Okrogle mize se je udeležila tudi članica Mladinskega centra Velenje, kjer je kot gostja omizja aktivno sodelovala ob boku ostalih udeležencev.
Na dogodku so sodelovali tudi:
- dr. Karmen Mikek, svetovalna delavka na Šoli za storitvene dejavnosti Šolskega centra Velenje,
- Aleksander Levpušček, vodja policijskega okoliša,
- Matic Kovše, socialni delavec, ki deluje v Centru za duševno zdravje otrok in mladostnikov.
“Medvrstniško nasilje in sovražni govor na spletu povzroča hude čustvene, fizične in psihosocialne posledice, dogaja pa se predvsem med osnovnošolci in srednješolci. Pogovori so potekali v šestih mestnih občinah v Sloveniji, isti dan ob isti uri. Sogovorniki, predvsem tudi iz lokalnega okolja, prihajajo s področja šolstva, socialnega dela, psihologije, policije, mladinskega dela.”
Srečanje je gostila Mestna občina Velenje, kjer je navzoče in goste toplo pozdravil Marko Pritržnik iz Urada za družbene dejavnosti.
Medvrstniško nasilje in sovražni govor na spletu sta kompleksna problema, ki imata resne posledice za posameznike in družbo kot celoto.
Medvrstniško nasilje se lahko manifestira na različne načine, vključno z verbalnim, fizičnim, čustvenim in socialnim nasiljem med vrstniki. To lahko vključuje ustrahovanje, zasmehovanje, izolacijo, nasilje na spletu, širjenje govoric. Posledice medvrstniškega nasilja so lahko globoko travmatične in vplivajo na duševno, čustveno ter telesno dobrobit žrtve.
Sovražni govor na spletu, znan tudi kot spletno nadlegovanje ali cyberbullying, je posebna oblika medvrstniškega nasilja, ki se dogaja prek digitalnih komunikacijskih kanalov, kot so socialna omrežja, forumi, spletna sporočila in e-pošta.
To lahko vključuje žaljive komentarje, grožnje, širjenje lažnih informacij, manipulacijo s fotografijami in videoposnetki ter druge oblike digitalnega nasilja. Posledice sovražnega govora na spletu so lahko enako uničujoče kot pri tradicionalnem medvrstniškem nasilju, pri čemer je dodana tudi možnost širjenja in trajnosti informacij prek spleta.
Za boj proti tem pojavom je potrebno celostno pristopiti, ki vključuje ozaveščanje, preventivo, interveniranje in podporo žrtvam. Pomembno je spodbujati kulturo spoštovanja, empatije in digitalne pismenosti med mladimi ter aktivno sodelovati pri vzpostavljanju varnega in prijaznega spletnega okolja.
Vir: Mladinski center Velenje