Najpogostejši vzroki: prehitra vožnja, napačna smer in alkohol
Po podatkih Policije so med glavnimi vzroki letošnjih prometnih nesreč z udeležbo motoristov neprilagojena hitrost, vožnja v napačni smeri oziroma po napačni strani ceste ter neupoštevanje pravil o prednosti. Pogosto je prisoten tudi alkohol, ki še dodatno poslabša voznikove reakcije in presojo.
Policija in Agencija za varnost prometa (AVP) opozarjata tudi na pomen uporabe zaščitne čelade – njena neuporaba občutno poveča tveganje za najhujše posledice v primeru nesreče. “Lepo vreme pogosto ustvari občutek lažne varnosti,”poudarjajo na AVP. Poleg gostejšega prometa poleti na varnost vplivajo tudi višje temperature, ki po raziskavah povečajo tveganje za prometno nesrečo za 12 do 20 odstotkov. K temu dodatno prispevajo utrujenost, slabša zbranost in – žal – še vedno prepogosto prisoten alkohol v prometu.
Motoristi pogosto sami odgovorni za nesreče
Statistični podatki letošnjega leta razkrivajo zaskrbljujoče dejstvo – kar polovico vseh prometnih nesreč z udeležbo motoristov so povzročili motoristi sami. V šestih primerih smrtnih nesreč, v katerih je življenje izgubil motorist, je bil prav on tisti, ki je povzročil nesrečo. Enako velja tudi za obe letošnji smrtni žrtvi med vozniki mopedov.
Veliko je tudi primerov tako imenovane samoudeležbe – to so nesreče, v katerih motorist zaradi prevelike hitrosti, neprevidnosti ali pomanjkanja vozniških izkušenj izgubi nadzor nad motorjem in pade ali trči brez vpliva drugega udeleženca v prometu.
Ti podatki potrjujejo opozorila strokovnjakov, da vozniki enoslednih vozil pogosto precenijo svoje sposobnosti ter hkrati podcenjujejo nevarnosti, ki jih prinašajo cesta, promet in razmere v okolju.
Alkohol – še vedno usodna kombinacija na motorju
Vožnja pod vplivom alkohola ostaja ena izmed največjih nevarnosti za motoriste. V letošnjem letu je bil alkohol prisoten v približno sedmih odstotkih vseh prometnih nesreč z udeležbo motoristov. Žal je prav vožnja pod vplivom alkohola botrovala tudi eni izmed letošnjih smrtnih žrtev – življenje je izgubil motorist, ki je vozil opit.
Alkohol zmanjšuje zbranost, oslabi presojo in podaljša reakcijski čas. V kombinaciji z motociklom, kjer sta ravnotežje in hitra odzivnost ključnega pomena, postane vsaka napaka lahko usodna. Brez trezne glave motorist na cesti preprosto nima možnosti, da bi se pravočasno odzval na nepredvidene situacije.
Poziv AVP: »Na motorju ni prostora za napačne odločitve«
Med letošnjimi smrtno tragičnimi nesrečami mopedistov je bil eden od njih brez zaščitne čelade, kar še dodatno izpostavlja nevarnost nepremišljenih odločitev. “Vsaka nesreča ima svojo zgodbo, a nekatere bi bilo mogoče preprečiti. Motoristi, uporabljajte predpisano motoristično zaščitno opremo, osredotočite se in prilagodite hitrost vožnje razmeram na cesti, upoštevajte cestnoprometne predpise, ne vozite pod vplivom alkohola in drog. Vse udeležence v cestnem prometu pa pozivamo k strpnosti na cesti, umirjeni vožnji in spoštovanju drugih udeležencev cestnega prometa,” pri AVP poudarjajo, da na cesti z motorjem ni prostora za nepremišljene napake – vsaka od njih lahko privede do tragičnih posledic.
Nasveti AVP za večjo varnost motoristov
- Da bi vožnja z motorjem potekala kar se da varno in tveganja na cesti zmanjšali na minimum, AVP motoristom priporoča naslednje:
- Pred vsako vožnjo si vzemite čas za temeljit pregled motornega kolesa – preverite zavore, pnevmatike, luči, verigo in druge ključne dele. Samo brezhibno vozilo vam lahko zagotavlja optimalne vozne lastnosti in varnost na cesti.
- Nikoli ne sedite za krmilo pod vplivom alkohola ali drugih prepovedanih substanc. Te snovi močno upočasnijo vaše reakcije in zmanjšajo presojo, kar je na motorju lahko usodno.
- Vedno uporabljajte zaščitno čelado in ustrezno motoristično opremo – ščitnike, jakno, rokavice ter primerno obutev. Tudi pri vožnji z mopedom ali kolesom s pomožnim motorjem (do 25 km/h) ne podcenjujte pomena zaščite, saj vas lahko prav oprema reši pred hudimi poškodbami ob padcu.
- Ne vozite prehitro. Prekomerna hitrost bistveno poveča tveganje za padce in trčenja, podaljša zavorno pot in zmanjša čas za reakcijo. Prehitra vožnja lahko preseneti tudi druge udeležence v prometu, ki vas morda ne pričakujejo. Vedno prilagodite hitrost razmeram na cesti in prometnim omejitvam.
