Pred Gasilskim domom Velenje je v torek, 4. aprila, potekala dezinfekcija gasilskih cistern naslednjih gasilskih društev: GD Velenje, PGD Škale, PGD Pesje, PGD Vinska Gora, PGD Gorenje, PGD Premogovnik, PGD Šentilj in PGD Šalek.
Služba za tehnologije in nadzor Komunalnega podjetja Velenje je izvedla dezinfekcijo gasilskih cistern v MO Velenje. Po 24 urah se je izvedlo še izpiranje in kontrolno vzorčenje za potrditev uspešno izvedene dezinfekcije. Cisterne so tako ustrezno pripravljene za prevoz pitne vode v izrednih situacijah.
Gasilci običajno izvajajo izredne prevoze pitne vode individualnim uporabnikom, ki jim zaradi suše primanjkuje vode, v primeru okvar na zasebnih vodovodih ali drugih situacijah. Pitna voda, ki se prevaža s cisternami, mora biti prav tako zdravstveno ustrezna kot pitna voda iz javnega vodovoda.
PGD Velenje. Foto: KP Velenje
»Na javnem vodovodu so situacije, v katerih bi bila potrebna nadomestna oskrba s pitno vodo iz cisterne, redke. Z ustreznimi prevezavami vodovodnih omrežij uspemo zagotoviti nemoteno oskrbo s pitno vodo tudi v primeru večjih okvar, sanacij, manjših izdatnosti in drugih težav, ki se pojavijo pri distribuciji vode k uporabnikom. Kljub temu imamo v Načrtu za izredne razmere načrtovano nadomestno oskrbo iz cistern. Nadomestna oskrba iz cistern bi se izvajala v primeru večjih poplav, potresov ali drugih izrednih razmer, ko bi bila onemogočena normalna distribucija in ogrožena zdravstvena ustreznost vode. V Šaleški dolini so 3 hidranti, v vsaki občini eden, namenjen polnjenju gasilskih cistern s pitno vodo. Vsako leto se preverja ustreznost delovanja teh hidrantov, dvakrat letno pa se izvaja tudi kontrola kakovosti pitne vode iz njih,« so sporočili iz Komunalnega podjetja Velenje.
Več o uporabi pitne vode iz cistern si lahko preberete v navodilih NIJZ na povezavi.