V primeru težav je potreben orl pregled, na katerem specialist otorinolaringologije, otorinolaringolog, s pomočjo diagnostičnih preiskav in testov oceni, ali je izguba sluha delna ali popolna, blaga ali huda, prisotna na enem ali obeh ušesih ter, predvsem, ali je trajna ali le začasna, kot tudi na katerih frekvencah se pojavlja.
Pri merjenju naglušnosti je treba upoštevati slušni prag
Obstaja več vrst naglušnosti, njihova stopnja pa se na orl pregledu določa na osnovi slušnega praga, ki se meri v decibelih (dB). Poznamo normalno slišanje (od -10 do 15 dB), blago izgubo sluha (od 16 do 40 dB), zmerno izgubo sluha (od 41 do 70 dB), hudo izgubo sluha (od 71 do 90 dB) in zelo hudo izgubo sluha (91 dB ali več). Ob tem stroka navaja naslednje oblike naglušnosti.
- PREVODNA NAGLUŠNOST je posledica težav v bodisi zunanjem bodisi srednjem ušesu in preprečuje prenos zvoka do notranjega ušesa, vzrok zanjo pa se najpogosteje pripisuje okužbam ušesa, tekočini, prisotni v srednjem ušesu, otosklerozi ter perforiranemu bobniču.
- SENZORINEVRALNA NAGLUŠNOST je rezultat okvare ali poškodbe najsi bo notranjega ušesa ali slušnega živca najsi bo staranja, bolezni, zdravil, genetskih dejavnikov ali prekomerne izpostavljenosti pretiranemu hrupu.
- MEŠANA NAGLUŠNOST združuje prevodno in senzorinevralno naglušnost.
Katerokoli od navedenih naglušnosti mora na orl pregledu potrditi specialist otorinolaringologije. Orl pregled v medicinskem centru ORL Medicina – čeprav danes po vsej Sloveniji obstaja več centrov orl, Ljubljana ponuja največ možnosti – vključuje anamnezo, pregled, teste, diagnostiko in svetovanje. Skupek vsega tega pacientom zagotavlja celostno obravnavo, usmerjeno tako v zdravljenje bolezni in poškodb ušes kot v ohranjanje obstoječega zdravja ter preprečevanje nastanka novih oziroma ponovitve starih težav.
Znaki, ki kažejo na potrebo po orl pregledu
Poslabšanje sluha je nemalokrat težko zaznati, ker se simptomi razvijajo postopoma. Poleg tega večina pacientov težave zanika, vsaj dokler te niso močno izrazite in dodobra spremenijo vsakdanjik. Natanko zato se nadvse pogosto dogaja, da izgubo sluha prvi prepoznajo svojci, ki v ravnanju bližnjega opazijo katerega od opozorilnih znakov, ti pa osebo s poslabšanim sluhom tudi napotijo na orl pregled, da bi specialist otorinolaringologije presodil, ali je potreben slušni aparat.

Znak 1 – Težave s komunikacijo.
Oseba, soočena z izgubo sluha, bi morala na orl pregled nemudoma zatem, ko se ji redno prične dogajati, da povedano s strani drugega sicer sliši, a tega ne razume, do česar pripeljeta neslišanje posameznih zvokov in občutek, da stavki niso dokončani. Nerazumevanje govora je eden prvih znakov poslabšanja sluha, toliko bolj v hrupnem okolju, temu pa se pridružujejo konstantne prošnje za ponovitev povedanega, prav tako preglasno govorjenje.
Znak 2 – Nenormalno visoka glasnost naprav.
Ob glasnem govorjenju, do katerega prihaja, ker oseba z izgubo sluha meni, da je drugi ne slišijo, med zanesljive znake poslabšanega sluha, ki zahtevajo temeljit orl pregled, sodi pretirana jakost zvoka na elektronskih napravah, ostalim, normalno slišečim, v večini primerov moteča.
Znak 3 – Izogibanje socialnim stikom.
