Search

Najpogostejše napake pri delu s traktorji!

Delo s traktorji predstavlja pomemben del vsakodnevnega življenja v kmetijskem sektorju. Kljub temu, da so traktorji nepogrešljivi pri opravljanju različnih kmetijskih opravil, pa je njihova uporaba pogosto povezana z različnimi nevarnostmi in tveganji. Vsako leto se po vsem svetu zgodi veliko nesreč, ki so posledica napak pri delu s traktorji, ki bi jih bilo mogoče preprečiti.
FOTO: klasje.eu

Traktorji so že od nekdaj nepogrešljivi v kmetijstvu. Njihova vloga je neprecenljiva, saj omogočajo učinkovito obdelavo zemlje, prevoz tovora, z njimi pa si lahko pomagamo tudi pri drugih kmetijskih opravilih. Zavedati pa se je treba, da so traktorji močna vozila, ki zahtevajo previdnost in spretnost pri uporabi.

Marsikdo meni, da je upravljanje s kmetijsko mehanizacijo enostavno, a ni tako. Hitro se lahko zgodi, da tudi izkušeni kmetovalci naredijo napako pri vožnji s traktorjem, kar lahko privede do nesreče in hudih poškodb.

Da bi zmanjšali tveganje nesreč in poškodb, je ključna previdnost in zbranost, prav tako pa mora biti traktor izpraven in brez tehničnih napak.

V nadaljevanju navajamo nekaj najpogostejših napak pri delu s traktorji in kako se jim lahko izognemo.

1)  Nepravilno vzdrževanje

Ena najpogostejših napak, ki lahko privede do nesreč, je zanemarjanje rednega vzdrževanja traktorja. Nepravilno mazanje, obrabljeni deli ali neustrezno nastavljeni zavorni sistemi lahko povzročijo nepričakovane okvare ali izgubo nadzora nad vozilom.

Pravilna tehnična oskrba bo preprečila okvare na traktorju, posledično pa je manj možnosti, da se zgodi nesreča.

Vsaka kmetijska mehanizacija zahteva redno in pravilno vzdrževanje. Osnovna dela lahko vsak kmetovalec opravi v svoji domači delavnici, medtem ko popravila večjih okvar zahtevajo usposobljene mojstre, ki garantirajo, da je popravilo traktorjev izvedeno profesionalno.

2)  Poceni rezervni deli

Popravilo traktorjev je lahko finančno velik zalogaj, zato se marsikateri kmetovalec zateče k cenejši alternativi in uporabi poceni rezervne dele, kar se največkrat izkaže za drago napako.

Pri takem vozilu, kot je traktor, je pomembno, da so vsi traktorski deli kvalitetni, saj je le tako omogočeno, da je traktor brezhiben in tehnično dovršen. Za brezhibno delovanje morajo biti tudi akumulatorji za traktorje kvalitetni, saj bo le tako lahko kmetijska mehanizacija delovala tudi v najtežjih vremenskih pogojih.

3)  Preobremenjenost traktorja

Vsak traktor ima svojo največjo nosilnost, ki je določena glede na moč motorja, prenos in osnovno konstrukcijo vozila. Preobremenjevanje traktorja presega te meje, kar lahko povzroči poškodbe motorja, prenapetost v pnevmatikah ali celo prevračanje vozila.

Vedno se prepričajte, da uporabljate traktor v skladu z njegovimi zmogljivostmi.

4)  Nepravilna uporaba priključkov

Pri delu s priključki, kot so plugi, sejalnice ali nakladalniki, je ključnega pomena, da so pravilno nameščeni in varno pritrjeni na traktor.

Nepravilna uporaba ali slabo pritrjeni priključki lahko povzročijo izgubo nadzora nad traktorjem in posledično poškodbe pri delu.

5)  Neprimeren traktorski sedež

Veliko posameznikov meni, da je traktorski sedež nepomemben element kmetijske mehanizacije. Sedenje v neprimernem sedežu ima lahko negativne posledice na voznika traktorja, hitro lahko namreč pride od hude okvare hrbtenice.

Velja opozoriti, da je zelo pomembno, da je voznik traktorja zdrav, močan in fit, prav tako pa mu mora biti med vožnjo s traktorjem udobno.

Ravno človeški faktorji so velikokrat faktor, da privede do nesreče med delom s traktorjem, predvsem ker upravljavec traktorja:

  • ni zdrav,
  • dela v slabih pogojih (vreme),
  • je delovno preobremenjen,
  • dela pod vplivom alkohola,
  • je neustrezno poučen o uporabi kmetijske mehanizacije in delu s traktorjem.

