Search

Namakalni sistemi zaradi podnebnih sprememb postajajo nuja

Namakalni sistemi postajajo nuja tudi za slovensko kmetijstvo, ki se sooča z izredno sušnimi obdobji in posledičnimi izpadi pridelka, je za STA povedal direktor kmetijsko gozdarskega zavoda Ptuj pri KGZS Andrej Rebernišek. S terena prihajajo opozorila, da bo brez sistemskega pristopa k razvoju namakalnih sistemov kmetijska prihodnost negotova.
FOTO: pixabay

Rebernišek izpostavlja neizkoriščen potencial Dravskega polja: “Celotno porečje reke Drave bi lahko namakalo okoli 30.000 hektarjev zemlje, danes pa jih namakamo okrog 2500 hektarjev.”

Kot pozitiven primer občin, kjer se že zavedajo prednosti namakanja, Rebernišek omenja občini Gorišnica in Ormož. Poudarja, da bi morala Slovenija k namakalnim sistemom pristopiti podobno kot h gradnji avtocest: z državno strategijo, jasno določenimi območji, financiranjem in obveznim priključevanjem kmetov.

“Tako kot gradimo avtoceste, bi morali graditi namakalne sisteme. To bi moral biti strateški načrt države,” je Rebernišek povedal za STA.

Ena od ključnih ovir za širjenje namakanja so po njegovem mnenju dolgotrajni postopki pridobivanja soglasij, razdrobljena odgovornost in pomanjkanje enotne strategije. “Pri nas vsi govorimo ‘dajmo, dajmo’, ampak postopki so zelo zahtevni. Manjka nam dobra praksa in odločnost,” opozarja Rebernišek, ki kot potencialno vodilno institucijo v procesu vidi državni sklad kmetijskih zemljišč.

Podobno opozarja tudi župan občine Gorišnica Borut Kolar, kjer imajo trenutno tri namakalne sisteme, ki pokrivajo dobrih 1000 hektarjev. “Jaz že cel čas govorim, da na dolgi rok kmetijstva brez namakalnih sistemov ne bo. Mi smo prav včeraj naredili mesečni popis in ugotovili, da se je v zadnjem mesecu porabilo enkrat več vode kot lani v celi sezoni,” je za STA povedal Kolar.

Kljub utečenim sistemom obstajajo izzivi predvsem pri visokih stroških električne energije, ki pomembno vplivajo na končno ceno vode za kmete. “Največji izziv je, kako zmanjšati stroške. Električna energija bistveno vpliva na ceno kubika vode, a danes kmet ne more natančno povedati vnaprej, koliko ga bo stala voda, ker je končna cena odvisna od več dejavnikov,” opozarja Kolar.

Pozitivno prakso predstavlja tudi občina Ormož, kjer so v petih fazah že zgradili sisteme na več kot 1000 hektarjih in trenutno gradijo namakalni sistem za dodatnih 300 hektarjev polj. “Smo kmetijsko zelo usmerjena občina in vemo, da so podnebne spremembe tu. Brez namakalnega sistema je pridelava otežena, izgube pa velike. Že zdaj se vidi razlika v kakovosti in količini pridelka med tistimi, ki imajo namakanje, in tistimi, ki ga nimajo,” je za STA povedal župan Danijel Vrbnjak.

Sogovorniki se strinjajo, da je čas za odlašanje mimo in da slovensko kmetijstvo potrebuje jasno strategijo, sistemsko financiranje, učinkovito birokracijo in predvsem politično odločnost, da postane prilagajanje podnebnim spremembam realnost, ne več zgolj tema posvetov.

Vir: STA

Dodaj odgovor

Več novic

Družba

Previdno: Na relaciji Mislinja – Velenje se je pripetila prometna nesreča

Do prometne nesreče je prišlo danes, 7. junija 2025, okoli 9.30 ure....
Družba

Letošnji maj drugi najtoplejši v zgodovini meritev

Letošnji maj je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus drugi najtoplejši maj doslej. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 15,79 stopinje Celzija, kar...
Družba

Pred nami pretežno sončen, a vremensko spremenljiv teden

Začetek tedna bo v Sloveniji prinesel precej sončnega vremena, a vremenska slika ne bo povsem stabilna. Že v ponedeljek popoldne se bodo predvsem na severu države pojavljale posamezne plohe in...
Družba

V akciji Naj planinska pot bodo letos obnovili pot prek Okrešlja

V akciji Naj planinska pot je letos zmagala zahtevna planinska pot, ki iz Logarske doline prek Okrešlja vodi do Kamniškega sedla. Poplave so v zadnjih dveh letih uničile most in...

OBVESTILA

Obvestila

Začasne omejitve uporabe vode v občinah Mozirje, Nazarje, Rečica ob Savinji in Ljubno ob Savinji

Obvestila

Obvestilo o začasnih zaporah na Cankarjevi

Na Cankarjevi cesti potekajo pripravljalna dela za obnovo fekalne kanalizacije, prestavitev vročevoda in telekomunikacijskih napeljav. Zaradi izvedbe infrastrukturnih del bo v juliju vzpostavljenih več začasnih in kratkotrajnih zapor. Dostopi za...
Obvestila

Omejitve hitrosti v železniškem prometu zaradi visokih temperatur

Zaradi visokih temperatur in posledično zaradi zagotavljanja varnosti v prometu je upravljalec železniškega omrežja vpeljal omejitve hitrosti. Omejitve veljajo tudi danes in jutri, 3. in 4. julija, med 12. in...
Obvestila

Jutri bo na območju Goriške ceste, Lipe in Ceste v Bevče prekinjena dobava toplotne energije

Komunalno podjetje Velenje obvešča vse končne uporabnike, da bo na območju Goriške ceste, Lipe in Ceste v Bevče jutri, 2. julija, od 5. do 11. ure zjutraj prekinjena dobava toplotne...

Zadnje osmrtnice

Dušan Kurmanšek

Franc Štraus

Franc Hrustl