Zaradi težjega sporazumevanja in težav v komunikaciji se sčasoma oseba, ki sliši slabše, prične izogibati druženjem, socialnim srečanjem ter družabnim dogodkom. Tako raje ostaja doma, kar pa povzroča tveganje za razvoj anksioznosti in depresije, zato je veliko bolje pravočasno ukrepati, opraviti orl pregled ter po potrebi v življenje vključiti ušesni aparat.
Znak 4 – Branje z ustnic in naslanjanje na vizualne namige.
Sram, ki ga oseba občuti, ker ne sliši ali ne razume povedanega in svoje sogovornike neprestano prosi, da izrečeno ponovijo, vodi v osredotočenost na branje z ustnic ter naslanjanje na vizualne namige, kot so obrazna mimika in kretnje. Gre za nekoliko naprednejšo izgubo sluha, pri kateri govorna komunikacija ni več v središču.
Znak 5 – Brezvoljnost in utrujenost neposredno po socialnih stikih.
Četudi se oseba s poslabšanim sluhom socialnih dogodkov udeležuje, po njih čuti utrujenost, pomanjkanje energije, v hujših primerih pa brez ali celo nejevoljnost. Čez čas se tem vendar prične ogibati, življenju pa tako zavladajo osamljenost, zmanjšana samozavest in občutek lastne nevrednosti.
Ob naštetih znakih, opaznih predvsem s strani drugih, na izgubo sluha opozarja še zvonjenje ali šumenje v ušesih, imenovano tudi tinitus, ki je nemalokrat predhodnik kasnejše naglušnosti. Da do tega ne bi prišlo, je smiselno čim prej opraviti orl pregled, na katerem otorinolaringolog izvede vse potrebne preglede, preiskave in teste ter oceni različne načine zdravljenja, hkrati pa pacientu poda nasvete za ohranitev obstoječega zdravja in preprečevanje pojava novih ali starih težav s sluhom.
Rešitev za težave s sluhom je ustrezno izbran slušni aparat
Kot vsaka druga bolezen tudi poškodba ali težava izguba sluha zahteva pravočasno ukrepanje, prvi korak k temu pa je priznanje, da problem sploh obstaja. To prej ali slej pripelje do orl pregleda, kjer specialist otorinolaringologije ponudi različne možnosti zdravljenja, tudi nošenje ušesnega aparata.

Obstajajo neposredno v uho nameščeni v-ušesni slušni aparati, ki se jih skoraj ne opazi, vendar niso primerni za ljudi z večkratnim vnetjem ušes ali tistim s povečano količino ušesnega masla, in za-ušesni slušni aparati, nameščeni za uho ter s tanko cevko, katere vloga je prenašanje zvočnega signala v uho. Slednji so izredno zmogljivi in primerni za osebe vseh stopenj izgube sluha, ker pa so diskretni, se nanje hitro navadi večina uporabnikov, toliko bolj, ker številni centri orl – Ljubljana ponuja enega najboljših, medicinski center ORL Medicina, hkrati pooblaščeni zastopnik danskih ušesnih aparatov Danavox – pacientom zagotavljajo podporo pri nameščanju, vzdrževanju ter nošnji aparata.
Aparati se dandanes razlikujejo po velikosti, obliki in tehniki, a so vsi izdelani kakovostno, medtem ko med njihove pomembnejše lastnosti, na kar specialisti otorinolaringologije vselej opozorijo, šteje posnemanje naravnih zvokov. Na njihovo izbiro sicer vplivajo vrsta in stopnja naglušnosti, rezultati meritev sluha ter podatki, pridobljeni na orl pregledu, iz česar sledi, da primerno izbran ušesni aparat izboljša kakovost življenja in v vsakdan osebe, soočene z izgubo sluha, znova vnese veselje ter zadovoljstvo.
Na orl pregled in meritve sluha v medicinski center ORL Medicina se je možno naročiti preko spletnega obrazca, telefonske številke +386 (0) 51 891 919 in elektronskega naslova info@orlmedicina.si.