  6) Neupoštevanje varnostnih navodil

Vsak proizvajalec traktorjev zagotavlja podrobna navodila in varnostne napotke za pravilno uporabo traktorja. Veliko delovnih nesreč s traktorjem se zgodi ravno zaradi neupoštevanja teh pravil.

Priporočljivo je, da se pred uporabo traktorja temeljito seznanite z njegovim delovanjem in pravili varne uporabe.

    7) Prehitra vožnja

Traktorji niso zasnovani za hitrost, temveč za moč in stabilnost. Prehitra vožnja lahko poveča tveganje za izgubo nadzora nad vozilom, še posebej na neravnem terenu ali med obračanjem. Vedno vozite traktor z ustreznim tempom glede na razmere in teren.

     8) Premalo izkušenj

Delo s traktorjem zahteva določeno mero spretnosti, znanja in izkušenj. Neupoštevanje tega lahko vodi v nevarne situacije. Preden se lotite dela s traktorjem, poskrbite, da imate opravljeno ustrezno usposabljanje in dovolj izkušenj.

Redno izpopolnjevanje veščin vožnje in uporabe traktorja lahko prispeva k večji varnosti, hkrati pa boste pri delu bolj učinkoviti.

     9) Podcenjevanje terena

Teren, po katerem vozite traktor, ima pomemben vpliv na njegovo stabilnost in delovanje. Podcenjevanje terena, kot so strmina, mokra ali blatna tla, lahko poveča tveganje za zdrs traktorja, posledično se lahko hitro zgodi nesreča. Zato bodite pri delu na zahtevnih terenih še posebej pozorni in prilagodite vožnjo glede na razmere.

Za varnost je pomembno tudi, kako je kmetijska mehanizacija parkirana, saj lahko nepravilno parkiran traktor predstavlja tveganje tako za samega voznika kot tudi za druge osebe ali vozila v okolici. Vedno parkirajte traktor na ravni površini in aktivirajte zavore.

Nesreče pri delu s traktorjem se dogajajo, a številne lahko preprečimo. Pomembno je, da se vsak uporabnik traktorja ustrezno izobrazi o varni uporabi vozila ter redno vzdržuje in pregleduje traktor in tako zmanjša tveganje za nesreče in poškodbe.

Dodaj odgovor

Več novic

Gospodarstvo

Velenje tudi v letu 2025 s konkretnimi koraki za energetsko učinkovito prihodnost

Mestna občina Velenje tudi letos aktivno nadaljuje z izvajanjem ukrepov, usmerjenih v večjo energetsko učinkovitost in trajnostni razvoj. Občankam in občanom so na voljo brezplačna energetska svetovanja, poleg tega pa...
Družba

Zgodovinski uspeh PGD Topolšica na državnem mladinskem gasilskem tekmovanju

V Gorišnici je včeraj, 14. junija, potekalo Državno mladinsko gasilsko tekmovanje, na katerem so se izkazale kar tri tekmovalne ekipe PGD Topolšica – pionirji, pionirke in mladinci...
Družba

Znani so prejemniki priznanj Mestne občine Velenje

Svetniki so s sprejemom sklepa o podelitvi priznanj Mestne občine Velenje za leto 2025 potrdili prejemnike občinskih priznanj....
Šport

Gorenje danes proti Slovanu: Lahko Velenjčani poskrbijo za preobrat?

Po uvodni zmagi Slovana na Kodeljevem, bodo Velenjčani danes na domačem parketu iskali izenačenje....

OBVESTILA

Obvestila

Omejitve hitrosti v železniškem prometu zaradi visokih temperatur

Zaradi visokih temperatur in posledično zaradi zagotavljanja varnosti v prometu je upravljalec železniškega omrežja vpeljal omejitve hitrosti. Omejitve veljajo tudi danes in jutri, 3. in 4. julija, med 12. in...
Obvestila

Jutri bo na območju Goriške ceste, Lipe in Ceste v Bevče prekinjena dobava toplotne energije

Komunalno podjetje Velenje obvešča vse končne uporabnike, da bo na območju Goriške ceste, Lipe in Ceste v Bevče jutri, 2. julija, od 5. do 11. ure zjutraj prekinjena dobava toplotne...
Obvestila

Velika požarna ogroženost: Preventivni pregledi območja MO Velenje z dronom

Obvestila

Knjižnica Velenje in enoti Šoštanj ter Šmartno ob Paki prehajajo na poletni delovni čas

Poletje je čas sprostitve, novih doživetij in prijetnih trenutkov z dobro knjigo v roki. Zato vas Knjižnica Velenje obvešča o pomembnih novostih glede prehoda na poletni delovni čas in vhoda...

Zadnje osmrtnice

Dušan Kurmanšek

Franc Štraus

Franc Hrustl