Program Ekošola in pobudnik Lidl Slovenja sta v šolskem letu 2016/2017 že tretjič in zadnjič za to šolsko leto izvedla projekt Hrana ni za tjavendan.
Pod vodstvom mentorjev so sodelovali otroci in mladostniki iz kar 87 slovenskih vrtcev in osnovnih ter srednjih šol. Načrtovali in izvajali so raznolike aktivnosti za krepitev odgovornega ravnanja s hrano in zmanjševanje količin zavržene hrane. Izvajanje projekta je bilo tudi ocenjevano in najboljši so za njihovo delo prejeli tudi nagrade. Med osnovnimi šolami je prvo mesto zasedla Osnovna šola Šmartno pri Slovenj Gradcu, med srednjimi šolami pa Srednja zdravstvena šola Slovenj Gradec, ki je v sklopu projekta izdelala tudi filmček.
V okviru projekta je OŠ Šmartno pri Slovenj Gradcu uvedla dva pomembna ukrepa: Nadgradnja pribora in nabava ustreznejših krožnikov in merjenje količin zavržene hrane pri obrokih. Prav tako so otroke spodbujali, naj pri kosilu vzamejo premišljene porcije. Vendar ni samo ostalo pri ukrepih, že drugo leto sodelujoča OŠ Šmartno pri Slovenj Gradcu je organizirala tudi razne kuharske delavnice, kje so se otroci naučili, kako pravilno nakupovati hrano, načrtovati obroke in kako pravilno shraniti kupljeno. Zaradi pozitivnih odzivov si še naprej prizadevajo organizacijo takšnih delavnic.
V sklopu naravoslovnega dneva so otroci obiskali tudi eko kmetijo, kjer so se seznanili z gojenimi in divjimi zelišči. Postavili to svoj eko vrt, kamor so vsak dan iz kuhinje odnesli biološke odpadke in ostanke hrane, ko so primerni za kompostiranje. S tem so pridobili kakovosten kompost, s katerim so sadili zelenjavo. Pridelano zelenjavo, so otroci lahko odnesli domov, ostalo pa so ponudili na eko tržnici.
Letos se je z aktivnostmi na področju zmanjševanja količin zavržene hrane ukvarjalo skoraj 6.000 učencev in 240 mentorjev. Najboljše projekte, v kategoriji vrtci in prva triada osnovne šole, so izvedli Vrtec Otona Župančiča, enota Prihova, VVZ Kekec Grosuplje, enota Zvonček in Vrtec Ledina. Med osnovnimi šolami so se najbolje odrezale Osnovna šola Šmartno pri Slovenj Gradcu, I. Osnovna šola Žalec in Osnovna šola Antona Žnideršiča Ilirska Bistrica. Med srednjimi šolami pa so bile najboljše Srednja zdravstvena šola Slovenj Gradec, Dijaški dom Ivana Cankarja Ljubljana in Srednja šola za gostinstvo in turizem Maribor. V okviru projekta je sodelovalo nekaj šol s prilagojenim programom, zato so podelili tudi posebno nagrado, ki jo je prejela Osnovna šola Glazija.