Vplivi TE Šoštanj in Premogovnika Velenje na okolje in ljudi niso neznanka. Degradacija okolja, rušenje objektov, potapljanje vasi, tresenja tal ter smrad so večje posledice, ki jih šoštanjčani kompenzirajo z denarnim nadomestilom Termoelektrarne Šoštanj. Od lanskega leta pa temu ni več tako, saj je TEŠ prenehal izplačevati odškodnine.
Šoštanjčani seveda tega niso sprejeli in se, z ustanovljeno Civilno iniciativo Šoštanj, upirajo.
TEŠ ne vpliva zgolj na okolje ampak tudi na zdravje prebivalcev.
Walter Kolar, predsednik civilne iniciative Šoštanj, je za RTV Slovenije povedal: "Po 72. členu ustave imamo pravico do zdravega življenskega okolja, katerega nam ga je sama država odvzela."
Podpise zbirajo do vse do božiča
Civilna iniciativa je do sedaj zbrala čez 500 podpisov, ki jih bodo predložili v državni zbor, najavili se bodo tudi predsedniku vlade in ga seznanili s problematiko. V kolikor bo potrebno bodo odšli tudi na evropsko sodišče.
Podporo Civilni iniciativi Šoštanj, je skupaj z ostalimi zaposlenimi na občinski upravi, s svojim podpisom, izrazil tudi župan Občine Šoštanj, g. Darko Menih.
Izplačila niso dovolj, potrebna je odstranitev
Skupina HSE zagovarja svoja dejanja, saj je bila naložba v blok 6 pravzaprav naložba v sanacijo okolja, z njim so se bistveno zmanjšali izpusti v okolje. Odškodnine ne nameravajo več izplačevati, saj na leto, državi in lokalni skupnosti izplačajo okoli 60 milijonov evrov za koncestnine, plačila v vodni sklad, ekološke takse in emisijske kupone za vse njihove objekte v Sloveniji.
Jan Škoberne, poslanec SD-ja, ki se je pridružil civilni iniciativi meni, da je potrebno ukrepati, vendar izplačila ali rente niso dovolj. Minister za infrastrukturo Peter Gašperšič na zahteve poslanca in civilne iniciative, odgovarja: "Ne pripravljamo zakona o zapiranju velenjskega premogovnika in tudi ne obveznosti izplačevanja rent." Jan Škoberne, je njegov odgovor za RTV Slovenije, komentiral: "Čas je, da g. Gašperšič prične razmišljati kako priti do celostne sanacije tako okoljske, ekonomske kot socialne, za Šalško dolino. Edini način je dolgoročni zakon o zapiranju premogovnika, tudi zakon o ekološki sanaciji in demotaži TE Šoštanj, ko bo čas za to prišel."