Deratizacijo bo izvajala Služba za tehnologije in nadzor Komunalnega podjetja Velenje, njen cilj pa je zmanjšati število glodavcev do ravni, kjer ti ne predstavljajo več tveganja za zdravje ljudi in živali. S tem se bo omejila tudi gospodarska škoda, ki jo povzročajo glodavci.
V skladu z Zakonom o nalezljivih boleznih (Ur. l. RS, št. 33/06, 49/20) bodo postavljene parafinske vabe za zatiranje glodavcev. Vabe so zdravju škodljive, vendar bodo nameščene v jaške in objekte na način, da občani ne bodo imeli stika z njimi. Vstop v objekte v upravljanju Komunalnega podjetja Velenje je strogo prepovedan, prav tako dostop do vab.
V primeru zaužitja vabe je nujno poiskati zdravniško pomoč. Protistrup za vabe je vitamin K.
Občanom in upravnikom večstanovanjskih objektov svetujejo, da izkoristijo to priložnost tudi za izvedbo deratizacije lastnih internih kanalizacijskih omrežij in priključkov iz stanovanjskih hiš, večstanovanjskih objektov ter poslovnih prostorov, ki so v zasebni lasti, s čimer bodo še dodatno prispevali k večji učinkovitosti deratizacije. Za naročilo storitve je potreben dogovor v lastni režiji, neposredno s pristojnim Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano (NLZOH, 03 42 51 200).
Nasveti za uporabnike:
Za uspešno izvedbo deratizacije KPV poziva vse uporabnike kanalizacijskega omrežja, da z ostanki hrane ne obremenjujejo kanalizacije, temveč jih odlagajo v ustrezno označene kontejnerje.
Prav tako obvešča, da je prepovedano v kanalizacijski sistem izlivati odpadno jedilno olje. Le tega lahko oddate v zbirnem centru Velenje 1 (ob Škalskem jezeru). Delovni čas zbirnega centra je objavljen na spletni strani podjetja PUP Saubermacher d. o. o.

Vir: Komunalno podjetje Velenje