- Vozite z vedno prižganimi lučmi in po možnosti nosite odsevni brezrokavnik ali svetla oblačila živih barv. Boljša vidnost pomeni, da vas bodo drugi vozniki hitreje opazili, kar je ključnega pomena za vašo varnost.
- Bodite posebej pozorni na vozila, ki zavijajo, da vas njihovi vozniki ne spregledajo. Prav tako se izogibajte vožnji v mrtvem kotu večjih vozil, kot so tovornjaki in avtobusi. Če voznik tovornjaka ne vidi vašega motorja v ogledalu, ste zanj praktično nevidni – zato vedno poskrbite, da ostanete vidni in varni.
- V ovinkih vozite preudarno. Pri prečkanju ovinka pazite, da ne prečkate ločilnih črt na sredini vozišča – nenaden prehod na nasprotno smer lahko povzroči nevarno čelno trčenje z nasproti vozečim vozilom.
- Raje se odpravite na pot v skupini. Več motoristov skupaj je bolje opaznih, skupina spodbuja disciplino in omogoča medsebojno pomoč v primeru težav. Vendar nikakor ne tekmujte ali preizkušajte drug drugega – ceste niso prizorišče za dirke.
- Bodite pozorni na stanje cestišča. Neravnine, pesek, mokre ali spolzke površine predstavljajo pogoste pasti za motoriste. Če naletite na takšne razmere, zmanjšajte hitrost in vozite še posebej previdno.
- Svoje veščine preizkušajte na varnem. Hitro pospeševanje, ekstremno nagibanje v ovinkih in druge spretnosti raje vadite na nadzorovanem poligonu ali med tečajem varne vožnje. Javne ceste so zaradi nepredvidljivih situacij neprimeren prostor za takšne preizkuse.
- Vlagajte v lastno znanje. Občasno se udeležite dodatnih usposabljanj in kondicijskih voženj za motoriste. Tako boste obnovili svoje spretnosti in spoznali najpogostejše nevarnosti, kot so prehitro polaganje ovinkov, izsiljevanje prednosti ter vožnja po nečistih ali mokrih cestah. Več znanja pomeni več varnosti in samozavesti.
- Pred vožnjo ocenite svoje stanje. Že blaga utrujenost, slaba volja ali neprespanost lahko močno zmanjšajo vašo zbranost in upočasnijo reakcijski čas v ključnih trenutkih. Med daljšimi vožnjami redno pijte brezalkoholne ali izotonične napitke ter si privoščite dovolj počitka.
- Vozite strpno in defenzivno. Predvidevajte nevarnosti in bodite pripravljeni pravočasno ukrepati. Pozorno spremljajte opozorilne table ob cesti, namenjene prav motoristom, ter njihovim navodilom dosledno sledite. Le dobro psihofizično pripravljeni in preudarni motorist lahko varno uživa v vožnji in se izogne morebitnim nevarnostim.
Vozniki, bodite pozorni na motoriste – 10 ključnih nasvetov za varno sobivanje na cesti
- Motoriste je težje opaziti
Njihova ožja silhueta pogosto izgine v vzvratnih ali stranskih ogledalih, zato bodite še posebej pozorni. - Preverite mrtvi kot
Motorist se lahko skriva tam, kjer ga ne vidite. Uporabljajte dodatna ogledala in se ob vključevanju vedno ozirajte čez ramo. - Majhni predmeti lahko zakrijejo motorista
Že svinčnik ali roka v iztegnjeni pozi lahko zakrijeta motorista, ki je oddaljen zgolj nekaj deset metrov. - Povečajte previdnost v križiščih
Motoristov je težje zaznati, njihovo hitrost pa težje oceniti. Bodite pazljivi, da jim ne odvzamete prednosti ali jim povzročite nevarnost. - Ne zanašajte se zgolj na utripalke
Motoristi kdaj pozabijo izklopiti smerokaze, zato njihove namere presojajte tudi glede na položaj in hitrost. - Posebna pozornost na gorskih cestah in v ovinkih
Motoristi vozijo blizu ločilnih črt, pogosto se z nagibom telesa pomikajo bližje vaši strani vozišča. - Pred vključevanjem na cesto dvakrat preverite, ali je pot prosta
Motorista lahko zakrijejo ulična svetilka, prometni znak ali celo A-stebriček avtomobila. - Motorist nima zaščitne karoserije
Ob morebitnem trku so poškodbe lahko zelo hude. Vozite defenzivno in vzdržujte varnostno razdaljo. - Strpnost rešuje življenja
Bodite spoštljivi do motoristov, tako kot oni do vas – to je ključ do varne in prijetne vožnje za vse. - Vozimo previdno – vsi skupaj!
Z medsebojno strpnostjo, pozornostjo in spoštovanjem prometnih pravil lahko preprečimo številne nesreče. Motoristom želimo varno in užitkom polno sezono, vsem voznikom pa veliko varnih kilometrov in pazljivo vožnjo!
Vir: Agencija za varnost prometa