Zgražanje nad veliko položnico elektrike ni zaman, stroški električne energije iz javnega omrežja namreč vse bolj naraščajo, zato postajajo alternativne opcije vedno bolj zanimive. Med njimi izstopa balkonska sončna elektrarna, ki ponuja številne prednosti.
Vsi lahko varčujemo z energijo, toda ali to tudi aktivno počnemo?
Koliko električne energije bo porabila določena naprava ni odvisno samo od njenih tehničnih karakteristik, temveč tudi od našega načina rabe. Logično, da na stroške električne energije vpliva, koliko časa na dan gledamo televizijo in uporabljamo računalnik, kdaj peremo perilo in ga sušimo v sušilnem stroju, kolikokrat na teden pečemo v pečici itd. Zato lahko rečemo, da imajo največji vpliv na porabo elektrike ravno naše življenjske navade in zahteve.
Med največje porabnike elektrike v gospodinjstvih spadajo:
- grelna telesa (električno ogrevanje, toplotne črpalke, talno ogrevanje, infrardeče, kotel itd.),
- hladilna tehnika (hladilnik, zamrzovalnik, zamrzovalnik itd.),
- pralni stroj,
- sušilec perila,
- električna pečica in kuhalne plošče,
- klima,
- televizor in igralne konzole,
- računalniki in monitorji.

Da bo poraba električne energije, pa naj bo iz javnega omrežja ali lastne proizvodnje, čim nižja, pa velja: vključite električne aparate le takrat, ko jih res potrebujete.
Ko teh naprav ne uporabljate, jih izklopite ali pa uporabite pametne vtičnice in vnaprej planirajte delovanje vaši aparatov.
Ste vedeli, da lahko s premišljenim planiranjem in aktivnim upravljanjem električnih naprav v vašem gospodinjstvu prihranite veliko električne energije in denarja, hkrati pa zmanjšate vpliv na okolje?
Stroške porabe električne energije pa lahko bistveno zmanjšate tudi z uporabo lastnega sistema za proizvodnjo električne energije, kot so na primer balkonske elektrarne Vklopi sonce za katere ne potrebujete niti soglasja.
Z balkonsko elektrarno boste sicer težko dosegli energetsko neodvisnost, boste pa znatno vplivali na količino električne energije, ki jo porabite iz javnega električnega omrežja.
Namestite jih lahko na različne lokacije, kot so balkoni, vrtovi, terase, fasade ali različne vrste streh.
Kako deluje balkonska sončna elektrarna?
Balkonska sončna elektrarna je inovativni sistem, ki gospodinjstvu omogoča pridobivanje električne energije iz sonca neposredno na balkonu. Namestitev teh naprav je zelo enostavna, saj se sončni paneli, ki so opremljeni s fotovoltaičnimi celicami, namestijo na balkonske ograje ali stene.
Balkonska elektrarna deluje tako, da pretvarja sončno svetlobo v električno energijo in jo prek vtičnice dovaja v domače omrežje. Tako lahko proizvede in v vaše domače omrežje dovede do 600 W elektrike na uro, kar pomeni, da boste prav toliko manj elektrike porabili iz javnega električnega omrežja.

Tovrstna električna energija lahko direktno napaja električne naprave ali pa se shranjuje v posebne baterijske sisteme, da jo lahko uporabite ponoči, ko ni sonca ali ob oblačnih dneh.
Lahko vsak postavi balkonsko sončno elektrarno?
Balkonska fotovoltaika je namenjena vsem, ki želijo izkoristiti sončno energijo za lastno oskrbo z elektriko. Pogoj za postavitev elektrarne na balkonu je primeren prostor.
Ni nujno, da jo postavite na balkon, lahko je to tudi nadstrešek ali vrt, pomembno je le, da imate v bližini zunanjo vtičnico, ki ustreza tehničnim zahtevam, glede na splošni standard v Sloveniji – hišna napeljava mora imeti napetost 230V in frekvenco 50Hz.
Balkonska sončna elektrarna zaradi svoje prilagodljivosti omogoča dostop do obnovljivih virov energije širšemu krogu ljudi, najbolj pa je idealna za:
- vse, ki želijo sonce izkoristiti za lastno oskrbo z elektriko, pa nimajo na voljo lastne strehe ali dvorišča,
- lastnike, ki se želijo izogniti dolgotrajnim in zapletenim postopkom pridobivanja dovoljenj in soglasij za sončne elektrarne,
- uporabnike, ki želijo zmanjšati svojo odvisnost od dobaviteljev električne energije in njihovih cen,
- okoljsko ozaveščene ljudi, ki želijo prispevati k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov in varovanju naravnih virov.
Balkonska sončna elektrarna je odlična rešitev za vse, ki želijo na preprost, učinkovit in cenovno ugoden način pridobiti vir električne energije. Ob ugodni postavitvi in sončnih dnevih lahko tovrstne elektrarne proizvedejo dovolj električne energije, da pokrijejo del osnovne gospodinjske porabe ali zmanjšajo porabo ob vrhuncih.

Kako najbolj optimalno izkoristiti sončno elektrarno na balkonu?
Vsi želimo z lastno pridelano elektriko pokriti čim večji del porabe električne energije v gospodinjstvu. Zato svetujemo, da:
- V prvi meri preprečite prekomerno porabo električne energije in poskrbite, da bodo vaši gospodinjski porabniki električne energije pod nadzorom.
- Balkonsko elektrarno priključite na tisto fazo, na kateri imate priklopljene največje porabnike električne energije.
- Organizirajte svoje življenje tako, da se izognete istočasnemu delovanju več potratnih aparatov hkrati (na primer pečica in pralni ter sušilni stroj)
- Presežke proizvedene električne energije shranite v hranilniku električne energije in shranjeno elektriko uporabite takrat, ko jo dejansko potrebujete, namesto da bi jo “brezplačno” oddajali dobavitelju električne energije.
- Za optimalno delovanje balkonske sončne elektrarne se priporoča namestitev na južni, jugovzhodni ali jugozahodni strani, in sicer pod kotom 35 stopinj.
Balkonska sončna elektrarna nedvomno predstavlja naložbo, ki se izplača. S stalnim napredkom tehnologije in padcem cen fotovoltaičnih celic je postavitev balkonske elektrarne bolj dostopna kot kdaj koli prej. Tako je jasno, da se postavitev balkonske sončne elektrarne nedvomno izplača.
Balkonska sončna elektrarna znatno olajša oskrbo z električni energijo, hkrati pa z njeno pomočjo vsak posameznik prispeva k zmanjšanju ogljičnega odtisa in ustvari bolj trajnostno energetsko prihodnost za vse.