične škodljive učinke na koži, očeh, imunskem sistemu, so zapisali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Kot so poudarili, je izpostavljanje UV-sevanju glavni dejavnik tveganja za razvoj vseh vrst kožnega raka in povzroča prezgodnje staranje kože. Število novih primerov kožnega raka v zadnjih desetletjih v svetu in Sloveniji narašča, opozarjajo.
Mesec maj je tradicionalno posvečen ozaveščanju o kožnih rakih, zlasti o kožnem melanomu, so na torkovi novinarski konferenci pojasnili v Nacionalnem društvu bolnikov z melanomom. Danes zaznamujemo evropski dan boja proti melanomu, 28. maja pa svetovni dan melanoma in dan Sonca. Melanom je vrsta kožnega raka, ki nastane iz pigmentnih celic (melanocitov). Čeprav je manj pogost kot druge oblike kožnega raka, je najbolj agresiven in se lahko hitro razširi na druge dele telesa, če ni odkrit pravočasno, opozarjajo v društvu.
Najpomembnejši dejavnik tveganja za nastanek melanoma je izpostavljenost UV-žarkom, tako na soncu kot tudi v solarijih. Ljudje z izrazito svetlo poltjo zbolevajo veliko pogosteje, tveganje za raka pa se poveča tudi s starostjo, saj so starejši dlje časa izpostavljeni UV-žarkom. Nekaj melanoma je tudi dednega, je v torek pojasnila strokovna direktorica onkološkega inštituta Janja Ocvirk.
Najpomembnejša pa ostaja preventiva, je poudarila Ocvirk. Vsem svetuje, da se izogibajo neposrednemu sončenju med 10. in 16. uro ter se pred soncem zaščitijo z oblačili, pokrivali, sončnimi očali in sredstvi za zaščito pred soncem.
Kot opozarjajo v društvu, sončne opekline do štirikrat povečajo možnost za nastanek kožnega melanoma. “Tako kot pri vseh drugih oblikah raka je tudi pri kožnem melanomu izjemnega pomena zgodnje odkrivanje sumljivih kožnih sprememb, kar lahko pomeni bistveno boljšo prognozo, daljše preživetje ter seveda krajše in za bolnika mnogo manj zahtevno zdravljenje,” so v sporočilu za javnost zapisali v društvu.
Vir: STA