Prav tako spodbujajo, k neuporabi petard ter s tem preprečijo morebitne negativne posledice uporabe pirotehničnih izdelkov.
Trenutno poteka že tretja letošnja nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in psihoaktivnih snovi v prometu, ki jo usklajuje Agencija za varnost prometa.
Policisti bodo aktivno nadzirali psihofizično stanje voznikov, preverjali vsebnost alkohola v izdihanem zraku ter izvajali teste za hitro ugotavljanje prisotnosti drog v organizmu.
Do konca novembra letos so zabeležili 1.335 prometnih nesreč, ki so jih povzročili alkoholizirani udeleženci v prometu. To predstavlja 7,7 % manj nesreč kot v enakem obdobju lani, ko so zabeležili 1.447 takšnih nesreč. Kljub temu je v teh nesrečah življenje izgubilo 17 oseb, enako kot lani.
Največ povzročiteljev prometnih nesreč pod vplivom alkohola spada v starostni skupini od 25 do 34. let ter od 35 do 44. let, večina med njimi so vozniki osebnih vozil.
V zadnjih letih policisti izvajajo tudi aktivnosti, usmerjene v preprečevanje negativnih posledic ob uporabi pirotehničnih izdelkov. Nacionalni projekt z naslovom “Bodi zvezda, ne meči petard” nagovarja javnost, zlasti mladostnike, da odložijo petarde.
Nepremišljena, neprevidna in neodgovorna uporaba pirotehnike, namenjena le nekaj sekundam zabave, lahko posameznike trajno zaznamuje. Poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok, poškodbe oči, so le nekatere izmed posledic neprevidnosti in neupoštevanja navodil proizvajalca.
Pirotehnika pa ni nevarna samo za uporabnike, povzroča tudi okoljsko onesnaženje in vznemirja živali, ki nemalokrat pobegnejo zaradi strahu pred pokanjem.
Praznično vzdušje si je mogoče ustvariti tudi brez pitja alkohola in nadležnega pokanja petard.
Vir: Mestna občina Velenje