Svet se sooča z naraščajočimi krizami – naravnimi nesrečami, različnimi konflikti in spopadi, ki med drugim povečujejo tudi tveganje za zaplete v nosečnosti, opozarjajo v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije, ki se pridružuje pozivom Mednarodne konfederacije babic k večjemu priznavanju vloge babic, njihovemu vključevanju in večji podpori v njihovih prizadevanjih na odzivanje na krize.
Mednarodna konfederacija babic, katere članice so z Zbornico – Zvezo tudi Slovenija in slovenske babice, si prizadeva, da bi vsem ženskam po svetu zagotovili dostop do ustrezne babiške oskrbe pred porodom, med njim in po njem. Zavzemajo se, da bi bile babice samostojne izvajalke na celotnem področju svojega delovanja – od zagotavljanja ustreznega izobraževanja do vključevanja in izvajanja podpore in oskrbe v obdobju spolnega in reproduktivnega zdravja žensk, v času nosečnosti, med porodom in po njem ter nege novorojenčkov.
»Kot zaupanja vredne zdravstvene strokovnjakinje babice v svojih skupnostih pomagamo krepiti odpornost zdravstvenih sistemov in zagotavljamo nujno zdravstveno obravnavo tudi v humanitarnih krizah. Babice lahko zagotovimo kar 90 odstotkov storitev na področju spolnega in reproduktivnega zdravja ter zdravja mater, novorojenčkov in mladostnikov,« pove Saša Matko, predsednica Sekcije babic pri Zbornici – Zvezi.
Babice omogočajo varen porod, nudijo pred- in poporodno oskrbo, svetujejo o kontracepciji, podpirajo dojenje in zagotavljajo varno prehrano dojenčkov ter izobražujejo in opremljajo skupnosti z znanjem za ohranjanje zdravja v kriznih razmerah, poudarjajo v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije.
»Babice smo ključne v vseh življenjskih obdobjih, saj nudimo pomoč in oskrbo tistim, ki jo najbolj potrebujejo. Kljub svoji ključni vlogi pa smo pogosto spregledane in izključene iz načrtovanja in odzivanja na krizne razmere,« meni Saša Matko in doda, da so babice del skupnosti, zato »zelo dobro poznamo njene potrebe in posebnosti, se prilagajamo in si prizadevamo za varno in učinkovito zdravstveno oskrbo, ne glede na okoliščine. V kriznih razmerah nudimo več kot le podporo telesnemu in duševnemu zdravju. A da bi bile lahko učinkovite, nas je treba vključiti, izobraziti ter nam omogočiti, da svoje delo tudi opravimo. Babice lahko pomagamo ustvariti prihodnost, v kateri nobena deklica, ženska in novorojenček ne bodo prepuščeni samemu sebi.«
Babice so tesno vpete v delovanje skupnosti in imajo pomembno vlogo v življenju vsake ženske. Gre za samostojen, reguliran poklic, enakopraven ostalim poklicem v zdravstvu, ki mora najti samostojno mesto v sodobnem zdravstvenem varstvu, poudarjajo v Zbornici – Zvezi. »Vloga babic je bistveno širša, kot se jo trenutno zavedamo. Delovišče babic ni samo v porodni sobi, ampak na vseh ravneh zdravstvenega varstva žensk,« pravi Anita Prelec, predsednica Zbornice – Zveze.
Babice spremljajo ženske v vseh njihovih življenjskih obdobjih, od začetka njihovega menstrualnega cikla do postmenstrualnega obdobja, v reproduktivnem in postreproduktivnem obdobju. Delovanje babic vključuje tudi zdravstveno vzgojo in izobraževanje žensk, družin in širše skupnosti. Babice so tista poklicna skupina, ki ženskam nudi prave, verodostojne informacije o nosečnosti, porodu in obporodni skrbi. »In da bi lahko zagotovili celovito babiško oskrbo v vseh starostnih obdobjih žensk, otrok in družine, potrebujemo zadostno število babic in babičarjev,« še izpostavi Prelčeva.
V Sloveniji je v register izvajalcev v dejavnosti zdravstvene ali babiške nege pri Zbornici – Zvezi vpisanih 609 babic in babičarjev, Zbornica – Zveza pa si že vrsto let prizadeva za povečanje števila vpisnih mest za študij babištva, a doslej za to ni bilo posluha.
Z namenom zagotavljanja verodostojnih informacij za podporo zdravim nosečnostim, varnim porodnim izkušnjam in boljšemu poporodnemu zdravju sta Zbornica – Zveza in Sekcija babic pripravili informativno zloženko Babice priporočajo, ki je na voljo TUKAJ. V njej so opredelili, kdo je babica in področje njenega delovanja, naveden je seznam porodnišnic v Sloveniji ter kdo lahko izvaja porode na domu.
Vir: Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije