Search
Search
Close this search box.

Kako se opremiti za smučarsko sezono 2024/2025?

Priprava na novo smučarsko sezono zahteva več kot le izbiro pravega smučišča. Da bi kar najbolje uživali na snegu, je ključno, da se pravilno opremite. Od kakovostne smučarske opreme, oblačil, ki vas bodo grela in ščitila pred mrazom, do dodatkov, ki izboljšajo varnost in udobje – prava izbira lahko močno vpliva na vašo izkušnjo na belih strminah.
FOTO: Vita Proshop

Smučanje v Sloveniji – tudi zaradi številnih uspehov slovenskih smučark in smučarjevvelja za eno najbolj priljubljenih oblik zimske rekreacije, na smuči pa v zimskih mesecih stopijo tako rekoč vse generacije. Najmlajši veščino spuščanja po belih strminah v večini primerov osvojijo ob pomoči učitelja smučanja, mladostniki in odrasli na smučeh uživajo v urejenih smučiščih, starejši strme klančine pogosto zamenjajo za mirnejši tek na smučeh, ob katerem se lahko predajajo občudovanju neokrnjene narave, tisti najdrznejši pa se preizkušajo v turni smuki.

Ne glede na tehniko in vrsto smučanja drži, da je o smučarski sezoni treba pričeti razmišljati že ob povratku s poletnega dopusta, kajti smučanje zahteva nekaj vnaprejšnjih priprav, med katere sodijo prilagojeni treningi, pregled smuči ter ostale smučarske opreme, morebiten nakup manjkajoče, dotrajane ali dodatne opreme in servis tistih pripomočkov, ki bodo v aktualni sezoni vnovič poslužili za spuste s smučmi po belih progah.

Poleg tega je zgodnja jesen pravi čas za izbiro smučišč, ki jih v Sloveniji nikakor ne manjka – priljubljena so smučišča v Kranjski Gori, na Krvavcu, Rogli, Golteh, Soriški planini, Kopah, Kaninu –, zgoden nakup (kompleta) smučarskih vozovnic pa običajno prinese tudi nekaj popusta.

Kaj vse je v povezavi s smučmi in pripravami na smučanje treba postoriti, da bi bilo smučanje kar najbolj prijetno ter varno, v nadaljevanju tega članka vsem smučarskim navdušencem ter tistim, ki se nad smučanjem šele pričenjajo navduševati, podajajo prodajalci oziroma svetovalci iz spletne trgovine Vita ProShop.

Vzdrževanje smuči in smučarske opreme

Smučarska sezona se prične, ko si vzamemo čas za pregled smuči in smučarske opreme ter ocenimo, kateri kosi so dotrajani in jih moramo zamenjati, katere je potrebno odpeljati na servis, kateri nam morda celo manjkajo ter jih moramo dokupiti, kateri pa so že pripravljeni na vnovično uporabo.

Pri tem je pomembno pozornost usmeriti na smučarske čevlje in, posebej ko gre za naše najmlajše, preveriti, ali so jim ti sploh še prav. V kolikor ugotovimo, da je malček čevlje prerastel, je toliko bolj nujno znova izmeriti še dolžino samih smuči in palic, saj obstaja precejšnja verjetnost, da je naš otrok od prejšnje zime tudi precej zrasel, zaradi česar bomo morali zamenjati kar celotno smučarsko opremo (čevlje, smuči, palice).

Če menjava ni potrebna, preverimo, ali so bili čevlji po prejšnji sezoni osušeni in očiščeni ter pravilno shranjeni, nato pa se preusmerimo na zaščitne pripomočke – smučarska očala, ki morajo zagotavljati dobro vidljivost, smučarska čelada, ki zmanjša tveganje za poškodbe oziroma te v primeru padca ublaži za 60 % (čelado je treba po vsakem padcu zamenjati), smučarske rokavice, smučarska oblačila ter morebitna druga varnostna oprema.

Zatem se znova vrnimo k osnovi – smučem. Te ne glede na stanje zahtevajo temeljit pregled, s katerim jih pripravimo na prvo smučanje nove smučarske sezone. Gre za strokoven ogled stanja smuči in njihov servis, ki vključuje preverjanje drsnih ploščic, robnikov ter vezi, predvsem pa brušenje robov in voskanje smuči, prav tako ustrezno nastavitev vezi glede na telesno težo ter smučarske sposobnosti.

Nakup manjkajoče smučarske opreme

Nekaj izkušenj s spuščanjem s smučmi po belih progah, posvet s strokovnjakom in spremljanje novih tehnologij nam bodo vsekakor v pomoč pri izbiri ter nakupu manjkajoče smučarske opreme. Prodajalci in svetovalci spletne trgovine Vita ProShop v povezavi s tem opozarjajo, da se za nakup smuči ter druge smučarske opreme nikar ne odločimo impulzivno, temveč se o lastnostih posameznih kosov dobro pozanimajmo ter se posvetujmo s prodajalci.

Ker tehnologija skupaj z materiali izredno hitro napreduje, prodajalci v spletni trgovini Vita ProShop prav tako svetujejo, da ob nakupu novih smuči in tudi druge smučarske opreme ne varčujemo, marveč izberemo najnovejše modele, saj nam bodo ti služili vrsto sezon, v primeru spremenjenih potreb pa bomo novejšo opremo prav tako lažje prodali naslednjemu uporabniku.

Skrb za varnost

Čeprav zakon vsaj otrokom narekuje obvezo do nošnje smučarske čelade, medtem ko se odraslim zgolj priporoča njena uporaba, se številni zanjo ne odločijo. A čelada odločilno vpliva na stopnjo poškodovanosti glave v primeru padca s smuči, enako dobrodošli pa so tudi drugi zaščitni pripomočki, med njimi zaščita za hrbet in zaščitne blazine, ki ublažijo padce, ustrezne smučarske rokavice, s katerimi preprečimo okorelost prstov na rokah, sončna očala, ki onemogočijo odbijanje svetlobe, ter vrsta druge dodatne smučarske opreme, s katero poskrbimo za varnost.

Poškodbe lahko prav tako preprečimo s poznavanjem in doslednim upoštevanjem pravil na smučiščih, kajti z njimi zaščitimo tako sebe ter svoje bližnje kot ostale soudeležence na belih progah, pred samim stopanjem na smuči pa je vsekakor pomembno preveriti tudi aktualno vremensko napoved in snežne razmere na izbranem smučišču, da bi se izognili megli, premehkemu ali pomrzlemu snegu.

Fizična in psihična priprava na novo smučarsko sezono

Pozabiti ne gre niti na telesno in mentalno pripravo na nove smučarske izzive. Ker je smučanje aktivnost, pri kateri sodelujejo skoraj vse mišice v telesu, je treba pred prvim stopanjem na smuči prilagoditi telesno dejavnost oziroma načrtovano trenirati, da bi do prvega spusta po belih strminah pridobili dovolj kondicije in okrepili vzdržljivost posameznih mišičnih skupin. Nedvomno so najbolj obremenjene mišice nog in trupa, prvenstveno mečne, sprednje ter zadnje stegenske mišice, mišice zadnjice, trebušne in hrbtne mišice, kar zahteva dosledno izvajanje vaj za njihovo krepitev, pa tudi vaj za splošno moč, vzdržljivost moči, gibljivost ter ravnotežje. Ob njih se v treninge priporoča še vključevanje razteznih vaj, saj z njimi izboljšamo splošno gibljivost in preprečimo poškodbe med smučanjem.

Druga plat priprav na spuščanje s smučmi po strminah se dotika vizualizacije zahtevnejših izzivov, denimo posameznih težjih smučarskih potez ali zavojev oziroma strmin, in psihofizičnim sposobnostim primerno izbiro zahtevnosti smučarskih prog.

V vsakem primeru svetovalci spletne trgovine Vita ProShop vsem ljubiteljem smučanja polagajo na srce, da je pred novo smučarsko sezono potrebno cilje prilagoditi našemu počutju, prav tako pa se motivirati, da bi dosegli vsaj kakšnega od tistih, ki so malenkost nad našimi trenutnimi zmožnostmi. S kakovostnimi smučmi, z dobro smučarsko opremo in z nekaj volje je prav vse mogoče!

In srečno ter obilo varnih spustov po belih strminah!

0 Komentarji
staro
novo najbolj glasovano
Inline Feedbacks
View all comments

Več novic

Družba

To soboto v Šoštanju: Šaleški festival piva

V soboto, 12. oktobra, bo v Šoštanju potekal že tradicionalni Šaleški festival piva....
Družba

(FOTO in VIDEO) Športno dopoldne na Titovem trgu: Tek očkov in sprejem vrhunskih športnikov

Na Titovem trgu so obiskovalci danes spoznavali športna društva, klube in nekatere kulturne, izobraževalne in druge institucije, pozdravili vrhunske športnike, uživali v športnih aktivnostih, med njimi tudi v že tradicionalnem...
Gospodarstvo

Spletni prevaranti lahko žrtvam več kot le izpraznijo bančni račun

Številne spletne zlorabe, od kartičnih do vdorov v spletno ali mobilno banko, za uporabnike pomenijo veliko tveganje. Spletni prevaranti lahko žrtvi ob nedovoljenem vstopu v spletno banko ukradejo vse prihranke....
Družba

Skupaj za varnejše ceste – pridružite se okrogli mizi “Voznik, voznica”

Društvo upokojencev Vinska Gora v sodelovanju s Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Velenje, Policijsko postajo Velenje in Šolskim centrom Velenje prijazno vabi na okroglo mizo...

TOP OBJAVE

OBVESTILA

Obvestila

V soboto na Visti vaja za primer množične nesreče

V soboto, 19. oktobra, bo na prireditvenem prostoru Vista ob Velenjskem jezeru od 10. do 14. ure potekala vaja za primer množične nesreče, ki jo organizirajo Zdravstveni dom Velenje, Policijska...
Obvestila

Prekinjena dobava toplotne energije – Srebotnikova, Štrbenkova, Cesta talcev

Komunalno podjetje Velenje obvešča vse končne uporabnike na območju Srebotnikove 1a, 2, 4, Štrbenkove 2, 3, 4, 7 in Ceste talcev 21-29 v Velenju, da bo v sredo, 16. 10.,...
Obvestila

Pričetek gradbenih del na Velenjski plaži; omejen je tudi dostop do jezera

Na Velenjski plaži so pričeli z gradbenimi deli. Izvajalec je že postavil zaščitne ograje....
Obvestila

Prekinjena dobava toplotne energije – Topolšica

Komunalno podjetje Velenje obvešča vse končne uporabnike, da bo na območju Topolšice 109-117 v torek, 15. 10., od 8. do 15. ure prekinjena dobava toplotne energije zaradi izvajanja vzdrževalnih del...

Zadnje osmrtnice

Danica Jurgec

Bogomira Večernik

Antonija Pesjak

Velenjcan copyright © 2023