Povezava do peticije: Podpiši peticijo ZA prepoved pirotehnike
Sedaj je čas prehoda v novo koledarsko leto, s tem pa tudi čas, ko je dovoljena uporaba nekaterih pirotehničnih sredstev. Kljub temu, da so nam znane negativne posledice pirotehničnih sredstev jih nekateri še vedno radi uporabljajo.
Dokazani so negativni vplivi njihove množične uporabe:
Onesnaževanje
Ognjemeti, petarde in iskrice povzročajo veliko onesnaženost ozračja z delci ter predstavljajo tveganje za zdravje vaših občanov. Pri eksploziji se namreč sprostijo snovi, ki zastrupljajo ozračje in povzročajo kratkotrajno izjemno povišane koncentracije onesnaževal. Če ni padavin, lahko ti delci lebdijo v zraku več kot en teden. Tudi, ko se že posedejo, se lahko ponovno vrnejo v ozračje zaradi cestnega prometa ali vetra. Ko delce padavine sperejo iz ozračja in tal, onesnažijo površinske vode in podtalnico.
Drobni delci, ki vsebujejo kovine, povzročajo vnetje dihalnih poti in pljuč tudi pri sicer zdravih ljudeh.
Fizične poškodbe
Čeprav je pirotehnika namenjena zabavi, so lahko posledice nepravilne uporabe različne poškodbe, tudi hujše, največkrat pa so žrtve otroci.
Živali
Živali bi se pokanju najraje izognili, še posebej psi: nekateri se pokanja tako zelo bojijo, da celo pobegnejo. Glede na to, da se le majhen delež pobeglih psov, ki pristanejo v zavetišču, vrne v ljubeči dom, je dobro, da lastniki poskrbijo, da se to ne zgodi.
Psi slišijo višje frekvence kot mi, ujamejo pa celo 4-krat bolj oddaljene zvoke, tudi do 6 kilometrov. Kako zelo jih lahko močan pok v bližini prestraši, si ljudje težko predstavljamo. Še posebej prizadeti so tisti psi, ki so že imeli slabo izkušnjo in se ob pokanju tresejo, renčijo, slinijo in so prestrašeni še dolgo po tem, ko pokanja ni več slišati.
Ravno danes, 27. decembra 2018, nas je pretresla novica iz Kranja, ko je pes skočil pod avto zaradi pirotehnike in poginil!
Praznujemo lahko tudi brez ognjemetov in druge pirotehnike. To bo prijazno živalim, našemu zdravju in okolju.
Tomaž Gorec je iz zgoraj naštetih razlogov ustvaril peticijo s katero želi doseči prepoved pirotehničnih sredstev.
"Odziv je odličen. Do sedaj je peticijo podpisalo 1.541 oseb. Naš cilj je, da peticijo podpiše čim več ljudi, ker več kot bo podpisov lažje bomo dosegli prepoved tega pokanja!
Če vam ni težko, bi vas prosil, če lahko na svojem Facebook profilu objavite povezavo do podpisa peticije in pozovete svoje prijatelje, da podpišejo peticijo," je zapisal pobudnik peticije Tomaž Gorec.